Klaipėdos universitete liepos 22 – 31 d. vyks tarptautinė konferencija "Astronomija ir kosmologija liaudies tradicijose ir kultūros pavelde". Pirmą kartą Lietuvoje tokio lygio vykstančioje archeoastronomų konferencijoje pranešimus skaitys 80 mokslininkų iš 30-ties pasaulio valstybių: Europos Sąjungos, JAV, Argentinos, Norvegijos, Japonijos, Rusijos, Nigerijos ir kt. šalių.
Konferencijoje bus aptarti naujausi pasiekimai bei galimybės tiriant žinias apie dangaus šviesulius ir pasaulėvaizdžio atspindžius senosiose ir šiuolaikinėse pasaulio tautų etnokultūrinėse tradicijose.
Renginio iniciatoriai – tarptautinės archeoastronomų organizacijos: Kultūros astronomijos tyrėjų asociacija Europoje (SEAC) ir Tarptautinė archeoastronomijos ir astronomijos kultūroje asociacija Amerikoje (ISAAC).
„Šiemet bendros Oksfordo VIII ir SEAC 15 konferencijos rengimo vieta - Klaipėdos Universitetas, esantis Lietuvos Baltijos pakrantėje, jungiančioje Rytus ir Vakarus. Šis kraštas amžiais - jau nuo viduramžių buvo riba tarp krikščionių ir pagonių; vėliau gi - Lenkijos-Lietuvos bendros valstybės laikais, tai buvo trijų galingų ir besiplečiančių pasaulėžiūrų - vakarų katalikybės, rytų ortodoksų ir musulmoniškosios Otomanų imperijos sankirta. Ir dabar vėl Lietuva tapo Europos Sąjungos pasieniu. Tiesiog neįtikėtina! Esu įsitikinęs, kad ši konferencija atsivers jos dalyviams įvairiais nuostabiais kultūriniais ir ne vien Rytų bei Vakarų, bet viso pasaulio aspektais – nuo Australijos dykumų iki Čako stepių. Be viso to turėsime galimybę pažinti bent dalį Lietuvos sielos”, - sakė SEAC prezidentas Juan Antonio Belmonte.
„10 dienų truksiančioje konferencijoje sieksime kritiškai įvertinti folklore, archeologijoje ir istoriniuose šaltiniuose aptinkamų astronominių ir kosmologinių tradicijų vertę bei taikymo ribas šiuolaikiniuose moksliniuose tyrimuose“, - sakė konferencijos Organizacinio komiteto pirmininkas Jonas Vaiškūnas.
Po mokslinių diskusijų bus surengtos išvykos po Lietuvą, skirtos pažinčiai su svarbiais mūsų šalies kultūros paveldo objektais.
Visuomenei numatoma pristatyti specialią kultūrinę programą “Samių mitiniai pasakojimai apie dangų”. Samių tautybės pasakotojai iš Norvegijos A.M. Gaup ir Ø. Hanssen mobiliame planetariume demonstruos samių tradicinius šiaurinio dangaus pusrutulio žvaigždynus, pasakos samių legendas apie žvaigždėtą dangų, o pasakojimus palydės samių liaudies muzikos joik garsais.
Konferenciją organizuoja Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas bei Molėtų krašto muziejus.