Edukatorė Aistė antrokams aiškina, kaip veikia svarstyklės ir kiek sveria kilogramas obuolių. Tokia neįprasta pamoka vyksta Klaipėdos turgavietėje. Sumanymas paprastas, tačiau unikalus – nuo mažumės vaikams aiškinama kaip ant jų stalo atkeliauja daržovės ir mėsa.
„Dažnai manęs paklausia ar aš pati esu stovėjusi kitapus prekystalio. Nori tos gyvosios praktikos“, – sako edukatorė Aistė Noreikaitė.
Susipažinus su teorija, vaikų laukia praktiška užduotis – pasidalinus į dvi grupes, naudojantis turgavietės žemėlapiu rasti įvairiausias prekes ir jas nufotografuoti. Pirma reakcija dvejopa.
Mažieji laksto po visą turgų, fotografuoja ir dalinasi įspūdžiais pamačius kiaulės ausis ar šnipę. Vaikų reakcijos provokuoja pirkėjų šypsenas. Žmonės sako, kad vaikų nereikia auginti šiltnamio sąlygomis ir apie mėsos atsiradimą ant stalo tėvai turėtų pasakoti teisybę:
„Tiesiog sakau iš karvytės ar vištytės. Tada sako, o kaip pasidaro? Sakau, tiesiog įveda į tvartą ir tada turi mėsą. Aišku, išvengiu tam tikrų klausimų.“
„Mėsa, kad gyvulius augina, tada pjauna. Jau žino anūkai visi. Ne ne, viską žino.“
Panašios nuomonės laikosi ir turgavietės prekybininkės. Pasak jų, pasitaiko atvejų, kai vaikai tėvų tiesiog prie prekystalio klausia kuo skiriasi burokas nuo ropės ar kodėl čia sukrautos kiaulės kojos:
„Reikia, nes vaikai tikrai nežino kas iš kur atsiranda. Būtinai reikia atvesti ir parodyti, kad jie suprastų kas ta kiaulytė, kas tas jautukas.“
„Iš kur mėsa atsiranda. Nežino, kad auginami yra gyvūnai.“
Užduotis baigta, vaikai rado visas prekes ir jau gali pasidalinti įspūdžiais:
„Ten taip buvo! Aš net išsigandau! Kiaulės ausys!“
„Žinau. Augintojai nušauna gyvūną, tada išplėšia visus organus ir tada nuveža į laboratorijas, ištiria mėsą ir tada pardavinėja. Tėvai pasakė.“
„Išpjauna iš jų, iškepa ir atveža į turgų.“
„Man labai patinka čia būti, nes daug labai dalykų, kuriuos gali nusipirkti.“
Tiesa, vaikai turgavietėje išmoko ir vieną neplanuotą gyvenimo realybės pamoką. Vienam jų kandant obuolį iškrito dantis, kurį mažasis išdidžiai demonstravo aplinkiniams.