• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kitoks britų spaudos žvilgsnis: pagaliau sklaidomas lietuvių imigrantų siaubo mitas

Šiuo metu apie 100 tūkst. lietuvių oficialiai gyvena Didžiojoje Britanijoje. Kai kurių ekspertų duomenimis, šis skaičius turėtų būti dvigubai didesnis. Helen Pidd, „The Guardian“ apžvalgininkė klausia: Kas Britanijoje taip traukia mūsų kaimynus iš rytų?

Šiuo metu apie 100 tūkst. lietuvių oficialiai gyvena Didžiojoje Britanijoje. Kai kurių ekspertų duomenimis, šis skaičius turėtų būti dvigubai didesnis. Helen Pidd, „The Guardian“ apžvalgininkė klausia: Kas Britanijoje taip traukia mūsų kaimynus iš rytų?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Saulius Meilutis 2008-aisiais metais priėmė svarbų sprendimą. Kai žuvo žmona, jis - vienišas tėvas, auginantis tris vaikus - atsidūrė nepavydėtinoje situacijoje. Tuo metu jis studijavo Medicinos universitete Kaune, tačiau prasidėjo finansinė krizė ir susirasti padorų darbą, kad galėtų išlaikyti šeimą, darėsi vis sunkiau. Sklandė gandai, kad šalyje net 30 % bus karpomos valstybės išlaidos ir ateitis buvo piešiama niūriausiomis spalvomis. Kaip gyventi toliau? Kaip ir dauguma kitų, jis giliai įkvėpė ir išvyko į vakarus, rašo „The Guardian“

REKLAMA

S. Meilutis apsistojo ir įsidarbino Plimuto mieste, kuris garsėjo savo gera plaukimo mokykla, kad galėtų užtikrinti gerą treniruočių bazę Rūtai Meilutytei, kuri praėjus trims metams tapo jauniausia Londono olimpinių žaidynių aukso medalio laimėtoja.

„Daily Mail“ po olimpinio Rūtos triumfo rašė: „Plimuto mergaitė laimėjo plaukimo auksą... bet jis skirtas Lietuvai.“ Tai buvo viena iš tų retų pozityvių antraščių apie Didžiosios Britanijos lietuvių bendruomenę, kuri aštuonerius metus žiniasklaidoje buvo linksniuojama tik dėl įvykdytų siaubingų nusikaltimų arba kaip buvo išnaudojami nusikalstamų grupuočių.

REKLAMA
REKLAMA

Iki gyventojų surašymo 2011 m. niekas neturėjo supratimo kiek lietuvių gyvena Didžiojoje Britanijoje. Nuo pat 2004-ųjų lenkai užėmė pagrindines imigrantų pozicijas. Tony Blairo vyriausybė numatė, kad kasmet tik 15 tūkst. imigrantų iš ES valstybių bandys savo laimę įsitvirtinti šalies darbo rinkoje. Jau po dvejų metų paaiškėjo, kad lietingose salose apsigyveno beveik milijonas lenkų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors ir toliau lenkų imigrantai yra tradiciškai kaltinami dėl visko, kas tik anglams gali neįtikti, lietuvių, atvykstančių gyventi į D. Britaniją, skaičius nepastebimai didėja. Prieš savaitę paskelbti oficialūs gyventojų surašymo duomenys rodo, kad šiuo metu Didžiojoje Britanijoje gyvena 579 083 lenkai ir 97 083 lietuviai. Per dešimt metų lietuvių skaičius Anglijoje išaugo net 93 tūkst. Tai yra didžiulis skaičius šaliai, kurios gyventojų skaičius šiek tiek viršija 3 mln., ypač, lyginant su Lenkijos 38 milijonais.

REKLAMA

„The Guardian“ pastebi, kad, neoficialiais Lietuvos ambasados duomenimis, šiuo metu Didžiojoje Britanijoje gyvena apie 200 tūkst. lietuvių.

Didžioji emigracijos į Didžiąją Britaniją banga, skirtingai nei lenkų, užplūdusių šalį iškart po vizų tvarkos pakeitimo 2004 m., Lietuvą palietė smogus 2008-ųjų pasaulinei krizei, vien per 2010-us metus iš šalies į D. Britaniją išvyko 40 901 lietuvis, kitais metais – dar 26 395.

REKLAMA

Lietuviai, skirtingai nei, tarkim, vokiečiai, gyventi dažniausiai renkasi tas pačias rytines Londono ar Anglijos vietoves. Toks bendruomeniškumas gerai atsispindi Bostono mieste, kuriame iki 2001-ųjų gyveno vos šeši lietuviai. Po dešimties metų jų jau buvo 1861.

Tačiau, jeigu norite pamatyti šalia jūsų gyvenančius lietuvius, turėtumėte nueiti iki artimiausios krepšinio aikštelės, rašo Hellen Pidd. Nacionalinis lietuvių sportas padeda tik atvykusiems lietuviams įsilieti į bendruomenę. Tokiu būdu stengiamasi atvykusius baltus įtraukti į pažinčių ratą ir neleisti panirti į alkoholizmo ir narkomanijos liūną, „The Guardian“ pasakoja Londone gyvenantis Kęstutis Dobrovolskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vietos lietuviai juokauja, kad Londone jų yra visur: nuo kirpėjų ar skalbyklos darbuotojų iki bankų ofisų ir teisininkų kontorų.

Kai kurie jų nesutinka su paplitusia nuomone, kad visi atvykę lietuviai yra „ekonominiai emigrantai“ išvykę iš savos šalies bėgdami nuo vargo. Ne vienas jų Londone atsidūrė matydamas didesnes perspektyvas atsiskleisti ar, tiesiog, norėdamas atsidurti daugiamilijoninio miesto įvykių sūkuryje.

REKLAMA

Gerėjantys Lietuvos ekonomikos rodikliai leidžia teigti, kad dalis migravusių gali grįžti atgal. Lietuvos ambasados duomenimis, pernai daugiau nei 6 tūkst. lietuvių iš Didžiosios Britanijos grįžo namo. Tačiau bedarbystei Lietuvoje vis dar siekiant 13%, lietuvių populiacija Didžiojoje Britanijoje neturėtų drastiškai sumažėti, teigia Helen Pidd.

REKLAMA

„The Guardian“ pateikia gaires kaip reiktų bendrauti su lietuviais „Nuo alaus iki kūdikių: lietuvių gyvenančių Didžiojoje Britanijoje gidas“:

- Nemaišykite lietuvių su lenkais. Dauguma to negali pakęsti. Tam įtaka gali būti istoriniai santykiai – Lenkija ne vieną sykį kariavo su Lietuva, paskutinį kartą - 1919-ais užimdami Vilnių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Jie nėra slavai, bet baltai ir lietuvių kalba neturi nieko bendra su lenkų. Lietuvių kalba turi 32 raides, taip pat ir tokias smagias kaip ą (tas kabliukas yra „uodegėlė“) ir ų (red. matyt, žurnalistė norėjo parašyti „ū“) (tai ilgai tariama balsė).

- Nemaišykite lietuvių su rusais ir nemanykite, kad jie taip pat vartoja tik degtinę (lietuviai labiau mėgsta alų). Sovietai buvo okupavę Lietuvą iki pat 1990-ųjų ir dar turi praeiti laiko kol užgis žaizdos.

REKLAMA

- Britų gyvenimas jau įtakoja lietuvių kultūrą. Prieš keletą metų pasirodė grupės Pikaso hitas „Londone Lietus“. Dainoje pasakojama apie vienišą vyriškį stebintį lietų nuo Londono stogų ir svajojantį apie likusią namie mylimąją.

- Netikėkite geltonąja spauda - lietuviai nėra labiau nei kiti linkę vykdyti nusikaltimus. Lietuvos ambasada Londone pateikė statistiką, kad 2012 metų sausio-spalio mėn. nuteistas 181 lietuvis. 2011 metais jų buvo 277.

- Lietuviai taip pat ne itin stipriai prisideda prie gimstamumo Didžiojoje Britanijoje didėjimo, praėjusiais metais iki spalio mėn. gimė 516 lietuvių, 2010-ais – 509, 2011-ais – 434. 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų