Turbūt dar prisimenate istoriją iš Prancūzijos: prieš kurį laiką viena tos šalies gyventoja padavė į teismą savo vyrą dėl to, kad visus 21-erius santuokos metus jis nesuteikė tiek sekso, kiek jai reikėjo ir kiek privalėjo duoti atlikdamas sutuoktinio pareigą. Galų gale porelė išsiskyrė, o nuskriaustai ir 21 metus „badavusiai“ moteriškei teismas priteisė iš vyro 13 tūkstančių dolerių sumą.
Situacija beveik anekdotinė, tačiau, pasak seksologų, klausimas, kiek sekso yra „normalu“, kankina nemažai žmonių. „Manau, kartu gyvenančios poros nuolat dėl to suka galvą. Ar tiek, kiek mes mylimės, yra pakankamai? O jei nepakankamai, tai kiek sekso turėtų būti?“ – klausia Minesotos universiteto vykdomos žmogaus seksualumo programos vadovė daktarė Eli Coleman.
Apklausos jau yra davusios atsakymą į šį klausimą: susituokę žmonės vidutiniškai mylisi 58 kartus per metus, tai yra kiek mažiau nei kartą per savaitę (Čikagos universiteto apklausos duomenys). „Yra tokių, kurie pasiduoda patrakėliškoms fantazijoms ir svajoja, kad norėtų mylėtis kasdien“, –sako Coleman pabrėždama, kad vidurkiai vidurkiais, o individualūs poreikiai gali būti patys įvairiausi. Jiems įtakos turi daugybė aplinkybių, kai kurios iš jų – klasikinės: „Gimus pirmajam vaikui sekso paprastai sumažėja. Gimus antrajam, sumažėja dar labiau, o kai kurios poros po to niekada nebesimyli taip dažnai kaip prieš vaikų gimimą.“
Kaip rodo apklausos, aktyviausios yra jaunos poros, iki 30 metų amžiaus: su savo antrąja puse mylisi 109 kartus per metus, t. y. du tris kartus per savaitę. „Tačiau realus gyvenimas gali neatitikti šios normos, todėl nėra ir negali būti magiško skaičiaus, į kurį turėtume orientuotis“, – aiškina Coleman. Nors paprastai vyrai nori dažnesnio sekso nei moterys, daug kas priklauso ir nuo aistringumo: „Yra nemažai porų, kai partneriai nėra vienodai aistringi – nesutampa geismingumas. Ir tai yra nereta skyrybų priežastis.“ Coleman teigimu, didžiausia bėda šiuo atveju – porų nesugebėjimas atvirai kalbėtis, nors aptarinėti šį klausimą – būtina sėkmingos santuokos sąlyga.
„Nors iki šiol kalbėtis apie seksualinį elgesį ir norus daugeliui porų yra tabu ir tarsi nepatogu, tačiau tai būtina, kad poros galėtų rasti būdų, laiko ir motyvacijos išsakyti savo poreikius, suvokimą ir seksualinę patirtį santuokoje“, – sako kita mokslininkė, Carol Bruess, vadovaujanti santuokos ir šeimos programai St. Thomas universitete. Ji taip pat tvirtina, kad visiškai nesvarbus lytinių aktų skaičius per savaitę – svarbiausia, kad abu poros nariai būtų patenkinti, net jei tai vos kartas per mėnesį.
Beje, toje pačioje Čikagos universiteto atliktoje apklausoje pateikiamas ir dar vienas įdomus skaičius: 15 proc. santuokoje gyvenančių žmonių nesimylėjo nuo pusės metų iki metų. „Tai nereiškia, kad jie pasmerkti ir vienintelė jų laukianti perspektyva – skyrybos. Tai greičiau byloja apie tai, kad šiuo metu jie patiria tam tikrus iššūkius, apie kuriuos būtina abiem kalbėtis, o galbūt pora pasitenkina kitomis intymumo formomis: pašnekesiais, laiko leidimu kartu, neseksualinio pobūdžio prisilietimais, artumu“, – aiškina Bruess.