• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klaipėdos tarybai pateikus dvi skirtingas kompensacijų lankantiems privačius darželius alternatyvas, politikai po daugiau nei dvi valandas diskusijų kompromiso nerado ir sprendimą atidėjo. 

Klaipėdos tarybai pateikus dvi skirtingas kompensacijų lankantiems privačius darželius alternatyvas, politikai po daugiau nei dvi valandas diskusijų kompromiso nerado ir sprendimą atidėjo. 

REKLAMA

Klaipėdos savivaldybės administracija siekiantiems gauti 100 eurų kompensaciją už privataus darželio lankymą pasiūlė trumpinti dabar galiojantį reikalavimą stovėti eilėje laukiant valstybinio darželio nuo metų iki pusmečio. 

Tuo tarpu uostamiesčio tarybos narė liberalė Lina Skrupskelienė siūlo apskritai naikinti reikalavimą stovėti eilėje ir didinti kompensacijas lankantiems privačius darželius iki 220 eurų – tiek, kiek savivaldybei kainuoja vaiko išlaikymas valstybiniame darželyje. 

Sąlygos, jog vaikas turėtų tam tikrą laikotarpį pralaukti eilėje, pasak savivaldybės, atsisakyti negalima siekiant išvengti mažiau pasiturinčių šeimų diskriminacijos.

REKLAMA
REKLAMA

Tarybos posėdyje diskutavę politikai pasigedo sisteminių sprendimų vietų darželiuose trūkumui.

„Mes įsivaizduojame sistemą truputėlį kitaip. Diskutuojame kiek pinigų duoti. Buvo 600 vietų trūkumas – skatinome privatų verslą, rytoj išspręsime – privačiam verslui sakysime „ačiū, viso gero“. Sistema turi susidaryti iš prognozės – matome, kiek vaikų gimsta“, – ketvirtadienį posėdyje sakė tarybos narys Vidmantas Dambrauskas.

REKLAMA

Jis pasiūlė atidėti balsavimą dėl klausimo ir prie jo grįžtitvirtinant biudžetą, o iki tol aptarti galimus sprendimus su iniciatyvine grupe bei tarybos komitetuose.

Už klausimo atidėjimą balsavo 18 politikų, prieš buvo du, tiek pat susilaikė. 

Kritikuoja esamą tvarką

Į politikus iš tribūnos ketvirtadienį kreipėsi vaikus auginantis klaipėdietis Justinas Liubinskas, kuris pasakojo, jog pagal savivaldybės pastaraisiais metais keičiamą tvarką 100 eurų kompensacija tai būdavo skiriama, tai atimama. 

REKLAMA
REKLAMA

Jis atkreipė dėmesį, jog kompensacijos nesikeitė nuo 2015 metų ir apgailestavo, jog infliacija įvertinama kalbant apie statybas, tačiau ne apie paramą šeimoms.

L. Skrupskelienė teigė ir pati dėl šiuo metu uostamiestyje galiojančios tvarkos praradusi už darželį sumokėtus pinigus.

„Negavau valstybinio darželio ir pradėjome lankyti privatų. Yra stojamieji mokesčiai, sumokėjome 500 eurų. Rugsėjo vidury sužinojau, kad vaikas patenka į valdišką. Mūsų šeima prarado 500 eurų“, – teigė politikė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot liberalės, eilei pasislinkus šeimos turi turėti galimybę rinktis, kurį darželį nori lankyti – toliau tęsti privatų ir gauti kompensaciją ar visgi pereiti į valstybinį.

Anot jos, 100 eurų kompensacija yra per maža. Šeima negali vaiko leisti į privačią ugdymo įstaigą Klaipėdos mieste, todėl tėvai renkasi vesti į Klaipėdos rajono ugdymo įstaigą, kur gauna 250 eurų kompensaciją.

REKLAMA

„Klaipėdos savivaldybei „neskauda širdis“, kad šeima deklaruoja gyvenamą vietą rajone ir vežą vaiką į kitą Palangos plento pusę. Savivaldybė „džiaugiasi“ sutaupiusi 220 eurų ar neišleidusi 100 eurų kompensacijai. Nėra vaiko, nėra problemos. Bet pamirštama, kad ta šeima pabėgo į rajoną kartu su visais mokesčiais. Kai vaikas užauga, kviečia jaunimą kurtis Klaipėdoje“, – teigė L. Skrupskelienė. 

REKLAMA

Anot jos, nors dažnai administracija sako, kad vietų beveik pakanka, tačiau praktiškai trūkumas itin jaučiamas šiaurinėje miesto dalyje.

Politikė siūlė panaikinti reikalavimą stovėti eilėje į biudžetinį darželį metus ir suvienodinti biudžeto išlaidas kiekvienam klaipėdiečiui lankančiam ikimokyklinio ugdymo įstaigą iki 220 eurų. Anot jos, administracijos siūlymas mažinti laukimo eilę iki pusės metų problemos nesprendžia. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prireiktų poros milijonų

Anot Klaipėdos savivaldybės Planavimo ir analizės skyriaus vedėjos Jolantos Ceplienės, prieš keletą metų savivalda laisviau skirdavo 100 eurų kompensaciją, nes tuo metu valstybiniuose darželiuose trūko apie 500-600 vietų. Šiuo metu eilėje gauti valstybinį darželį laukia 215 vaikų. Laisvų vietų yra apie 200. 

Klaipėdos savivaldybė norinčiai gauti 100 eurų kompensaciją šeimai kelią reikalavimą dėl stovėjimo eilėje, taip pat tėvų gyvenamoji vieta turi būti deklaruota uostamiestyje. Tokias sąlygas atitiko ir kompensacija šiemet pasinaudojo 111 miesto šeimų. Tai Klaipėdos savivaldybei per metus atsiėjo 133 tūkst. eurų.

REKLAMA

Pasak. J. Ceplienės, labiausiai trūksta vietų lopšelinio amžiaus vaikams iki trijų metų, jų stinga šiaurinėje miesto dalyje, kurios plėtra pastaraisiais metais didžiausia. 

Jos teigimu, atsisakyti reikalavimo metus laukti valstybinio darželio prieš gaunant kompensaciją negalima atsisakyti, nes Lygių galimybių kontrolierius anksčiau pateikė išvadą, jog tokiu atveju nebūtų sudarytos lygios galimybės tiems, kurie lėšų leisti vaikų į privatų darželį neturi. 

REKLAMA

„Mes suprantame, kad eilėse stovėjimas buvo per ilgas, jį reikėtų tobulinti, tvarkyti. Trumpiname šį terminą, kuris sukėlė nemažą ažiotažą bendruomenėje. Mes kalbame apie sisteminį sprendimą, 200 eurų nesprendžia sisteminės problemos“, – sakė J. Ceplienė. 

Taip pat siūloma įteisinti komisijos, kuri vertintų privačius darželius lankančių vaikų situaciją, lanksčiau reaguodama į išskirtinius šeimų atvejus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak vedėjos, šiuo metu nevalstybines įstaigas lankant 712 vaikų ir mokant siūlomus 220 eurų savivaldybės biudžetui tai kainuotų apie 1,8 mln. eurų per metus.

Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis teigė, jog miestas nėra pasiruošęs tokioms investicijoms.  

„Padidinus kompensaciją naujų vietų neatsiras“, – teigė Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė. 

REKLAMA

J. Ceplienės teigimu, artimiausiu metu baigus kai kurių įstaigų rekonstrukciją ir planuojant naujus remontus valstybiniuose darželiuose vietų skaičius augs papildomai 375 pozicijomis. 

Klausimą dėl darželių politikos, tarp jų kompensacijų dydžių, vietų stygiaus sprendimo ir kitų klausimų pavesta spręsti Klaipėdos savivaldybės administracijai, kuri turi pateikti siūlymus, juos apsvarstyti komitetuose ir vėl sugrįžti į tarybą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų