Žiedinė ekonomika tai ekonominė sistema, kurioje žaliavos bei procesai yra pagrįsti ilgaamžiškumu. Tokioje sistemoje klesti efektyvus produktų rūšiavimas, taisymas ir renovacija, o susidarančios atliekos ar šalutinės medžiagos yra naudojamos procesams kitose pramonės šakose.
Link tokios sistemos Lietuvoje juda Mažeikių savivaldybė, kuri tapo tarptautinio projekto „Žiedinis atliekų tvarkymas“ vykdančioji partnerė. Projekto tikslai — iki 2030 metų padidinti perdirbtų komunalinių atliekų kiekį iki 65 %, pakuočių — iki 75 %, uždrausti privačius sąvartynus ir skatinti tvarių technologijų įgyvendinimą visuomenėje.
Antradienį vykusiame Klimato muziejaus atidaryme, Mažeikių rajono savivaldybės mero patarėjas Virgilijus Radvilas atvirai džiaugėsi, galėdamas miestiečiams ir miesto svečiams pristatyti neeilinę galimybę sužinoti daugiau apie šiuo metu pasaulyje vykstančius ekologinius pokyčius. „Ši muziejaus ekspozicija tik pabrėžia, kad žmonės patys dažniausiai padaro neatleidžiamų klaidų. Šiuo metu turime rimtai pergalvoti savo veiksmus ir kuo plačiau supažindinti jaunąją kartą su šia informacija.“, — kalbėjo V. Radvilas.
Žiedinės ekonomikos projektas, finansuojamas EEE ir Norvegijos paramos fondo Regioniniam bendradarbiavimui, Mažeikių savivaldybei skyrė 400 tūkst. Eurų. „Mažeikių rajono savivaldybė kartu su Telšių regiono atliekų tvarkymo centru šio projekto metu sieks gerinti buitinių atliekų surinkimą bei jų rūšiavimą surinkimo metu Mažeikių rajone ir Telšių regione, o taip pat išspręsti stambiųjų atliekų ir nenaudojamų daiktų surinkimą.“, — rašoma Mažeikių dienraštyje „Santarvė“.
Mažeikių miesto gyventojus bei svečius plačiau susipažinti su žiedinės ekonomikos principais bei klimato kaitos aktualijomis kviečia ir Klimato muziejus, kuris Mažeikiuose veiks liepos 12-17 d., registracija į nemokamas ekskursijas www.klimatomuziejus.lt. Vėliau muziejus kelionę tęs per sekančius 8 Lietuvos miestus: Palangą, Šakius, Marijampolę, Gargždus, Birštoną, Tauragę, Jonavą ir Kauną. 2023-aisiais muziejus tęs kelionę Latvijoje.
Keliaujančio muziejaus projektą įgyvendina asociacija „Aktyvus jaunimas“, finansuoja Europos klimato iniciatyva. Muziejaus kelione rūpinasi logistikos partneris Hoptrans. Generalinis rėmėjas Telia, informacinis projekto rėmėjas – TV3 žiniasklaidos grupė. Projekto idėją Lietuvoje remia IKI, Walk15 ir Mantinga.