• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klaipėdoje gyvenančių Redos ir Fausto Zavadskų namuose kasdien aidi juokas ir veiklų netrūksta net karantino metu. Tris vaikučius auginantys sutuoktiniai nestokoja geros nuotaikos ir pozityvo bei sako, kad rūpintis atžalomis yra pats gražiausias dalykas gyvenime, o kai jų netgi trys – džiaugsmo dar daugiau.

Klaipėdoje gyvenančių Redos ir Fausto Zavadskų namuose kasdien aidi juokas ir veiklų netrūksta net karantino metu. Tris vaikučius auginantys sutuoktiniai nestokoja geros nuotaikos ir pozityvo bei sako, kad rūpintis atžalomis yra pats gražiausias dalykas gyvenime, o kai jų netgi trys – džiaugsmo dar daugiau.

REKLAMA

Klaipėdiečių šeimoje karaliauja trys vaikai – penkerių Laisvė, trejų Vytis ir šešių mėnesių Gintas, o taip pat šią šaunią kompaniją papildo ir Fausto sūnus Arminas.

Vaikai – įkvėpimo šaltinis

Klaipėdoje gyvenanti 26-erių moteris sako visada norėjusi būti jauna mama, bet niekada negalvojusi, kad likimas ją apdovanos trimis vaikais. 

„Labai norėjau pametinukų, nes turiu brolį pametinuką ir mes visada augome ir draugais, ir priešais vienu metu. Mano vaikai irgi būna ir draugai ir priešai, bet žinau, kad jie visada turės kompaniją, kad ir ką bedarytų. 

REKLAMA
REKLAMA

Apie trečią vaikutį niekada negalvojau, mūsų mažylis yra neplanuotas, likimas tiesiog taip sugalvojo. Tačiau kai gimė trečias vaikas, namuose atsirado pilnatvė, atrodo, kad iki tol kažko trūko“, – pasakoja moteris.  

REKLAMA

Moteris atskleidžia, kad save ji atrado būtent tapusi mama. Prieš tai dirbusi ne vienoje įmonėje, klaipėdietė visą savo laiką šiuo metu skiria veiklai „Kuria vaikai“, kurios tikslas yra lavinti vaikučius nuo 9 mėnesių iki 7 metukų, užsiimant su jais įvairiais žaidimais:

„Kiekvienam vaikui gimus, vis rasdavau, kur save padėti. Išbandžiau išties daug veiklų, kol galiausiai atradau vietą, kurioje galiu visiškai save išreikšti. Todėl pasilikau dirbti tik „Kuria vaikai“ studijoje, nes tai labai smagus darbas.

REKLAMA
REKLAMA

Iš pradžių buvau tik vedėja, o vėliau tapau vadove. Ir daugiau nieko neapsiėmiau, nes kai nori būti geras kurioje nors srityje, tai turi joje ir dirbti.“

Motinystės patirtimi dalijasi tinklaraštyje

R. Zavadskė taip pat rašo tinklaraštį „Daugiavaikė“, kurio idėja gimė jai besilaukiant trečio vaikelio. Moteris sako visada mėgusi dalintis šeimos kasdienybe ir asmenine mamos patirtimi savo socialiniuose tinkluose, todėl nusprendė visa tai perkelti į tinklaraštį, kuriame taip pat netrūksta įvairiausių idėjų, ką įdomaus galima nuveikti su vaikais.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Man labai smagu dalintis savo asmenine patirtimi. Žodis „daugiavaikė šeima“ daug kam asocijuojasi su pašalpos gavėjais, žmonėmis, kurie finansiškai blogai gyvena. Labai noriu įkvėpti tėvus, kad turėti vaikų yra labai smagu. Taip pat norėjau pasidalinti, kad tėtis gali lygiai taip pat kaip ir mama gali įsitraukti į vaiko auginimą, buitį.

Skatinu mamas neužsidaryti tarp keturių sienų ir, jeigu joms norisi, eiti dirbti. Turėjome net visą paskaitų sesiją apie mamų verslumą. Kas įdomiausia, dažniausiai verslios mamos būna daugiavaikės ir neslepia, kad jų verslai atsirado būtent gimus vaikams“, – teigia pašnekovė. – Be to, smagu, kad tinklaraštis liks ir jį galės paskaityti ir mano vaikai.“

REKLAMA

Vardai skirti tėvynės garbei 

Pasakodama apie savo vaikus, R. Zavadskė šypteli, kad jos vaikai ne tik labai smalsūs, kūrybiški ir protingi tačiau ir puikiai atitinka savo vardus, kurie, beje, visiems vaikams yra duoti neatsitiktinai. Štai pirmagimė Laisvė tarsi pati išsirinko savo vardą, mat gimė Vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną.

„Mes su vyru buvom sugalvoję visai kitą vardą, bet juokavome, kad jeigu gims vasario 14-ąją, tai bus Meilė, o jei vasario 16-ąją – tai Laisvė. Ji labai galingai neša šį savo vardą, nes yra laisva, kūrybiška, atsidavusi, globėjiška, visada kovojanti už tiesą ir mokanti pastovėti už save, rūpestinga. Jeigu visada rūpinosi lėlėmis, tai dabar rūpinasi mažiausiu broliu“, – apie dukrą pasakoja R. Zavadskė.

REKLAMA

Praėjus dvejiems metams po dukros gimimo, šeimą papildė ir sūnus. Jam gimus, klaipėdiečiai ėmė sukti galvą, kaipgi pavadinti sūnų, jeigu dukrai davė tokį simbolinį ir lietuvišką vardą. Taip gimė vardas Vytis, kurį, Redos teigimu, sūnus tikrai puošia, mat yra labai nuoširdus ir geras vaikas. 

„Jis yra be galo draugiškas, gali susibendrauti su bet kuo, visada šypsosi, bet kokiam žmogui gatvėje gali pasakyti „labas“ ir jį užkalbinti. Jeigu vaikas turi tokią pat kepurę kaip jis, tai Vytis prieis ir sakys: „mūsų kepurės vienodos“. O jo pagrindinis sakinys yra „mačiau tave prieš šimtą metų“, – šypsosi daugiavaikė mama.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O štai prieš pusę metų į šeimos namus pilnatvę atnešė Gintas, kurio vardas, anot R. Zavadskės, taip pat yra simbolinis: „Mažylis yra mūsų namų šypsena. Ginto vardo esmė buvo nuo „Gintautas – ginti tautą“. Kiekvienas vaikas neša lietuvybę.“

Taip pat šeimą papildo ir Fausto 9-metis sūnus Arminas, su kuriuo kiti vaikai puikiai sutaria ir palaiko labai šiltus santykius. „Vyriausiasis šeimos berniukas yra vyro sūnus, mano posūnis. Arminas be galo ramus, šiltas, geras vaikas“, – šypsosi R. Zavadskė.

REKLAMA

Neteko patirti bemiegių naktų 

Anot moters, daugeliui dažnai atrodo, kad daugiavaikės šeimos namuose visada vyrauja tikras chaosas – vaikai bėgioja, šūkauja ir vis dėl ko nors nesutaria. Tačiau moteris sako norinti tokį mąstymą pakeisti:

„Mūsų šeima neša tą vėliavą, kad daugiavaikė šeima gali gyventi labai gražiai. Mūsų vaikai tikrai gerai sutaria ir labai myli vienas kitą. Aišku, būna visko, kad, pavyzdžiui, nepasidalina žaislais, bet kiekvieno vaiko gimimas nebuvo trauma kitam vaikui, jie vienas kitu labai rūpinasi.

REKLAMA

Pametinukai labai rūpinasi mažuoju broliu, netgi ginčijasi, kuris greičiau atneš sauskelnes ar servetėles, jie abu labai nori dalyvauti jo auginime, gražu žiūrėti į jų santykius.“

Moteris džiaugiasi, kad net ir mažiausiasis šeimos narys Gintas nuo pat mažų dienų yra labai ramus ir geras vaikas, todėl jai bemiegių naktų patirti dar neteko.

Leliukui pusė metų ir, atrodo, laikas tiesiog praskrido. Nebuvo per daug ašarų, aš puikiai išsimiegu. Tikrai negaliu pasiskųsti, kad esu nevalgius, nemiegojus, nesiprausus. Kitiems būna žymiai sunkiau su vienu vaiku negu mums su trimis“, – sako ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moteris atskleidžia, kad motinystės dalią labai palengvina ir tai, kad vaikučiai nereikalauja pernelyg daug dėmesio, mat susigalvoja veiklų tarpusavyje.

„Aš manau, kad daugiavaikėms šeimoms netgi yra lengviau, nes broliai ir seserys turi vieni kitus. Pavyzdžiui, mūsų Laisvė gali žaisti su vienu broliu, o susikivirčijusi nueiti pas kitą. O kai savaitgaliais susitinkame su vyriausiuoju, vyro sūnumi Arminu, namuose įsivyrauja visiška tyla, nes visi yra užsiėmę žaidimais, vienas kito kompanija. Todėl mes su vyru galime ramiai pasėdėti“, – šypsosi ji.  

REKLAMA

Svarbiausia pagarba ir meilė

Vis dėlto moteris neslepia, kad ir jų šeimoje kartais neapsieinama be pykčių. Ir nors jie visuomet stengiasi ramiai reaguoti į iškilusius nesutarimus, R. Zavadskės teigimu, tai, deja, jai ne visuomet pavyksta padaryti:

„Kartais būna situacijų, kai ir mes prarandame kantrybę. Nesakau, kad gyvename vienaragių pasaulyje. Turiu vieną blogybę, kurią perėmiau iš savo tėvų ir labai norėčiau pamiršti, tai šaukimas ant vaikų. 

REKLAMA

Tačiau visada stengiamės reaguoti šaltais nervais, o svarbiausia, gerbti vaiką. Mes niekada nesakome, kad žinome ar mokame daugiau už juos. Bendraujame su vaikais kaip su sau lygiais.“

Paklausta, ar jų šeimoje galioja kokie nors susitarimai, kurių vaikai privalo laikytis, moteris šypteli ir pripažįsta, kad griežtų taisyklių jų namuose nėra tačiau vaikai žino, koks elgesys yra nepriimtinas. 

„Aš daug domiuosi psichologija, kaip auginti vaikus ir žinau, kad taisyklės namuose yra labai svarbios, bet mūsų šeima jų neturi“, – juokiasi R. Zavadskė. – Tačiau yra tokios kaip elementarios, nerašytos taisyklės, kad prie stalo mes valgome, o ne žaidžiame ir pan. 

REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, ribas turime užsibrėžę viskam. Jeigu matau, kad vaikai ima muštis, visuomet pasikalbu, pasakau, kad gali išsilieti, rėkti, pykti, daužyti į sieną, bet ne mušti vienas kitą.“

Vienodai pasiskirsto darbais

R. Zavadskė sako, kad viena didžiausių jų šeimos stiprybių yra tai, kad jie su vyru visas pareigas ir darbus pasiskirsto po lygiai. Klaipėdietė pasakoja, kad jos vyras Faustas po kiekvieno vaiko gimimo išeidavo tėvystės atostogų ir padėdavo jai ne tik pasirūpinti atžalomis, bet ir atlikti namų ruošos darbus. Ne išimtis buvo ir gimus mažiausiajam šeimos nariui Gintui.

„Dabar mažylį taip pat auginame dviese. Faustas lygiai taip pat kaip ir aš plauna indus, skalbia drabužius, pas mus nėra nusistovėjusių taisyklių, kad moteris atsakinga už buitį, o vyras uždirba pinigus. Dažniausiai abu vaikučius prieš tai auginome iki 1-erių metų, o paskui aš po truputį grįždavau į darbus.

Kai išeidavau į darbą, vyras pabūdavo su mažyliais, o aš taip pat žinodavau, kada jis išeis į savo darbą. Kadangi Faustas dirba apšvietėju, tai viskas priklausydavo nuo to, kada vykdavo koks nors koncertas.

Mes abu ir uždirbame pinigus, ir rūpinamės buitimi bei vaikais. Mano vyras gal net daugiau visko daro nei aš“, – juokiasi pašnekovė ir priduria, kad jų šeima taip pat laužo susidariusį stereotipą, kad moteris turi rūpintis buitimi, o vyras uždirbti pinigus:

REKLAMA

„Manau, turėtų būti labiau skiepijama tai, kad vyrai irgi gali išeiti tėvystės atostogų ir įsilieti į vaikų auginimą. Faustas niekada nebijos pasilikti su kūdikiu namie, išeiti į lauką. Man dėl to be galo gera. Manau, turėtų būti kuo daugiau tokių tėčių

Neseniai žiūrėjau nuotraukas ir pamačiau prieš dvejus metus užfiksuotą akimirką, kai Vytis dar buvo visai mažiukas ir mano vyras buvo su juo grupinėse mankštose. Ir jis buvo vienintelis vyras tarp visų ten buvusių moterų“, – šypsosi pašnekovė. 

Mėgsta pramogauti ir aktyviai leisti laiką

R. Zavadskė su vyru susipažino režisūros studijų metu, todėl, pasak moters, jiems nepritrūksta idėjų, kaip smagiai praleisti laiką ar sukurti vaikams nepamirštamą šventę. Ir nors šeimai karantino metu tenka atsisakyti pramogų, kurias, pasak klaipėdietės, jie labai mėgsta, laiką namuose šeima taip pat leidžia itin linksmai:

„Kadangi turiu būrelį „Kuria vaikai“, tai labai dažnai ir namuose užsiimame įvairia veikla: darome  eksperimentus, pasigaminame „šlykštuką“ ar lavos lempą, žaidžiame su krakmolu. Mūsų vaikai tikrai žino, kas yra vakarėlis ir prizas, nes dažnai švenčiame įvairias šventes ar susigalvojame smagių veiklų ir žaidimų. 

REKLAMA

Karantino laikotarpiu vaikų gimtadieniai tikrai buvo geriausi, kokie galėjo būti tokiomis sąlygomis. Stengiamės laiką leisti taip, kad vaikams nereikėtų kompiuterių ir planšečių.“

Finansinių problemų neturi

Trijų vaikų mama pabrėžia nesutinkanti su kalbomis, kad daugiavaikėms šeimoms daug sunkiau išsilaikyti finansiškai. Pasak jos, kalbant apie kai kurias išlaidas, jų, turint tris vaikus, netgi sumažėja.

„Atrodo kai kurie finansiniai dalykai mums net pigesni. Kadangi pati maitinu mažylį, mes per daug neišleidžiame maistui, o kas tos sauskelnės? Man visiškai finansiškai neatrodo sunku.

Džiaugiuosi, kad Valstybė taip pat padeda daugiavaikėms šeimoms, skiria įvairias lengvatas. Be to, vaikai išauga drabužėlius, todėl gali jais pasidalinti. Žinoma, mums dar nereikėjo pirkti įvairių mokyklinių prekių, tuomet tikriausiai reikia daugiau lėšų.

Tačiau kol kas finansiškai tikrai nėra sunku. Aš iš tiesų apie finansus, prieš susilaukdama vaikų, visai negalvojau. Žinojau, kad vaikų turėti yra smagu ir kuo daugiau, tuo smagiau. Tik, aišku, norisi ne kiekybiškai, o kokybiškai juos auginti“, – sako R. Zavadskė.

Daugiau vaikų turėti neplanuoja

Paklausta, ar norėtų susilaukti daugiau vaikučių, R. Zavadskė šypteli, kad viskas priklausys nuo to, ką likimas yra paruošęs jų šeimai, tačiau kol kas sutuoktiniai daugiau vaikų turėti neplanuoja. Klaipėdietė juokauja, kad kiek kitokios mintys buvo prieš gimstant mažiausiajam Gintui, mat dukrytė labai norėjo turėti seserį.

REKLAMA

„Nežinau, kaip čia bus, nes dukrytė visada prašė sesers, o turi tris brolius. Bet dabar jau paskutiniu metu sako, kad užteks ir brolių. Labai džiaugiuosi tuo, nes, kai laukiausi, ji labai norėjo sesės. Tai, kai gimė brolis, aš jai pasakiau: „Laisve, mes užauginsim Gintuką ir gal kažkada dar bus sesė.“

Aš apie tai užsiminiau tik kartą, bet ji taip įsiminė, kad, kai aš dar laukiausi, visiems sakė, kad bus ir sesė, ir brolis. Todėl dauguma galvojo, kad aš net laukiuosi dvynukų, – juokiasi moteris. –Kai gimė Gintukas ir jis nieko nedarė, buvo dar labai mažas, nežaidė su žaisliukais, Laisvė žiūrėdavo į jį ir sakydavo: „gerai, mes jį užauginsim ir tada bus sesė.“

Bet dabar, kai brolis paaugo, Laisvei jau nebereikia sesės, nes gali žaisti su abiem broliais. Ji labai rūpinasi Gintuku, linksmina jį, labai nori panešioti. Tad kol kas dar vieno vaikučio planuose nėra. Tačiau kai pagalvoju, kad man tik 26-eri, aš niekada nesakau ne, gali būti, kad atsiras ir ketvirtas vaikas“, – šypteli R. Zavadskė.  

Moteris priduria, kad tvirtam šeimos ryšiui labai svarbu ir puikūs santykiai tarp vyro ir žmonos, todėl jie su vyru, net ir turėdami tris vaikus, stengiasi atrasti laiko ir vienas kitam:

„Mes su vyru dažnai darome pasimatymus, važiuojame prie jūros, naktį, kai vaikai miega, dviese žiūrime filmus žvakių šviesoje. Turėdami daug vaikų, sutuoktiniai pamiršta, kad jie kartu liks ilgiau, nei su jais bus vaikai.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų