Augantis šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis atmosferoje prisideda prie klimato kaitos. Daugeliui žmonių vis dar neaišku ką reiškia šis terminas. „Klimato kaita yra kažkaip susijusi su šiltesniu oru vasarą ir žiemą. Manau, kad Lietuvai dėl to tik geriau“, - pasidalijo mintimis klaipėdietė Simona paklausta apie klimato kaitą. Galbūt šiltesnis oras tikrai nėra taip blogai, kai pagalvoji, kad žiemą neteks tverti speigų, o geresni orai vasarą pritrauks daugiau turistų ir leis mėgautis saule. Tačiau ar mes žinome kokią kainą teks sumokėti už tokius pokyčius?
Didžiausios grėsmės
Pasak mokslininkų, daugeliui augalų temperatūra yra svarbus faktorius ir dėl šiltėjančio klimato kyla tiesioginė grėsmė jų išlikimui. Manoma, jog kai kurios augalų rūšys dėl globalinio atšilimo išnyks, nes joms bus tiesiog per karšta, o kai kurių rūšių laukia augimo vietovių pasikeitimas. Galime tikėtis, jog klimato kaita lems derliaus sumažėjimą, kuriam įtakos turės vis ekstremalesni gamtos reiškiniai. Rūgštiniai lietūs lems ir dirvožemių rūgštėjimą, o tai tiesiogiai prisidės prie mikrofloros ir mikrofaunos nykimo.
Vieni rimčiausių augalų kenkėjų yra piktžolės, įvairūs vabzdžiai ir ligų sukėlėjai. Dėl šiltėjančio klimato susidarys naujos sąlygos, kurios lems vabzdžių ir ligų geografinio pasiskirstymo pokyčius. Didėjantis anglies dioksido kiekis atmosferoje paspartins piktžolių augimą, ir tai sudarys augalams sunkesnes augimo ir išlikimo sąlygas.
„Reikia atkreipti dėmesį ir į tai, kad dėl klimato kaitos mūsų šalyje numatomi ir gausesni krituliai, tačiau jie pasiskirstys labai netolygiai. Sąlygos maisto medžiagų išplovimui ir dirvožemio rūgštėjimui bus netgi palankesnės nei dabar“,- teigia LAMMC Žemdirbystės instituto Augalų mitybos ir agroekologijos skyriaus vedėjas dr. Sigitas Lazauskas.
Prisitaikymas prie klimato kaitos
Visose pasaulio šalyse taikomi įvairūs metodai švelninti jau dabar matomus klimato kaitos padarinius. Augalininkystės ūkiuose peržiūrimos sėjomainos, atsižvelgiant į klimato pokyčius ankstinama arba vėlinama sėja, keičiamos laistymo ir tręšimo technologijos bei stengiamasi augalus apsaugoti nuo kenkėjų. Taikant šias priemones įmanoma išsaugoti augalus ir neprarasti įprasto derliaus kiekio.
Lietuvai taip pat aktualios klimato kaitos problemos. Pasak dr. S. Lazausko, šiame etape adaptacinės priemonės labai svarbios. Naujų technologijų pritaikymas ūkiuose yra labai reikšmingas. Jos pagerins prisitaikymo prie besikeičiančio klimato galimybes. Taip pat rekomenduojama sėti tokias veisles, kurios yra atsparesnės karščiui ir sausroms. „Ūkininkai turėtų plėsti rudenį ilgai augančių augalų plotus ir pradėti domėtis ne tik kukurūzų, bet ir sojų bei saulėgrąžų auginimo galimybėmis. Be abejonės, sėjomaina, kurioje augalai kaitomi atsižvelgiant į gamtines sąlygas, būtų dar viena išeitis kaip lengviau prisitaikyti prie klimato kaitos žadamų pokyčių“, - pasakoja S. Lazauskas.