Ginklai, telefonai, kompiuteriai, automobiliai – turbūt nėra nė vieno Vakarų technologinio stebuklo, kurio kinai nesugebėtų nukopijuoti.
,,Atvirkštinė inžinerija"
Šiandien Kinijos technikai turi tokią puikią vadinamąją ,,atvirkštinės inžinerijos" kvalifikaciją, kad kolegos Vakaruose turi atidžiai stebėti, jog atrastų skirtumų.
Kinai iš ,,pilkojoje rinkoje" pagamintų kopijų kraunasi turtus, o milijonai klastočių pasiekia kone visą pasaulį – Lotynų Ameriką, Vidurio Rytus ar net Europą. Tai džiugi žinia vartotojams, galintiems už mažiau nei pusę kainos įpirkti bet ką – ar tai būtų naujas planšetinis kompiuteris, ar automobilis.
Kopijuoja viską
JAV kompiuterių gamintoja ,,Apple", paskelbusi apie naujos kartos planšetinio kompiuterio ,,iPad" išleidimą, kinišką naujojo produkto kopiją rankose turėjo likus trims mėnensiams iki jo pristatymo. Automobilių pramonėje ,,General Motors" buvo viena pirmųjų gamintojų, kurios ,,Daewoo Matiz" (Europos rinkoje žinomą kaip ,,Chevrolet Matiz") nukopijavo kinų bendrovė ,,Cherry Automobile", į rinką paleisdama ją QQ pavadinimu, rašo CNNmoney.com.
Socialiniai tinklai taip pat patenka į kopijuotojų akiratį. Kinijoje uždrausti ,,Facebook" ir ,,Twitter" milijonus kinų vartotojų traukia kitais vardais – ,,Kaixin001" ir ,,Weibo". Šie nuo minėtų tinklalapių skiriasi turbūt tik kiniškais hieroglifais. Ne išimtis ir interneto erdvę Vakaruose užkariavę tinklalapiai youtube.com ir ebay.com, jie ,,kiniškame internete" taip pat gyvuoja kitais vardais.
Pereina prie ginklų
Po keletą dešimtmečių trukusio ginklų iš Rusijos importo šiandien Kinija jau eksportuoja dalį savo sukurto arsenalo. Tik nereikia stebėtis, kad po nauju pavadinimu slepiasi kiek patobulinta rusiška technologija.
,,Buvome tiekėjai, dabar galime tapti gavėjais", – ,,Wall Street Journal" išaugusią ginklų gamybą Kinijoje komentavo Rusijos gynybos ministerijos atstovas Ruslanas Puchovas.
Anot R. Puchovo, dažnai nukopijuota importuojamos karinės technikos (pavyzdžiui, naikintuvai Su-27) technologija į rinką patenka kiek patobulinta ir kitu vardu (kaip kinų naikintuvas J-11B). Šios tendencijos kelia susirūpinimą pasauliui, mat didžioji dalis ginklų eksportuojama į karštąsias zonas – Iraną, Afrikos valstybes.
FAKTAI: KINIJOS KOPIJOS
Kasmet iš 750 mln. Kinijoje pagaminamų mobiliųjų telefonų maždaug 20 proc. yra klastotės. Vietos rinkoje parduodama daugiau nei 51 milijonas.
Elektronikos klastočių gamintojų rinką kasmet papildo 3–4 tūkst. naujų bendrovių.
Anot rusų ekspertų, Kinijos naikintuvas J-11B yra tiksli naikintuvo Su-27 kopija.
Nuo 2002 metų Iranas iš Kinijos nupirko ginklų už daugiau nei 260 mlrd. JAV dolerių.