Pietų Amerikoje Kalėdų šventės švenčiamos vidurvasarį ir sutampa su atostogų laiku.
Nuo JAV sienos su Meksika iki Ugnies Žemės ties pietiniu žemyno smaigaliu ispaniškai kalbančiose šalyse susipina katalikiški Kalėdų papročiai ir indėnų tradicijos. Užuot kūrę prakartėlius, meksikiečiai kasmet patys išsiruošia ieškoti prieglobsčio. Meksikoje tokie Kalėdų papročiai kaip „posadas“, „pinatas“ ir „pastorelas“ atsirado ispanų kolonizatorių laikais. Gruodžio 16 d. švenčiama „posadas“: gatvėse arba namuose buriasi draugai, pažįstami bei kaimynai ir grupėmis, tarytum procesijoje, traukia per miestą ir beldžiasi į namų duris, prašydami priglausti, kaip kadaise Marija ir Juozapas. Paskutiniame name, kuris numatomas iš anksto, „pavargėliai“ galiausiai priimami. Šeimininkai vaišina valgiais ir gėrimais, svečiams patiekiami ir „pinatas“, saldumynų pilni moliniai ąsočiai, kurie sukuliami lazda, kad niekas nestotų laimei skersai kelio. Neatskiriama Kalėdų švenčių Meksikoje dalis yra ir spalvingi spektakliai, „pastorelas“. Jų šaknys siekia viduramžius Ispanijoje: religinio turinio vaidinimus rengdavo ispanų jėzuitai misijų kraštuose. Greitai dabartinės Meksikos kaimuose jie virto nuotaikingomis šventėmis.
Dar toliau į pietus nuo pusiaujo gruodis yra pats vidurvasaris. Rio de Žaneire adventas daugiausiai leidžiamas paplūdimyje – Kalėdų ir vasaros atostogų savaitės sutampa. Miesto ežere ant pontono įrengiama didžiausia plaukiojanti Kalėdų eglutė. Tūkstančiais lempučių papuošta konstrukcija į dangų iškyla 80 metrų. Įspūdingai į Rio atvyksta ir Kalėdų Senelis. Jis kasmet atskrenda sraigtasparniu ir per Kalėdų šou kulminaciją nusileidžia Marakanos futbolo arenoje, viename didžiausių futbolo stadionų pasaulyje. Daugelyje Brazilijos miestų Kalėdų šventę vainikuoja prašmatnūs fejerverkai.
Pietų Amerikos šalyse, kuriose vyrauja katalikybė, šeimos po mišių bažnyčioje gruodžio 25-ąją sėda prie stalo ir vaišinasi paukštiena, kiaulienos kepsniu ir ant iešmo kepta jautiena, ypač Brazilijos pietuose ir Argentinoje. Vietoj meduolių desertui valgoma „panettone“, kurios receptus atsigabeno imigrantai iš Italijos. Tačiau kepant šį mielinį pyragą vietoj obuolių ir medaus naudojami bananai ir ananasai, cukranendrių cukrus ir žemės riešutai.
Sausio 6-ąją Pietų Amerikos gyventojai mini Trijų Karalių atvykimą. Kitaip nei Vidurio Europoje tai yra dovanų diena, kurios visus metus laukia ne tik vaikai. Ypatinga Trijų Karalių šventės tradicija yra „rosca de reyes“, saldus mielinis pyragas su cukruotais vaisiais. Po šios šventės iš vitrinų ir namų dingsta Kalėdų eglutės. Brazilijoje žmonės jau pradeda ruoštis kitam svarbiam įvykiui – karnavalui.
Parengė Milda KUNSKAITĖ