• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiuo metu vykstantys klimato pokyčiai yra negrįžtami ir bandymai mažinti kylančią temperatūrą ribojant „šiltnamio dujų“ emisijas neturės jokio poveikio mažiausiai tūkstantį metų, perspėjo mokslininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Priešingai nei priimta manyti, netgi visiškas anglies dvideginio emisijų sustabdymas nepajėgs sumažinti temperatūros Žemėje iki 3000 metų, atskleidė JAV nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos Žemės sistemų tyrimų laboratorijos mokslininkų atliktas tyrimas.

REKLAMA

Nepaisant to, tyrėjai vis tiek ragina dėti visas pastangas „šiltnamio dujų“ emisijoms sumažinti, nes tai esanti labai svarbi užduotis, lemsianti būsimųjų kartų gyvenimą, rašo britų dienraštis „The Telegraph“.

„Žmonės linkę manyti, kad jei sustabdytume anglies dvideginio išmetimą į atmosferą, klimatas grįžtų į normalias vėžes po 100 ar 200 metų. Tai netiesa“, - tvirtina tyrimą atlikusios mokslininkų grupės vadovė, atmosferos chemijos specialistė daktarė Susana Solomon.

REKLAMA
REKLAMA

S. Solomon vadovaujamos tarptautinės mokslininkų grupės, konstatavusios klimato pokyčių negrįžtamumą, tyrimo rezultatai paskelbti mokslo žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“.

Mokslininkė klimato pokyčių negrįžtamumą apibūdina kaip permainas, kurios išliks bent 1000 metų, net jei žmonija tučtuojau nutrauktų anglies dvideginio emisijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Klimatas keičiasi lėtai, bet nesustabdomai. Tai tuo labiau verčia veikti greitai, kad ilgalaikėje perspektyvoje situacija dar labiau nepablogėtų“, - sakė ji.

Naujausio Žemės klimato pokyčių pasekmių tyrimo išvados sutapo su JAV prezidento B. Obamos nurodymu įvertinti technologinius pasiekimus, kurie leistų užtikrinti didesnį kuro naudojimo efektyvumą ir švaresnį orą, pastebi dienraštis.

REKLAMA

Rutgerso universiteto (JAV) atmosferos fizikos specialistas Alanas Robockas „Telegraph“ sakė sutinkąs su S. Solomon vadovaujamos tyrėjų grupės darbo išvadomis. „Tai ne tokia oro tarša, kai, nustojus dūmams virsti iš gamyklos kamino, po kelių dienų oras tampa švaresnis. Tai reiškia, kad mes turime dar labiau stengtis sumažinti emisijas.“

REKLAMA

Jungtinių Tautų tarpvyriausybinei klimato kaitos komisijai vadovaujančios S. Solomon mokslininkų grupės atlikto tyrimo išvadose taip pat pabrėžiama, kad temperatūra didėja visame pasaulyje, o Viduržemio jūros, pietų Afrikos ir Šiaurės Amerikos pietvakarių regionuose užfiksuoti kritulių režimo pasikeitimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klimato šiltėjimas lemia jūros lygio kilimą. Mokslininkų teigimu, tirpstantys Grenlandijos ir Antarktidos ledynai paspartins šį procesą. Pasak S. Solomon, tik nedaugelis supranta ilgalaikes šiltėjimo efektų pasekmes.

Anot jos, pasaulinis vandenynas kurį laiką stabdė globalinį atšilimą, tačiau ilgainiui šis kompensacinis poveikis išnyks, o jūros ateityje pačios „rūpinsis“, kad planeta išliktų įšilusi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų