„Virtualaus vandens“ koncepcija paaiškina, kodėl taip sparčiai nyksta planetos vandens ištekliai.
Didžiosios Britanijos mokslininkui Johnui Anthony'ui Allanui už jo tyrinėjimus vandens išteklių apsaugos srityje ir sukurtą „virtualaus vandens“ koncepciją paskirta Stokholmo Vandens premija, rašo Vokietijos dienraštis „Die Welt“.
Stokholmo vandens fondo komisija skelbia, jog Londono Karališko koledžo mokslininkas J. Allanas atliko itin svarbų novatorišką darbą. „Virtualaus vandens“ modelis atskleidžia, kaip vis mažėjantys vandens resursai iš tiesų cirkuliuoja maisto bei vartojimo prekių gamyboje.
Remdamasis savo sukurtu modeliu mokslininkas apskaičiavo, jog pagaminti vienam puodeliui kavos iš tiesų reikia net 140 litrų „virtualaus vandens“: šis vandens kiekis sunaudojamas kavos auginimui, jos gamybai, pakavimui ir transportavimui.
Mokslininkas taip pat apskaičiavo, jog mėsainiui pagaminti reikia 2400 litrų, o vienas JAV pilietis per parą sunaudoja 6000 litrų „virtualaus vandens“.
Komisija mano, jog J. Allano mokslinis darbas padės iš naujo apgalvoti, kaip kuo efektyviau ir racionaliau naudoti vandenį - vieną svarbiausių planetos resursų.
Stokholmo Vandens premija skiriama Pasaulinės vandens dienos proga nuo 1991 metų. Šią premiją J. Allanui rugpjūčio 21 d. įteiks Švedijos karalius Carlas Gustavas XVI.
Daugiau: