Koalicija Ukrainos parlamente prarado daugumos statusą, nes sumažėjo iki 225 deputatų, todėl iškilo potenciali grėsmė tolesniam vyriausybės funkcionavimui.
Penktadienį ryte Aukščiausiosios Rados pirmininkas Arsenijus Jaceniukas pranešė, kad iš koalicijos pasitraukė du parlamentarai. Minimalus koalicijos narių skaičius turi būti 226, o iš viso parlamente dirba 450 žmonių.
Iki šios dienos koaliciją sudarė premjerei lojalaus Julijos Tymošenko bloko (JTB) frakcija (156 deputatai) ir prezidento Viktoro Juščenkos šalininkų politinė jėga (71 deputatas).
„Koalicijos krizė perėjo į naują, gilesnę fazę, ir jai dabar gresia ne tik politinis, bet ir juridinis žlugimas“, - sako Taikomųjų politinių tyrimų centro direktorius Volodymyras Fesenka.
Konfliktai koalicijoje prasidėjo faktiškai iškart po to, kai ji buvo sukurta 2007 metų lapkritį, nes abiejų frakcijų deputatų požiūriai į vyriausybės formavimo principus ir ekonominę politiką skyrėsi.
Politologų nuomone, daugumos praradimas dar nereiškia, kad koalicija juridiškai nutraukia veiklą, nes pagal Konstituciją deputatai turi dvi savaites, kad atkurtų buvusį vietų skaičių.
Nauji rinkimai?
Jei deputatams vis dėlto nepavyks atstatyti minimalios daugumos sudėties, Pagrindinis įstatymas duos parlamentui mėnesį naujai koalicijai sukurti. Nepavykus to padaryti prezidentas galės paleisti parlamentą, - paaiškino politologas.
Deputatai skirtingai traktuoja tai, kas įvyko: opozicija kalba apie faktinį koalicijos žlugimą, o koalicijos deputatai teigia, kad formaliai susivienijimas tebegyvuoja.
„Yra du variantai - arba nauji rinkimai, arba nauja koalicija“, - sakė vienas iš opozicinės Regionų partijos lyderių Borysas Kolesnikovas.
„Koalicija juridiškai egzistuoja, kol viena iš frakcijų nepareikš pasitraukianti“, - sako proprezidentinės frakcijos „Mūsų Ukraina-Liaudies savigyna“ (MULS) lyderis Viačeslavas Kirilenka.
Politologų nuomone, Ukrainos įstatymai išties skelbia, kad koaliciją formuoja frakcijos, tačiau numato ir tai, kad koalicija turi apimti daugumą parlamentarų.
Politologai taip pat sako, kad didžiausia parlamentinė Regionų partijos frakcija nesitenkins opozicijos statusu ir bandys keisti koalicijos formatą, nors vargu ar jai tai pavyks, nes MULS tokia sąjunga nepriimtina, mano V.Fesenka.
Jo nuomone, kol kas dar anksti kalbėti apie kokią nors grėsmę J.Tymošenko vyriausybei, nes naująjį kabinetą gali formuoti tik nauja koalicija.
Koalicija turi didelių įgaliojimų, įskaitant teisę lemti premjero kandidatūrą ir formuoti vyriausybę.