Praeitą savaitę paskelbtoje Jungtinių Tautų Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (angl. IPCC) ataskaitoje aptariamos įvairios grėsmės, kurios gąsdina visas pasaulio valstybes. Kai kurie reiškiniai jau dabar neatsiejami nuo klimato kaitos ir panašu, kad ateityje jie tik stiprės, jei mes nesiimsime tinkamų priemonių apsaugoti mūsų planetos. Aišku, ne visiems augalams patinka šaltesnis oras, tačiau panašu, kad šylantis klimatas vis dėlto pridarys daugiau žalos nei duos naudos.
Ataskaitoje minima, jog tokios grūdinės kultūros kaip kukurūzai, kviečiai ir ryžiai iki 2030 metų pradės nykti ir kiekvieną dešimtmetį bus stebimas po 2 proc. mažėjimas. Pasak Kornelio universiteto sodininkystės profesoriaus ir Kornelio klimato kaitos instituto komiteto nario David Wolfe (Deivido Volfės), ūkininkams teks imtis drastiškų ir brangių priemonių, kad susidorotų su sausromis, vasaros karščių bangomis, stingdančiais šalčiais ir besikeičiančiais auginimo sezonais. Neseniai sudarytas sąrašas produktų, kurių auginimas ateityje reikalaus vis daugiau kaštų.
Penkios klimato kaitos aukos
Pirma rūšis, dėl kurios sunerimęs vienas restoranų tinklas yra avokadai. Šis restoranas neseniai sukėlė paniką teigdamas, jog dėl ekstremalių oro sąlygų gali kilti grėsmė avokadų auginimui, o tai reikštų, jog jie būtų priversti sustabdyti iš avokadų daromo padažo gvakamolė gamybą. D. Wolfe (D. Volfė) pritaria šiam pareiškimui, nes sausros ir karštis gali kelti grėsmę avokadų plantacijoms, ypač esančiai centrinėje Kalifornijoje. Ir net jei sausrų ir nebeliktų, išlieka tikimybė, kad šioje Kalifornijos dalyje ateityje trūks vandens. Mokslininko teigimu tam, kad pavasarį migdolų medžiai greičiau sukrautų žiedus ir sužystų, jiems itin reikalinga ne aukštesnė nei 7°C temperatūra. Daugelis Kalifornijoje esančių migdolų auginimo vietovių jau dabar vargiai atvėsta iki reikiamos temperatūros, tad šiltėjantis klimatas kelia didelį susirūpinimą dėl migdolų išlikimo. Susirūpinti turėtų ir vynuogių augintojai, nes kylanti temperatūra vasaros metu gali pasiimti savo duoklę ir iš vynuogynų. Panašu, kad vyndariai neturės dėl ko džiūgauti, tačiau vyno gamyba nenutrūks tik sukaupti gerų vyno rūšių bus vis sunkiau.
Klimato kaita taip pat gali paveikti ir pieno pramonę. Karves būtina laikyti temperatūroje nuo 4 iki 21°C, nes tai tinkamiausia temperatūra pienui ir nedaugelis paprastų ūkininkų gali leisti sau tokią prabangą, kaip oro kondicionieriai karvėms. Tai nereiškia, kad pienas dings iš mūsų raciono, tačiau yra tikimybė, kad jis bus eksportuojamas į šiltesnes vietoves iš šaltesnių. Dar viena itin pažeidžiama grupė – vaismedžiai: obuoliai ir vyšnios. Jiems gresia pavojus ne dėl šiltėjančio klimato, o atvirkščiai, dėl siaubingų šalnų. Dėl vis anksčiau atšylančio oro daugelis vaismedžių taip pat sužysta anksčiau, tačiau juos netikėtai užpuola šalnos, o tai neretai pakenkia derliui.
Labai svarbu suprasti, kad jei šie produktai išnyktų, tai paveiktų ne tik žmones, kurie įpratę vartoti juos, bet tai būtų gana didelis iššūkis ekosistemai, kurioje per ilgą laiką susidarę saitai ir nuo vieno augalo gali priklausyti kito augalo likimas.
http://news.nationalgeographic.com/