Sakoma, kad išmokti galima visko – važiuoti vienračiu dviračiu, kalbėti dešimtimi užsienio kalbų ar pilotuoti lėktuvą. Tereikia noro, nepalaužiamo užsispyrimo ir didelių pastangų. Tačiau ar įmanoma išmokti sėkmės, kaip ji matuojama ir kas gali vadintis sėkmingu žmogumi? Apie tai – interviu su lietuviu sėkmės mokytoju Algirdu Karaliumi.
„Kiekvienas žmogus unikalus ir turi savus talentus. Deja, jie ne visada žino, ką geba“, – sako A. Karalius.
– Algirdo Karaliaus vardas siejamas su neįprastos profesijos pavadinimu „sėkmės mokytojas“. Kokia tai profesija ir ko galima išmokti klausantis sėkmės mokytojo paskaitų?
– Baigęs medicinos akademiją supratau, kad žmonės mano, jog tik išsiaiškinus, iš kur kyla ligos, galima suprasti, kas yra sveikata. Tačiau sveikata yra ypatinga būsena, kai žmogus jaučiasi itin gerai. Vadinasi, norėdami daugiau išsiaiškinti apie sveikatą, mes turime tirti sveikus žmones, o ne ligonius. Lygiai taip pat ir su sėkme – jeigu norime sužinoti, kas yra sėkmė, turime sekti sėkmingų žmonių pavyzdžiais. Aš studijuoju sėkmingų žmonių patirtį ir perteikiu ją kitiems. Tikiu, kad jeigu tai gebėjo padaryti vienas žmogus – gali ir kiti.
– Esate vienas įžymiausių Lietuvos verslo konsultantų, aiškinate lyderystės ir pardavimų subtilybes. Remiantis pragmatišku visuomenės požiūriu, geriausias tokio specialisto kvalifikacjos garantas turėtų būti jo paties pasiekimai. Kas išties atskleidžia gero verslo žinovo gebėjimus?
– Verslo konsultanto sėkmę lemia jo asmeniniai pasiekimai, išskirtinės žinios bei įgūdžiai ir mokėjimas parduoti save. Pastaroji savybė vadinama charizma, tačiau dažniausiai tai tiesiog gera rinkodara. Aš stengiuosi žmones ne konsultuoti, o treniruoti. Jie mėgsta klausytis patarimų, tačiau jų nevykdo. Tarp mano klientų yra aibė sėkmingų įmonių ir žmonių, kuriems nereikia patarinėti. Jiems reikia paprasčiausių įgūdžių, kuriuos galėtų naudoti kasdien. Aš mokau įžiebti ugnį širdyje, kad žmonės nepritrūktų drąsos priimdami neeilinius sprendimus.
– Save vadinate sėkmingu žmogumi. Ar tai reiškia, kad Jums nieko netrūksta ir viską jau pasiekėte?
– Manu, kad esu ekstremaliai sėkmingas. Tai reiškia, kad man trūksta gerokai daugiau nei paprastam žmogui. Turiu tiek ambicingų tikslų, tad vargu ar suspėsiu visko pasiekti. Esu sėkmingas ne todėl, kad ko nors pasiekiau, o todėl, kad išgyvenau daug daugiau nesėkmių, negu paprasti žmonės norėtų sau leisti. Tačiau man daug svarbiau būti klestinčiam negu sėkmingam. Klestėjimas susijęs su augimu. Net kai esi giliausioje duobėje, gali kaip niekad greitai augti. Nesėkmės skatina tavo augimą.
– Esate sakęs, kad daugiau nei pusę gyvenimo praleidote ieškodamas atsakymo į klausimą, kodėl vieniems žmonėms sekasi, o kitiems ne. Ar pavyko iššifruoti sėkmės formulę?
– Tiesą sakant ne. Supratau, kad kiekvienas žmogus turi savo raktą, atveriantį duris į sėkmę. Aš išsiaiškinau daugybę būdų, padedančių pagaminti savąjį raktą. Tačiau nėra visrakčio, atrakinančio visas duris. Kiekvienas žmogus sėkmę suranda pats, aš tik padedu jiems.
– Ar sutinkate, kad visuomenė vis dažniau pamiršta, jog pinigai yra priemonė, o ne tikslas? Koks Jūsų požiūris į pinigus ir kas yra tikrosios gyvenimo vertybės?
– Pinigai nėra svarbiausias dalykas. Pinigai – tai energija, kurią galima panaudoti siekiant savo tikslų. Kuo ambicingesni tikslai, tuo daugiau energijos prireiks. Esu labai ambicingas, tad man visada trūksta pinigų. Dėl visuomenės negaliu sakyti nieko, nes ji labai skirtinga. Aš vertybėmis vadinu tai, kas yra svarbu. Vertybės neturi jokios vertės, jeigu jų nesilaikome kasdieniame gyvenime.
– Ar tiesa, kad lietuviai stokoja atkaklumo siekdami užsibrėžtų tikslų, baiminasi kelyje pasitaikančių problemų, o rezultatų tikisi akimirksniu?
– Tai netiesa. Lietuvoje yra daug atkaklių žmonių, kurie turi ambicingų tikslų. Jie ne tik pasiekia juos, bet ir geba pasauliui parodyti pavyzdį. Lietuviai yra nepaprastai išradinga ir drąsi tauta. Tiesiog esame per daug savikritiški. Mes linkę nagrinėti problemas, ieškoti priežasčių, tačiau pamirštame, kad susikoncentravę į tikslą galime greičiausiai jį pasiekti. Žmonės įsitikinę, kad kritika gali pakeisti pasaulį, todėl dažniausiai kritikuoja tie, kurie patys nieko negeba. Tačiau reikia prisiminti tai, kad dar nepastatytas nė vienas paminklas kritikui.
– Kam žmones mokyti sėkmės? Juk kiekvienas sėkmę supranta savaip.
– Per mokymus mes nedalijame sėkmės receptų ir nesišvaistome beverčiais patarimais. Mūsų seminarų užduotis – priversti žmogų suprasti, kad jis gali pasiekti viską. Kiekvienas žmogus unikalus ir turi savus talentus. Deja, žmonės ne visada žino, ką geba. Aš mokau sustoti ir įsiklausyti, ko išties reikia kiekvienam ir kaip to pasiekti. Taigi sėkmė yra įgūdis, kurio galima išmokti.
– Knygynų vitrinose kas antra knyga ragina išmokti sėkmingo gyvenimo paslapčių, saviugdos pratimų ir tikslų siekimo gudrybių. Kodėl tai tapo taip populiaru?
– Dar prieš dešimt metų, kai pradėjau kalbėti apie svajones ir jų siekimą, sąvoka „sėkmės psichologija“ buvo niekam negirdėta. Per dešimtmetį situacija gerokai pasikeitė. Dabar žmonėms norisi gauti daugiau, negu jie turėjo iki šiol, todėl susidomėjimas sėkmės psichologija nuolat auga. Žmonės ieško subalansuoto gyvenimo – jiems reikalingi pinigai, atostogos, asmeniniai santykiai ir dvasinis augimas.
Šarūnas STASIULIS