Dėl teritorijų planavimo kairiajame Danės krante esančioje Žvejų gatvėje visa Klaipėdos miesto valdžia buvo viešai apkaltinta korupcija, įvardyti senamiestį neva užvaldžiusių architektų klanai, milijonų vagystė, valstybinės žemės užgrobimas, rašo „Vakarų ekspresas“.
Visa tai trečiadienį vienoje televizijos laidoje išdėstė Žvejų gatvėje esančios uždarytos vyninės „Petit Marseille“ savininkas, verslininkas iš Vilniaus Saulius Semėnas, kuris patarė kitiems investuotojams net nekelti kojos į uostamiestį, nes jame neva negalioja jokie įstatymai.
Dėl viešai mestų kaltinimų apšmeižti pasijutę Klaipėdos architektai planuoja kreiptis į teismą.
Tuo tarpu „Vakarų ekspresas“ išsiaiškino, kad minėtoje vertingoje teritorijoje iš tiesų vyksta šiuolaikinio verslo karas, į kurį įpainiojami ir politikai, ir visuomenės veikėjai, ir žiniasklaida.
Sudėtingos procedūros
Itin paini, bet intriguojanti istorija prasideda nuo Žvejų gatvėje esančių suformuotų žemės sklypų detaliųjų planų rengimo. Jis buvo ilgas ir sudėtingas, darbai vyko keletą metų.
Juos parengus bei gavus Klaipėdos apskrities viršininko administracijos (KAVA) palaiminimą, įvyko žemės sklypų nuomos aukcionas. Kadangi žemė yra senamiestyje, ji negali būti parduodama, tik nuomojama.
Sklypai surado nuomotojus: pagrindą sudarė verslininkų grupė iš Vilniaus.
Miesto meras Rimantas Taraškevičius „Vakarų ekspresui“ teigė, kad tuomet verslininkai ėmė nesutarti, nes kiekvienas savo išnuomotame sklype norėjo teritoriją panaudoti kuo geriau ir pelningiau. Tai esą galėjo kirstis su kaimyninio sklypo nuomotojo interesais.
Per teismą buvo sustabdytas visos teritorijos detaliojo plano galiojimas. Visi planai buvo užšaldyti, krantinė ilgai buvo apleista.
„Po ilgų debatų tarp verslininkų, Savivaldybės tarnautojų, politikų konfliktai buvo išspręsti, ir detalusis planas patvirtintas iš naujo. Kiekvienas investuotojas pradėjo rengti projektus. Dabar yra atskiri detalieji planai“, - sakė meras.
Tokiu būdu apleistame sandėlyje, jį restauravus, buvo įkurtas iki šiol veikiantis alaus restoranas „Memelis“. Išnuomotoje šio sklypo dalyje buvo pastatytas priestatas.
S. Semėnas kitame apleistame sandėlyje įkūrė vyno restoraną „Petit Marseille“, tačiau dabar jis - uždarytas, o verslininkas dėl to per televiziją apkaltino valdžią.
Korumpuotas klanas
S. Semėno teigimu, greta, tarp vyno restorano ir daugiaaukščio administracinio pastato, esančiame sklype įvykęs kriminalas - esą pavogti 5 arai valstybinės žemės. Verslininkas aiškina, kad tokioje auksinėje vietoje vienas aras žemės kainuojąs 1 mln. litų. Vagystę neva palaiminęs ir KAVA viršininkas Vytautas Rinkevičius, ir Klaipėdos miesto tarnautojai, politikai. Kriminalo esmė - į vieną sujungti du žemės sklypai.
Taip pat laidoje buvo aiškinama, kad Klaipėdoje egzistuoja architektų klanas, kuris vienintelis gali „pramušti“ projektus miesto Taryboje, tačiau jiems neva reikia mokėti tris kartus daugiau, nei pareikalautų kiti architektai. Tie „pateptieji“ - tai Edmundas Andrijauskas ir vyriausiojo miesto architekto Almanto Mureikos žmona Vida Mureikienė.
Daugiausiai karčių žodžių skirta A. Mureikai, kuris mieste neva jaučiasi visagalis. Beje, derinant tariamai „pavogtos“ žemės detalųjį planą pasirašė ne jis, o jo pavaduotojas Kęstutis Vaitiekūnas, kuris šiuo metu atostogauja.
Vakar „Vakarų ekspreso“ pakalbintas S. Semėnas savo žodžių neišsigynė ir teigė, kad sklypas neva buvo pagrobtas ir niekas už tai neatsako.
Verslininko sukaupta medžiaga perduota Specialiųjų tyrimų tarnybai.
S. Semėnas jau buvo sukėlęs ant kojų paveldosaugininkus, teigdamas, kad dėl greta vyninės vykdomų statybų trūkinėja vertingo pastato sienos.
Apstatė vyninę
Klaipėdos savivaldybės administracijos Urbanistinės plėtros departamento direktorius Kastytis Macijauskas teigia turįs savo vertinimą, kodėl keliamas šis skandalas.
„Pažvelkime, kas dedasi apie S. Semėno vyno restoraną. Iš vienos pusės - statybos, teritorija aptverta tvora. Iš kitos pusės - vėl statybos, vėl užtverta teritorija. Iš Danės pusės kalami poliai, vykdoma krantinės rekonstrukcija. Žmogus važiuoja Žvejų gatve, pamato, kad iš visų pusių - statybos, o įėjimas į vyninę - iš Danės upės pusės, ir gali nebenorėti užsukti. Be to, nėra ir kur automobilio pastatyti. Todėl S. Semėnas, manau, ir pyksta, kaltina valdžią, nes teko uždaryti vyninę“, - „Vakarų ekspresui“ sakė jis.
Kalbėdamas apie tariamą vagystę, tarnautojas aiškino, kad tie du sklypai priklauso vienam savininkui, kuris nori pastatyti pastatą su restoranu, gyvenamaisiais butais. Pastatus norima iš dalies sujungti permatoma jungtimi. Tai leista padaryti, nes, anot K. Macijausko, jungtis buvo numatyta detaliajame plane. Taip pat leista išnuomoti ir žemę tarp sklypų.
Tuo tarpu Savivaldybės administracijos Žemėtvarkos ir teritorijų plėtros skyriaus vedėja Raimonda Gružienė pagal žemės verčių žemėlapį teigė nustačiusi, kad, šių metų gegužės 1-osios duomenimis, vieno žemės aro šioje vietoje vertė esanti ne milijonas, o 83 tūkst. 700 litų.
Denisas Nikitenka