• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kinija ir toliau svaidosi žaibais dėl Lietuvos sprendimo atidaryti taivaniečių atstovybę Vilniuje. Kinijos ambasada surengė ir keistą spaudos konferenciją, kurioje uždraudė dalyvauti televizijų kameroms. Ambasados atstovas vis kartojo, kad Lietuvos valdžia padarė klaidą, pažeidė susitarimą su Kinija ir pajus to pasekmes.

Kinija ir toliau svaidosi žaibais dėl Lietuvos sprendimo atidaryti taivaniečių atstovybę Vilniuje. Kinijos ambasada surengė ir keistą spaudos konferenciją, kurioje uždraudė dalyvauti televizijų kameroms. Ambasados atstovas vis kartojo, kad Lietuvos valdžia padarė klaidą, pažeidė susitarimą su Kinija ir pajus to pasekmes.

REKLAMA

Nors diplomatinių santykių visai nutraukti nesiryžo – aiškina, kad taip paliko galimybę mūsų politikams ištaisyti klaidą ir pakeisti atstovybės pavadinimą. Lietuva linksniuojama ir Kinijos žiniasklaidoje, kurioje pradėta svarstyti, iš kur pas lietuvius tiek drąsos ir įžūlumo.

Nedidelis biuras Vilniaus centre įplieskė dar neregėtą diplomatinį konfliktą tarp Lietuvos ir Kinijos. Įsteigta taivaniečių atstovybė siutina Pekiną, dėl to Kinija atšaukė ambasadoriių ir paliko tik žemiausią diplomatinio atstovavimo lygį.

REKLAMA
REKLAMA

Kinijos ambasada šiandien surengė spaudos konferenciją, skirtą aptarti Kinijos ir Lietuvos santykius. Spaudos konferencija yra neįprasta, neįsileisti vaizdo operatoriai, nebuvo galima daryti vaizdo įrašų. Vis tik reikalų patikėtinio iškeltas reikalavimas Lietuvos valdžiai išlieka toks pat: pakeisti taivaniečių atstovybės pavadinimą į Taipėjaus atstovybę.

REKLAMA

Taipėjaus, Taivano sostinės pavadinimas, kinams tinka, tokių atstovybių yra ir kitose šalyse. Ambasados atstovas aiškino, kad Lietuva pažeidžia 1991 pasirašytą susitarimą, kuriame įsipareigota nekvestionuoti vienos Kinijos politikos. Tiesa, visiškai diplomatinių santykių nutraukti Azijos milžinė nesiryžo, esą paliko galimybę Lietuvai ištaisyti klaidą ir santykiai galėtų normalizuotis.

„Mes taip pat raginame Lietuvos kolegas laikytis „vienos Kinijos“ politikos ir nemegzti jokių oficialių ryšių su Taivano valdžia. Mes visiškai neprieštaraujame nevyriausybiniams verslo ryšiams“, – sako Kinijos ambasados laikinasis reikalų patikėtinis Qu Baihua. 

REKLAMA
REKLAMA

Vis tik paklaustas, kas bus, jeigu Lietuva neapsigalvos – pareiškė, kad nebus nieko, bet geriau esą taip pat nepasidarys. Ir pagrasino, kad tokio politinio sprendimo pasekmes vis tiek pajusime.

„Jūs galite įsivaizduoti. Politinis pamatas yra smarkiai suardytas ir dėl to nukentės nemažai sričių, tiek politine, tiek ekonomine, tiek ir kultūrine prasme. Tai palies ir turizmo sektorių“, – tikina Q. Baihua. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pabrėžė, kad kai kurie Lietuvos verslininkai jau pajuto sunkumus Kinijoje ir tai esą natūralus kinų atsakas, mat jų jausmai buvo įžeisti.

„Kai kurie Lietuvos politikai piktybiškai skleidžia gandus ir šmeižtą, kurie tik rodo žmonėms jų nesąžiningumą. Lietuvos išdavystė tikrai bjauri, bet dar labiau apgailėtina tai, kad mėgaujamasi sofistikavimu po visų klaidų, sakant kad juoda yra balta. Tarptautinė bendruomenė ir istorija galiausiai priims teisingą sprendimą“, – teigia Kinijos Užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijian. 

REKLAMA

Kritikos oficialusis Pekinas sulaukia ir šalies viduje. Viena vertus spaudžiama parodyti Lietuvai vietą, kita vertus, keliamas klausimas, ar nebus perlenkta lazda.

„Dalis Kinijos visuomenės mano, kad šis veiksmas galbūt buvo iš dalies reikalingas, tačiau šiek tiek perteklinis, nes kuo labiau Kinija spaus Lietuvą, tuo labiau sustiprės ES viduje esančios antikiniškos nuotaikos“, – tikina apžvalgininkas Raigirdas Boruta. 

REKLAMA

Apžvalgininkas Raigirdas Boruta sako, kad Lietuva dabar dažnai minima ir Kinijos spaudoje. Svarstoma, kaip derėtų mus nubausti ir parodyti pasauliui, kad tokie veiksmai netoleruojami. Netrūksta ir bandymų suprasti, kas mes per šalis.

„Buvo nagrinėjama visa istorija nuo pat Lietuvos valstybingumo pradžios ir norima suprasti iš kur tas nykštukinės valstybės ryžtas ir drąsa kilo. Esam vadinami tarptautinių normų laužytojais, tarptautiniais chuliganais, tų epitetų yra įvairiausių“, – dėsto jis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Oficialusis Pekinas piktinasi ir amerikiečių sprendimu pakviesti Taivano atstovus į demokratijos forumą.

„Mes rimtai raginame Jungtines Valstijas laikytis vienos Kinijos principo ir bendrų komunikatų nuostatų, nebeteikti jokios platformos ar prieglobsčio Taivano nepriklausomybės jėgoms. Jungtinės valstijos tik apsijuoks. O žaidžiant su ugnimi, su Taivano nepriklausomybės jėgomis, galiausiai nusvyli pats“, – sako Kinijos Užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijian. 

Kinijos ambasados atstovas leidosi ir į pasvarstymus, kad Lietuva taip pasielgė siekdama įsiteikti amerikiečiams. Tuo pačiu pažymėjo, kad be antros didžiausios pasaulio ekonomikos mes neišsiversime, o Kinijos įtaka driekiasi visame pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų