Lietuvos karinių jūrų pajėgų laivas „Sūduvis“ 1958 metais pastatytas Vokietijoje, o 1977 modernizuotas, jis medžiojo minas. Prieš dvidešimt metų laivą vokiečiai atidavė Lietuvai. „Sūduvis“ dalyvavo tarptautinėse operacijose, jame tarnavo dabar aukštas pareigas užimantys mūsų šalies karinių jūrų pajėgų vadai. Tačiau laivas paseno.
„Jeigu turite savo automobilį ir jį prižiūrite, gražinate kiekvieną dieną, jis vis tiek metams bėgant pasensta. Visos sistemos, įranga. Ir jau laivą, kaip ir automobilį, kaip antikvariatą galima naudoti, bet su juo važiuoti nėra nei saugu, nei patogu“, – sako KJP atstovas Ramūnas Kažerskas.
Todėl kariškiai nusprendė laivą padovanoti. Jie kreipėsi į Klaipėdos ir Palangos savivaldybes, taip pat į Jūrų muziejų. Šio vadovybę pasiūlymas sudomino.
„Nuvykome ir apžiūrėjome, ir pamatėme, kad laivas puikios būklės. Ir būtų iš tiesų gėda jo nepaimti, nes juo labiau, kad jau mažiausiai du ar trys laivai jau yra supjaustyti“, – pasakoja Jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė.
Muziejininku planuose „Sūduvį“ prišvartuoti Danės upėje, už Klaipėdos simbolio „Meridiano“ ir jame įrengti muziejų. Esą taip būtų sukurta tradicija – vienoje eilėje švartuoti įvairaus tipo istorinius laivus.
„Miestui tai nekainuotų, iš esmės, nes Jūrų muziejus lyg ir prisiimtų visus kaštus, tačiau, turbūt, jeigu būtų apsispręsta, miestui reiktų perduoti panaudai krantines, na ir galbūt, už elektrą ar vandenį muziejuj padengti išlaidas“, – teigia savivaldybės atstovė Nijolė Laužikienė.
O štai klaipėdiečių nuomonės ar reikia šalia Meridiano eksponuoti karo laivą, išsiskyrė. Vieni sako, kad taip miestą aplankys daugiau turistų, kiti baiminasi, jog laivas užstos vaizdą į Senamiestį:
„Aš manau, kad teisingas sprendimas būtų. Jeigu jį dar per anksti nurašyti, jis dar gali pasitarnauti žmonėms.“
„Nelabai jis čia. Nes gadintų vaizdą. Dabar gražu ir taip, kaip yra čia.“
„Oi, nežinau, gal įdomu būtų, kodėl gi ne?“
„Man negražu bus. Dabar yra visai toks vaizdas gražus, o karinis laivas man čia netiktų.“
Įgula „Sūduvyje“ budės iki kitų metų sausio pirmos, todėl dėl laivo ateities miestas turi apsispręsti kuo greičiau. Prieš dešimtmetį taip pat buvo sprendžiamas kitų pasenusių karinių laivų likimas. Jų niekam neprireikė, tad laivai buvo supjaustyti.