Antradienį vakare vykęs Klaipėdos ekstremalių situacijų komisijos posėdis buvo itin karštas, netrūko apsižodžiavimo, ultimatumų ir hospiso vadovės keistų pareiškimų. Tiesa, uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas neatsiliko. Pasak jo, ne savivaldybė kalta, kad privatus hospisas atsidūrė tokioje situacijoje ir tikrai ne savivaldos žmonės turi teisintis prieš direktorę dėl vieno ar kito dalyko.
Posėdžio metu Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas aiškino, kad hospisas nesilaiko nurodymų, kurie jau pateikti, neatsako į raštus ir nežinia ar visi trūkumai bus pašalinti per porą dienų iki kito posėdžio ir patikrinimo.
„Esminis dalykas yra tas, kas hospisas turėtų vykdyti veiklą iš viso tik vienoje palatoje. Nors taip nėra, tai esminis pažeidimas. Atsižvelgiant į pacientų ligas, prašome atsakymų iš direktorės, kada ateis ta apmokymų diena, kada bus apmokyti visi nauji žmonės“, – klausė R. Grigaliūnas.
To klausė ir meras, kelis kartus pakartojęs, ar gali būti tikras, kad ketvirtadienį situacija jau bus suvaldyta.
Ketvirtą parą su pacientais slaugos namuose esanti hospiso vadovė R. Dagienė užtikrino esą ketvirtadienį jau galės dirbti naujos darbuotojų komandos, o anksčiau dirbę žmonės į darbą neateis.
Kritikos dėl pažeidimų sulaukusi vadovė gana griežtai aiškino, kad dokumentų klausimą [hospisas turi higienos pasą tik vienai lovai] ji tvarkys vėliau, kai baigsis ši ekstremali situacija, dabar esą svarbu hospiso veikla, nes nėra kur dėti pacientų.
Į tai sureagavo meras, paaiškinęs, kad direktorė nėra tokioje pozicijoje, kur galėtų kažką ultimatyviai aiškinti. „Vargu ar ultimatyviais pareiškimais kažką bus galima išspręsti“, – sakė V. Grubliauskas.
Posėdžio metu taip pat buvo paskelbta, kad jau trečiadienį privatus hospisas iš valstybės rezervo gaus 200 kombinezonų ir 500 antbačių. Tuo pat metu R. Dagienė piktinosi, kad jiems, kovojantiems su koronavirusu, savivaldybė išskyrė tik plastmasines kaukes, į tai meras atsakė, kad pirmiausia apsaugomis turėjo pasirūpinti jie patys, bet to nepadarė.
„Kaip privati organizacija, hospisas jau turėjo būti apsirūpinęs apsaugos priemonėmis, tačiau to laiku nepadarė“, -sakė meras.
Hospiso vadovė sulaukė priekaištų ir dėl to, kad Jūros gatvėje iš viruso židiniu tapusios slaugos ligoninės laisvai išeina medicinos darbuotojai, rūko gatvėje, neša medicinines šiukšles į bendrus konteineriu. Tai sužinojusi savivaldybė dezinfekavo aplinką ir net nusiuntė ten policiją, bet prašė, kad R. Dagienė prižiūrėtų savo darbuotojus, kurie nesilaiko taisyklių. Žmonės, pasak mero, įsibaiminę dėl tokio medikų elgesio.
R. Dagienė posėdžio metu taip pat tikino, kad į darbą ji priima visus, kurie nori. Prižadėjo, kad ketvirtadienį dirbs jau naujas, apmokytas personalas, bus žmonių rezervas. Tiesa, hospiso direktorė negalėjo pažadėti, kad išpildys visus NVSC reikalavimus, esą higienos paso greit negaus. Tai sakydama ji kėlė reikalavimus savivaldybės atstovams ir NVSC, esą, jei skubiai nebus higienos paso, jie negalės dirbti.
„Šio punkto mes tikrai negalime įgyvendinti. <..> Tai ką mes darome? Arba pratęskite ir duokite visam pastatui, arba nieko kito negaliu. Situacija yra kokia yra. Mums dirbti tai reikia, šiuo metu turime pacientus ir turime dirbti, tai mes turime turėti leidimą dirbti“, – aiškino hospiso direktorė.
Savo ruožtu NVSC vadovas aiškino, kad jis net prašymo dėl leidimo negavo, bet akcentavo, kad reikia siekti susitarti, nevežioti sunkiai sergančių žmonių iš vienos vietos į kitą.
Tiesa, meras reagavo aršiau, jis sakė, kad direktorės kalbos yra nekonstruktyvios, o savivalda ir NVSC nekalti dėl situacijos, kurioje atsidūrė hospisas.
„Pone direktore, arba-arba ar čia konstruktyvus požiūris? NVSC neimprovizuoja, jie turi griežtus įgaliojimus. Mes išgirdome iš R. Grigaliūno, kad sveiko proto kriterijus turi būti. Siekiamybė, kad nebūtų plitimo ir prioritetas, kad nebūtų iškelti pacientai. Bet sveiko proto kriterijumi nebus leista piknaudžiauti“, – rėžė V. Grubliauskas.
Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis posėdžio pabaigoje pripažino, kad savivaldybė ruošiasi ir blogiausiam atvejui, nors tikisi geranoriškumo iš privačios kompanijos.
„Prašyčiau supratimo, nes biurokratinio nesusikalbėjimo įkaitai yra hospise gulintys žmonės. Jų pajudinimas sukeltų didelių problemų“, -sakė administracijos vadovas.
Hospiso vadovė Rasa Dagienė dirba Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) vieno iš skyrių vadove, kilus skandalui KUL, ji buvo viena iš tų, kuri gynė ligoninės vadovą Vinsą Janušonį ir tikino, kad apsaugos priemonių medikams ligoninėje užtenka. Kiti medikai teigė priešingai. Hospisas turėjo higienos pasą tik vienai lovai, bet jame gulėjo 38 žmonės.
Hospise mirė jau du žmonės
NVSC duomenimis, vienas žmogus Klaipėdos hospise mirė pirmadienį. Dar vienas šio hospiso globotinis, kuriam buvo nustatytas koronavirusas, mirė savaitgalį, asmuo taip pat turėjo įvairių gretutinių ligų.
Naujų koronaviruso atvejų tarp hospiso pacientų ir darbuotojų, antradienio ryto duomenimis, neatsirado: virusas nustatytas vienuolikai darbuotojų ir 33-ims pacientams.
Pasak NVSC Klaipėdos vadovo Raimundo Grigaliūno, nuspręsta medžiagą dėl galimo kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimo perduoti teisėsaugai. „Mes kreipsimės ir į teisėsaugą“, – sakė jis.
„Jeigu nebūtų pažeidimų, nebūtų išplitę, nebūtų įneštas tas virusas. Ar tai saugos priemones neteisingai naudojo, ar nenaudojo, ar dar kažkas – sunku pasakyti. Faktas, kad buvo tam tikri pažeidimai, nes jeigu to nebūtų buvę, ir tų ligų neturėtume“, – kalbėjo NVSC Klaipėdos departamento vadovas.
Užsikrėtus vienuolikai įstaigos darbuotojų, o likusiems privalant saviizoliuotis, įstaigoje kilo personalo, galinčio slaugyti sunkius ligonius, problema.
Nors hospiso vadovams pavyko rasti devynis iš reikiamų penkiolikos darbuotojų, kad būtų užtikrintas įstaigos darbas, liko neaišku, ar jie pradės darbą: įstaigos direktorė pirmadienį teigė, kad nauji darbuotojai negalės efektyviai tęsti veiklos ir prašė leisti jiems vadovauti skirti kažką iš esamų hospiso darbuotojų.
Šeštadienį paskelbta apie koronaviruso protrūkį privačiuose globos namuose „Klaipėdos hospisas“ – čia užsikrėtė 40 žmonių, iš jų 30 globotinių ir 10 darbuotojų. Iš viso įstaigoje guli 38 globotiniai.
Pirmadienį pranešta, kad infekcija nustatyta dar trims įstaigos globotiniams.
Lietuvoje per parą fiksuoti 24 nauji COVID-19 atvejai
Lietuvoje patvirtinti 24 nauji koronaviruso atvejai, bendras užsikrėtusiųjų skaičius išaugo iki 1350. Informaciją Sveikatos apsaugos ministerija patikslino po to, kai Vilniaus Universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) laboratorija pateikė tyrimų duomenis.
Anksčiau ryte skelbta apie 22 naujus koronaviruso atvejus. Per vakar dieną ištirta 4401 ėminių, o iki šiol iš viso dėl įtariamo koronaviruso ištirti 70753 ėminiai.