Tačiau to nebus, nes beveik pusė lietuvių perka kontrabandines cigaretes, degalus, maistą, daugybė žmonių algas gauna vokeliuose ir darbdavių dėl to neskundžia. Nors visi supranta, kad dėl to biudžetas netenka daug pinigų.
Valdžia tikina metanti visas pajėgas pričiupti mokesčių vengiančius žmones ir verslą. Tačiau ekonomistai rėžia, kad jokio proveržio čia nėra. Šešėlis visada menksta savaime, kai auga ekonomika, o dabar būtent taip ir yra. Tačiau Lietuvoje žmogus net pusę savo uždarbio atiduoda mokesčiams. Tad kol bus sunku įpirkti legalias prekes, tol žmonės ieškos pigesnės kontrabandos.
„Reikia padaryti taip, kad kurti legalų verslą, mokėti mokesčius legaliai būtų lengviau. Tada tos šešėlinės ekonomikos mažės greičiau. O priemonės – mokestinės naštos mažinimas ir reguliavimo naštos mažinimas žmonėms“, - pataria Lietuvos laisvosios rinkos instituto viceprezidentas Vytautas Žukauskas.
Vis tik apie daugelio mokesčių mažinimą valdžia nekalba. Valdantieji nesutaria ir ar mažinti, ir kiek mažinti, PVM maisto produktams. Užtat pradėta diegti išmaniąją mokesčių administravimo sistemą, kuri esą inspektoriams leis išieškoti daugiau pinigų. Tačiau net ir išmanioji sistema nesunaikins kontrabandos ir vokelių, o ypač – jų atsiradimo priežasčių.
Tyrimai rodo, kad vidutiniškai nelegalioms prekėms vienas gyventojas išleidžia 72 eurus per mėnesį.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.