JAV mokslininkai teigia, kad slėpdami susierzinimą žmonės trumpina sau gyvenimą.
Kartkartėmis pasiginčyti su partneriu – ne taip jau blogai, jei žinai, kad tai gali tau prailginti gyvenimą, rašo Ispanijos dienraštis „El Pais“. Pirminės tyrimo, kurį atliko Mičigano universiteto psichologijos katedros ir Sveikatingumo mokyklos psichologai, išvados liudija, kad partneriams nereikia slėpti susierzinimo, jeigu jie nori gyventi ilgiau.
Žurnale „Journal of Family Communication“ paskelbtos tyrimo išvados tvirtina: jeigu vienas ar abu partneriai neslepia savo jausmų ir sugeba išspęsti konfliktus, jų gyvenimo trukmė būna ilgesnė.
Mokslininkai 17 metų stebėjo 192 porų gyvenimą ir, remdamiesi stebėjimo duomenimis, nustatė 4 tiriamųjų kategorijas. Į pirmąją pateko abu partneriai, niekuomet neslepiantys savo susierzinimo, į antrąją ir trečiąją – tie, vienas iš kurių išreiškia, o kitas slopina savo nepasitenkinimą, o į ketvirtąją – šeimos, kuriose abu nereaguoja į partnerio išpuolius.
26 šeimose, kuriose abu sutuoktiniai slėpė savo susierzinimą, buvo užregistruota 13 mirčių. Likusiose 166 šeimose – 41 mirtis. Tarp tų, kurie slopino savo jausmus, per 17 metų trukusį stebėjimą 27 proc. visų porų vienas iš partnerių mirė, o abu partneriai – 23 proc. visų porų.
Likusiose trijose grupėse mirtingumo rodiklis per stebėjimų laikotarpį siekė tik 19 proc. Tais atvejais, kai abu sutuoktiniai slopina savo susierzinimą, kai partneris kitą nepagrįstai kritikuoja ar be reikalo užsipuola, priešlaikinės mirties tikimybė išauga 2 kartus lyginant su likusiomis šeimų grupėmis, tvirtina tyrimui vadovavęs Mičigano universiteto profesorius Ernestas Harburgas.
„Problemos kyla būtent tada, kai žmogus tramdo savo pyktį ir slepia susierzinimą nemėgindamas spręsti konflikto“, - pabrėžė mokslininkas. Harburgas paaiškino, kad jo grupė sutelkė dėmesį į išpuolius, kuriuos žmogus laiko neteisingais ar neadekvačiais. Pasak jo, kai kritika būna teisinga, užsipultas partneris paprastai nepyksta ir neužgniaužia nuoskaudos.
Nors ir pabrėžęs, kad tyrimo išvados tik pirminės, profesorius Harburgas pareiškė, kad jau ruošiasi naujam, truksiančiam 30 metų.