Kinijos metalų ir kasybos kompanija investavo beveik 1 milijardą dolerių siekdama atkurti vienos Austrijos gyvenvietės peizažą netoliese Huizhou miesto, subtropinėje pietų Kinijoje.
Halštatas – viena seniausių Austrijos gyvenviečių, menanti druskų kasyklų laikus. Unikalaus grožio miestelis, įsikūręs didingų kalnų apsuptyje, prie didžiulio kalnuose esančio ežero, kasmet pritraukia šimtus tūkstančių turistų.
Kažin ar šį miestelį ir toliau galėsime vadinti unikaliu, mat Kinijos kompanija "China Minmetals Corporation" neseniai pabaigė ikoniškojo Austrijos miesto peizažo repliką, šalia Huizhou mieto. Šis projektas šaliai atsiėjo 940 mln. JAV dolerių. Kinai seniai žinomi savo įgūdžiais kurti replikas, pradedant drabužiais ir baigiant išmaniaisiais telefonais, o kylant ekonomikos lygiui, Kinija nusprendė imtis dar rimtesnių projektų. Pirmiausia jie atkartodavo žymius lankytinus pasaulio objektus, o dabar pradėjo kurti ištisų gyvenviečių kopijas.
Dauguma žmonių, gyvenančių Halštate pasipiktino tokiu kinų projektu, tuo tarpu kiti su džiaugsmu ir pasididžiavimu nuvyko į Kiniją bei dalyvavo oficialioje miesto inauguracijoje.
Apie kompanijos planus ilgą laiką niekas nieko nežinojo, tačiau vienas darbuotojas, viešėdamas Halštate ir rinkdamas duomenis apie miestą, atsitiktinai prasitarė apie projektą.
"Jie privalėjo atsiklausti viešbučių ir kitų pastatų savininkų ar jie sutinka su mintimi, kad pastatų kopijos bus statomos Kinijoje, tačiau to jie nepadarė", - kalbėjo vieno viešbučio savininkė, Monika Wenger, dar prieš miestelio inauguracijos šventę.
Nors Kinijoje atkurtas Halštato miestelis ir turi tikslias bažnyčios laikrodžio bokšto bei kitų statinių replikas, jis vis tik nėra toks populiarus kaip originalas. Per 2005-uosius metus čia apsilankė vos 50 turistų ir tik paskutiniaisiais metais turistų skaičius šoktelėjo iki 2 500. Kad ir kaip bebūtų keista, dauguma kinų vis tik mieliau skrenda į Austriją, kad išvystų tikrąjį Halštatą.