Šiandien, spalio 4-ąją, per šventojo Pranciškaus Asyžiečio gimtadienį, minima Pasaulinė gyvūnijos diena. Ta proga Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba jau dešimt metų iš eilės už gyvūnus užsako mišias, aplanko jų globėjus. Šiandien mišios už gyvūnus bus aukojamos Varėnos rajono Babriškių Šventojo Arkangelo Mykolo bažnyčioje. Ši vieta Dzūkijoje pasirinkta neatsitiktinai - jos klebonas Pranciškus Čivilis jau 26 metus globoja benamius šunis. Pasaulinės gyvūnijos dienos išvakarėse su dovanomis - didžiuliu maišu sauso ėdalo augintiniams - kleboną aplankė Alytaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Romas Černius.
Pirmasis buvo Rudžiukas
Babriškių Šventojo Arkangelo Mykolo bažnyčia nuo pagrindinio kelio į Varėną ėmė matytis po pernykštės audros, kai vėjo gūsiai išretino pušis. Anksčiau šventovė slėpėsi medžių vainikuose ir Varėnės upės slėniuose.
Kai 1985-aisiais į čia iš Pirmojo Alytaus bažnyčios atvyko klebonauti P.Čivilis, Varėnės šlaitai dar nebuvo taip krūmais užžėlę, galėjai ja grožėtis iš tolo. Dabar pro krūmus upės jau nesimato. Vienkiemyje įsikūrusi bažnyčia, šalia jos - kaimo kapinės, klebonija skendi miškų ramybėje.
Parapija nedidelė - apie 200 gyventojų. Todėl nuo Molėtų kilusiam P.Čiviliui klebono pareigos patikėtos dar dviejose vietose - Senosios Varėnos taip pat Šventojo Arkangelo Mykolo bažnyčioje ir vadinamojoje Akmens parapijoje, esančioje tarp Senosios Varėnos ir Naujųjų Valkininkų. Kaip juokauja P.Čivilis, esantis trilinkas klebonas.
Apie savo augintinius, globojamus nuo pat atsikraustymo į Babriškes, klebonas gali pasakoti labai daug, su entuziazmu, bet kartu ir šiek tiek besibaimindamas dėl dviejų dalykų: „Kai kas pagalvos, gal kunigui su proteliu negerai. Jūs parašysit, pradės man siūlyti šunis ne tik vietiniai."
Klebonas gerai prisimena, kai prieš 26 metus priglaudė pirmąjį augintinį Rudžiuką: „Jis, būdavo, tupi ant kalnelio ir žiūri į slėnį. Aš tada turėjau vienintelę Laikutę. Pagailo to Rudžiuko, vakarieniauju ir jį pasikviečiu. Paėda ir nuleidęs uodegą eina gulti už tvoros. Matyt, suprasdavo, kad čia ne jo namai. Kai sukaliau būdą ir jį apgyvendinau, koks jis buvo laimingas."
Nuo Rudžiuko ir pradėjo klebonas priglausti benamius šunis. Sunkiau buvo apsispręsti iš pradžių - imti ar neimti du, tris benamius keturkojus. Vėliau jau tapo įprasta priglausti penkis ar šešis.
Vienu metu buvo net 28
P.Čivilis prie klebonijos augintiniams ne tik pastatęs būdas, bet ir aptvėręs voljerus. Vienu metu klebono valdose buvo net 28 šunys. Dabar yra 17 suaugusių ir 8 mažyliai, kuriems netrukus bus ieškoma šeimininkų. P.Čivilis net neabejoja, kad juos pavyks surasti, nors jau maždaug šešerius metus keturkojus sunkoka įsiūlyti.
Net pats klebonas imasi nuvežti augintinius pas naujus šeimininkus, jei tik jų pageidaujama. Prašančiųjų priglausti šunis kur kas daugiau. Antai Bertą Buliulą, neseniai atvedusią aštuonis šunyčius, paprašė priimti vieni į užsienį gyventi išvykę varėniškiai. Policijos įgaliotinis įsiūlė į vieną sodybą atklydusį į rotveilerį panašų šunį.
Ne vienas augintinis pats atklysta į klebono valdas, iki jų tikriausiai pavėžėtas norinčiųjų atsikratyti. Į bažnyčios teritoriją keturkojai neįleidžiami. Nebent patys įsprunka pro netyčia paliktus atvirus vartelius. Tik pernai per mišias išsigandęs žaibo ir griaustinio Moksas iškrėtė pokštą. Atbėgo į bažnyčią, atsitūpė netoli altoriaus ir taip išsėdėjo iki mišių pabaigos.
Parapijiečiai žino klebono pomėgį
P.Čivilis sako net negalėjęs pagalvoti, net nesapnavęs, kad imsis globoti šunis. Bet gal man tai Dievo siųsta. Aš ir parapijiečiams sakau, kad tiek šunų man nereikia, tačiau aš jiems nelinkiu mirties", - mintimis dalijosi klebonas.
Kad parapijiečiai žino klebono pomėgį globoti benamius šunis, liudija ir jų pagalba. Į krikštynas atvyksta su augintiniams skirtu maistu. Vietiniai verslininkai pasiūlo gyvulių kaulų, mėsos, atidavė šaldytuvą augintinių maistui laikyti.
Kiekvieną dieną klebonas šunų priežiūrai skiria apie pusantros valandos - jiems ruošia maistą, šeria. Vien vandens iš šulinio kasdien jiems reikia pasemti 7-8 kibirus. „Tai mano darbas laisvu nuo tarnybos metu. Jiems reikia ne tik laiko, bet ir meilės", - tvirtina P.Čivilis.
Išgirdę klebono balsą visi augintiniai jį apstoja. Toli gražu ne ėsti prašyti, o kad juos priglaustų, paglostytų. Vienu metu net laukinį usūrinį šunį P.Čivilis buvo priglobęs. „Nuo mažiuko jį auginau keturis mėnesius. Paskui pats iš manęs išėjo. Būdavo man į koją grybšt, ir pasislepia - taip norėjo žaisti. Jį nakčiai palikdavau klebonijos palėpėje. Pastatydavu vonelę su vandeniu. Jis ten prausdavosi pats ir prausdavo savo žaislą - meškiuką. Tik vienąkart iškrėtė pokštą - naktį išvertė vandens kibirą, ir vanduo pradėjo bėgti pro lubas į pirmą aukštą. Išgirdęs naktį vandens šniokštimą pats išsigandau", - prisiminė klebonas.
Jis vienąkart buvo priglaudęs ir strazdą giesmininką. Jį apgyvendino klebonijos verandoje. Atnešė medžio šaką, priklojo samanų. Kartu su globėju paukštis vakarais įsikurdavo prie televizoriaus. Du mėnesius klebonas augino paukštį, o paskui išleido į laisvę, kad susitiktų su savo gentainiais ir galėtų skraidyti.
Keistas sutapimas, bet kitais metais suaugęs strazdas giesmininkas į Varėną mišioms išvykstantį kunigą išlydėdavo iki pagrindinio kelio priekyje automobilio ir pasukdavo miško link. P.Čivilis mano, kad tai buvo jo užaugintas paukštis.
Katinėliai turi savo banką
Senosiosios Varėnos bažnyčioje klebonaujantis Pranciškus čia užsiima katinų priežiūra. Užpernai ir pernai jų buvo globojama po 18. Šįmet ateina 5-6. Po mišių šie keturkojai laukia vakarienės. Kai vienąkart užsitęsė mišios, du miauksėdami atėjo net prie altoriaus.
Kunigas sutaręs, kad žiemą per šalčius katinėlius priglaustų vienas žmogus katilinėje. Vietinėje parduotuvėje klebono iniciatyva atidarytas katinėlių bankas, kuriam pinigų, neimdamas grąžos, daugiausia skiria pats P.Čivilis. Iš šio banko paimti pinigų ir nupirkti maisto katėms gali bet kuris varėniškis, kuriam rūpi prie Senosios Varėnos bažnyčios globojami keturkojai.
Patenkintas veterinarijos specialistų dėmesiu
Klebonas Pranciškus jau vakar buvo susiruošęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos užsakytoms šiandienėms mišioms už gyvūnus Babriškių bažnyčioje. Jei bus šaltas oras, pasirūpinta bažnyčios krosnies užkūrimu. Malkų sudėta nemaža krūva.
Po mišių svečiai aplankys klebono augintinius ir tikriausiai ne tuščiomis - kaip Alytaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas R.Černius. Beje, jis ne pirmą kartą su sauso ėdalo maišais atkeliauja pas kleboną. Jis patenkintas veterinarijos specialistų dėmesiu gyvūnams, ypač beglobiams.
Pasaulinės gyvūnijos dienos proga jau kelerius metus iš eilės Alytaus valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje šunys ir katės nemokamai skiepijami nuo pasiutligės. Akcija vyksta visą šią savaitę.
Alma MOSTEIKAITĖ