Išrinktasis konservatyviojo sparno prezidentas pažadėjo, kad šalyje prasideda „nuostabi“ nauja era, sekmadienį jam iškovojus pergalę antrajame valstybės vadovo rinkimų ture.
Tikimasi, kad buvęs futbolo klubo prezidentas, palankiai vertinamas stambiojo verslo ir užsienio investuotojų, bus ekonomiškai liberaliausias Argentinos lyderis nuo praėjusio amžiaus 10-ojo dešimtmečio.
„Tai istorinė diena, eros, kuri bus nuostabi, atėjimas“, - sakė švytintis M.Macri džiūgaujantiems savo šalininkams po to, kai jo varžovas, kairiojo sparno atstovas Danielis Scioli, pripažino pralaimėjimą rinkimuose.
„Negalime švaistyti laiko kerštui ar sąskaitų suvedinėjimui, - pabrėžė M.Macri ir netrukus jau judino klubus, šokdamas aidint viliojantiems kumbijos muzikos ritmams.
Tarp M.Macri ir D.Scioli vyko įtempta kova už kiekvieną balsą šalyje, pavargusioje nuo daugiau nei dešimtmetį trukusio kairiųjų prezidentės C.Kirchner ir jos pirmtako bei sutuoktinio, velionio Nestoro Kirchnerio valdymo.
Užbaigdamas 12 metų trukusį kairiųjų vyriausybės valdymą, M.Macri žadėjo panaikinti suvaržymus dėl importo ir JAV dolerio.
Sekmadienį švęsdamas pergalę, jis sakė, kad atėjo laikas „kurti Argentiną, kurioje nebūtų skurdo, sutriuškinti prekybą narkotikais ir sustiprinti demokratiją“.
Oficialūs rezultatai, paskelbti suskaičiavus 98 proc. balsalapių, rodo, kad M.Macri surinko 51,5 proc. balsų, o jo varžovas D.Scioli - 48,5 procento.
Dėmesys santykiams su užsieniu
Prognozuojama, kad M.Macri palaikys šiltesnius santykius su tokiomis šalimis kaip Didžioji Britanija ir Jungtinės Valstijos.
C.Kirchner nevengdavo griežtesnės retorikos šių šalių atžvilgiu, įskaitant žodines atakas prieš Britaniją teritoriniame ginče dėl Folklando salų, kurias Argentina vadina Malvinais.
„Norime gerų santykių su visomis šalimis“, - sekmadienį sakė išrinktasis prezidentas.
Jis žadėjo vesti derybas su užsienio kreditoriais, kurie JAV teismuose iškėlė bylas Argentinai dėl nesumokėtų skolų. D.Scioli ir C.Kirchner tuos ribotos rizikos fondus vadina „maitvanagiais“.
Tačiau rinkėjai, balsavę už D.Scioli, bijo, kad M.Macri siūlomos reformos užbaigs kadenciją baigiančios kovingosios prezidentės vykdytą socialinę ir prekybos politiką, kuri buvo palanki neturtingesniems argentiniečiams ir mažoms įmonėms.
M.Macri siūlė nedelsiant atšaukti importo ir JAV dolerio suvaržymus.
D.Scioli savo ruožtu įspėjo, kad tai išprovokuotų žiaurią peso devalvaciją ir skaudžiai smogtų paprastų gyventojų pajamoms.
Kirchnerių eros pabaiga
Analitikai sako, kad M.Macri gali būti sunku prastumti reformas priešiškai nusiteikusiame Kongrese.
„Dabar jis turi transformuoti savo rinkimų koaliciją į valdančiąją koaliciją“, - sakė politologas Mariano Aguasas, dirbantis Palermo ir Matansos universitetuose.
M.Macri pergalė žymi reikšmingus politinius pokyčius šioje didžiulėje Pietų Amerikos valstybėje, kurioje gyvena 42 mln. žmonių.
Ji užbaigia peronizmo - plataus populistinio judėjimo, kuris ištisą amžių dominavo Argentinos politikoje, - valdymą.
„Per ilgai gyvenome su peronizmu“, - Buenos Airėse sakė 81 metų pensininkas Luisas Nizzo, buvęs inžinierius, atidavęs savo balsą už M.Macri.
Tačiau 25 metų Guillermo Juarezas sakė balsavęs už D.Scioli dėl visko, „kas kalbama apie M.Macri - kad jis atims paramą iš dirbančiųjų ir apkarpys socialinio aprūpinimo programas“.
Praėjus kelioms valandoms, po to, kai buvo uždarytos balsavimo apylinkės, D.Scioli pripažino, kad pralaimėjo M.Macri.
„Esu demokratas ir gerbiu žmonių valią pasirinkti alternatyvą“, - sakė jis.
Pasak D.Scioli, jis viliasi, kad „Dievas įkvėps M.Macri gerinti tą pažangą, kurią šalis padarė“ valdant Kirchneriams.
Po 2001-ųjų finansų krizės, per kurią šalis buvo priversta paskelbti nemokumą ir gavo finansinę pagalbą iš Tarptautinio valiutos fondo, vadovaujant Kirchneriams Argentina išgyveno didžiulį ekonominį pakilimą.
Tačiau dabar šalies ekonomika, regis, vėl silpsta. Pirmąjį šių metų pusmetį ji augo palyginti lėtai, 2,2 proc., o infliacija viršijo 20 procentų.
M.Macri, buvęs populiaraus futbolo klubo „Boca Juniors“ prezidentas, bus prisaikdintas prezidentu gruodžio 10 dieną.