Tūkstančiai partijos delegatų iš visos Kinijos susirinks į Pekiną nustatyti ateinančių metų politikos.
Manoma, kad vienas pirmųjų pareiškimų bus bendrojo vidaus produkto (BVP) augimo tikslas ateinantiems 12 mėnesių, kurį paskelbs kadenciją bebaigiantis premjeras Li Keqiangas.
Praėjusiais metais dėl COVID-19 pandemijos, karantinų ir nekilnojamojo turto krizės Kinijos ekonomika ūgtelėjo vos 3 procentais.
Tai buvo vienas silpniausių rodiklių per pastaruosius dešimtmečius.
Tuo metu agentūros AFP apklausti ekonomistai prognozavo, kad 2023 metų tikslai bus konservatyvūs, o ekonomikos augimo tikslas sieks 5,3 procento.
Tai būtų vienas žemiausių tikslų per pastaruosius dešimtmečius.
Kinijos būsto rinka, kuriai kartu su statybos sektoriumi tenka daugiau nei ketvirtadalis BVP, vis dar išgyvena nuosmukį ir gilią krizę nuo tada, kai Pekinas 2020 metais pradėjo griežtinti priemones, skirtas suvaldyti pernelyg didelį skolinimąsi ir siautėjančias spekuliacijas.
Nuo tada nekilnojamojo turto pardavimai sumažėjo virtinėje miestų, todėl vystytojai susidūrė su dideliais sunkumai.
Pernai dalis pirkėjų, pasipiktinę neįgyvendintais statytojų pažadais dėl naujo būsto perdavimo, atsisakė mokėti hipoteką už nebaigtą statyti nekilnojamąjį turtą.
„Pardavimai, objektų perdavimas ir kainos sulėtėjo“, – teigė „Moody's“ ekonomistas Harry Murphy Cruise'as.
„Dėl nekilnojamojo turto vystytojų įsipareigojimų nevykdymo 2021 metų pabaigoje daugiau nei milijonas jau parduotų, bet dar nebaigtų statyti liko neužbaigti. Tai gąsdina namų ūkius, o daugelis jau atsuko nugarą rinkai“.
Nedžiuginančios tarptautinės perspektyvos taip pat greičiausiai stabdys augimą, o ekonomistai perspėjo apie pasaulio ekonomikos nuosmukį, šalims susiduriant su didėjančiomis sąnaudomis.Tuo metu centriniai bankai didina palūkanų normas, kad sumažintų paklausą.
„Matome, kad Kinijos uostuose kaupiasi tuščios talpos“, – naujienų agentūrai AFP sakė Tarptautinių finansų instituto Kinijos tyrimų vadovas. Gene Ma.
Apžvalgininkai perspėjo, kad geopolitinė įtampa kelia grėsmę Kinijos ekonominėms perspektyvoms, ypač jei Pekinas nuspręs toliau įsitraukti į Rusijos karą Ukrainoje.
„Viena iš didžiųjų rizikų (jei ne didžiausia) būtų susijusi su Kinijos sprendimu aktyviai remti Rusiją ginklais ir amunicija“, –agentūrai AFP sakė Rabobank Kinijos ekonomistas Teeuwe'as Mevissenas.
„Tai beveik neabejotinai sukeltų Vakarų sankcijas.“
Ekonomistai teigė, kad augimą lems didėjanti vartojimo paklausa, šaliai atsisakant beveik trejus metus taikytų COVID apribojimų.