• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Deja, šiame pasaulyje jau neįmanoma pasiklysti – jeigu tik, žinoma, nesate iš principo nusiteikęs prieš GPS imtuvus. Žurnalas „Forbes“ išrinko 10 geriausių GPS įrenginių ir paslaugų, o „Omni.lt“ pasidomėjo, kada jie pasieks Lietuvos vartotojus.

REKLAMA
REKLAMA

Visuotinę padėties nustatymo sistemą (Global positioning system, GPS) JAV gynybos departamentas ėmė kurti karinės navigacijos ir taikinių nustatymo tikslais. 1974 m. į orbitą aplink Žemę pakilo pirmieji iš 24 „Navstar“ serijos dirbtiniai žemės palydovai, o sistema buvo baigta kurti 1993-aisiais, kai į orbitą buvo išvestas paskutinis.

REKLAMA

Devintojo praėjusio amžiaus dešimtmečio pabaigoje pasirodė pirmieji civiliams skirti GPS imtuvai, tačiau Pentagonas įvedė tikslumo apribojimus – civiliai privalėjo susitaikyti su 90 metrų paklaida. 2000 m. šis apribojimas buvo panaikintas ir masinei rinkai skirti GPS prietaisai koordinates dabar gali nustatyti su 9-18 metrų paklaida.

REKLAMA
REKLAMA

Minėtą apribojimą panaikinęs JAV prezidentas Billas Clintonas pradėjo tikrą GPS įrenginių aukso amžių. Mažesni ir tikslesni GPS imtuvai susidraugavo su mobiliaisiais telefonais, kurie gali pranešti šeimininkui, kad jis jau atėjo į dominančią vietą, paskambinus pagalbos tarnybų numeriu padeda nustatyti tikslias koordinates arba leidžia tėvams iš toli stebėti savo vaiko judėjimą mieste.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didelį žingsnį į priekį žengė automobilinės navigacijos sistemos: pačios šiuolaikiškiausios jau gali realiuoju laiku priiminėti informaciją apie eismo būklę konkrečiame rajone iš antžeminių ir palydovinių radijo stočių. Jeigu pakeliui į namus įvyko avarija ar susidarė automobilių grūstis, apie tai sužinojusi autonavigacinė sistema automatiškai parinks kitą maršrutą.

REKLAMA

Rinkoje atsirado skaitmeninių fotoaparatų, kurie gali „įspausti“ į nuotraukas atitinkamas „geožymas“, taip paženklindami vietas, kur buvo fotografuojama.

Tobulėja ne tik GPS imtuvai, bet ir siųstuvai. Žurnalas „Wired“ rašo, kad JAV karinės oro pajėgos, kurios yra atsakingos už GPS sistemą, sparčiai kuria naują „Navstar“ palydovų „GPS Block III“ kartą. Jie bus dar tikslesni ir atsparesni trukdžiams – tai itin aktualu kariškiams. Europiečiai savo ruožtu sparčiai plečia savosios palydovinės navigacijos „Galileo“ palydovų žvaigždyną. Rusai tobulina savąją GPS alternatyvą „Glonass“.

REKLAMA

Kokia GPS imtuvų ateitis? Šviesi – kaip ir visos elektronikos, kuri mažėja, pinga ir randa vis naujų pritaikymo sričių. GPS lustai sėkmingai naudojami krovininių automobilių ir pačių krovinių stebėjimui, o ateityje galbūt bus tiesiog „įsegami“ į skubių siuntų paketus. O tai, kuo GPS imtuvai gali pasigirti jau šiandien, besidomintys pamatys susipažinę su žurnalo „Forbes“ sudarytu geriausių GPS imtuvų ir įrenginių dešimtuku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1. „ACR TerraFix GPS 406 PLP“

1.jpg

Kaina: 700 JAV dol.Išsamiau: www.acrelectronics.com

Šis GPS imtuvas pravers nutrūktgalviams, mėgstantiems slidinėti ar ieškoti nuotykių pačiose atkampiausiose ir pavojingiausiose vietose. Na, o kad kelionė visada baigtųsi laimingai, vertėtų su savimi pasiimti štai tokį asmeninį vietos nustatymo įrenginį, kuris ištikus nelaimei gali tapti radijo švyturėliu ir iškviesti gelbėtojų komandą tiesiai į jūsų buvimo vietą.

REKLAMA

2. „Garmin Edge 305 “

2.jpg

Kaina: 443 JAV dol.Išsamiau: www.garmin.com

Jeigu neįsivaizduojate savęs be dviračio, verta atkreipti dėmesį į šį GPS imtuvą. Jį galima pritvirtinti ant vairo. „Garmin Edge 305“ ne tik praneš, kur esate, bet ir stebės jūsų širdies pulsą, seks važiavimo ritmą (prijungtas daviklis stebi užpakalinio rato judėjimą), praneš apie besikeičiantį orą (turi barometrą ir altimetrą). Programinė įranga gali padėti susikurti treniruočių planą, įsikelti maršrutus, nagrinėti jūsų kaip dviratininko laimėjimus.

REKLAMA

3. „Garmin Nuvi 360“

3.jpg

Kaina: 964 JAV dol.Išsamiau: www.garmin.com

143 gramus sveriantis ir kišenėn telpantis „Nuvi 360“ – šaunus kiekvieno keliautojo palydovas. Jame įdiegti Europos ir Šiaurės Amerikos žemėlapiai, turi „Bluetooth“ ryšio su mobiliuoju telefonu galimybę. Šis imtuvas ne tik parodys kelią, bet ir padės susikalbėti svečioje šalyje: į jį galima įkelti vertimo į 6 užsienio kalbas programinę įrangą ir 20 Europos šalių kelionių gidus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. „Navman iCN750“

Kaina: 800 JAV dol.Išsamiau: www.navman.com

Ši navigacijos sistema išsiskiria viena ypatybe, kuri gali sukelti revoliuciją buitinėje elektronikoje. Įrenginys turi ne tik 4 GB talpos kietąjį diską ir pažangių „SiRF“ GPS lustą, bet ir 1,3 megapikselių skaitmeninį fotoaparatų, kuris pažymi nuotraukas vadinamosiomis „geožymomis“ – t. y. vietos koordinatėmis. Tai suteikia galimybę rūšiuoti nuotraukas pagal jų padarymo vietą. Manoma, kad ši technologija po poros metų bus įprastinė skaitmeniniuose fotoaparatuose, o nuotraukų failų vardai iš nesuvokiamų „TJGRT548612.jpg“ ar panašių pavirs į aiškius ir tvarkingus, tarkim, „San Diego, Kalifornija, 06 05 25.jpg“.

REKLAMA

5. „Nextel“ paslauga „Trimble Outdoors Service“

5.jpg

Kaina: 5-10 JAV dol. per mėnesį

Mobiliojo ryšio operatoriai bando vartotojams įsiūlyti vietos nustatymu pagrįstas paslaugas, tačiau „Sprint/Nextel“ visus lenkia GPS funkcionalumu. Daugelis „Nextel“ telefonų, tarp jų „Motorola i920“ (kaina – 325 JAV dol. su nuolaida) ir „Motorola i760“ (129 dol.) gali naudoti „Trimble“ topografinius bei miestų žemėlapius ir koordinuoti juos su asmeniniame kompiuteryje įdiegtomis žemėlapių ir maršrutų sudarymo programomis. Kai žemėlapio informacija įkeliama į šiuos telefonus, jų šeimininkai gali nustatyti savo buvimo vietą bet kur, net jeigu toje vietoje neveikia mobilusis ryšys.

REKLAMA

6. „Samsung Q1“

6. jpg

Kaina: apie 1200 JAV dol.Išsamiau: www.samsung.com

Tai vienas pirmųjų ultramobiliųjų kompiuterių (UMPC), kurie labiau panašūs ne į planšetinius (tablet) kompiuterius, bet į kišeninukus (PDA). Sukurti taip, kad būtų kuo patogesni naudoti kelyje, UMPC įrenginiai, tarp jų ir šis, gali naudoti išorinius GPS imtuvus ir skaitmeninius žemėlapius (ateityje visa tai jau bus įdiegta).

REKLAMA
REKLAMA

7. „BluTag“ palydovinio sekimo įrenginys

Kaina: nežinomaIšsamiau: www. stopllc.com

Tai GPS įrenginys, kurio jums verčiau niekuomet nereikėtų. „BluTag“ – apsaugota elektroninė apyrankė (šiuo atveju turbūt derėtų sakyti apykojė), tvirtinama ant kulkšnies. Kai kuriuose JAV miestuose jos jau naudojamos lygtinai paleistiems kaliniams ir smurtautojams sekti per GPS palydovus. Jis nepraleidžia vandens, sveria vos 168 g ir praneša apie savo šeimininko buvimo vietą naudodamas artimiausią bazinę mobiliojo ryšio stotį.

8. „Sprint Family Locator“ paslauga

8.jpg

Kaina: 9,99 JAV dol. per mėn.

Keletas naujųjų JAV mobiliojo ryšio planų siūlo išpildyti beveik nenumalšinamą tėvų norą bet kurią akimirką žinoti, kur jų vaikai. Bendrovės „Sprint“ paslauga „Sprint Family Locator“ suteikia galimybę realiuoju laiku sekti vaiko buvimo vietą prisijungus prie saugios interneto svetainės. Tėvai gali „aptverti“ vaiką tam tikroje miesto teritorijoje ir iškart gauti žinutę į savo telefoną, jeigu jis kirs jos ribas. Ši paslauga veikia su „Samsung a900“ (179 JAV dol.), „Sanyo 8300“ (99 dol.) ir kitais GPS funkciją turinčiais telefonais.

REKLAMA

9. Motorizuotas visureigis vežimėlis su GPS

Kaina: nežinomaIšsamiau: www.ottobock.com

Šį eksperimentinį vežimėlį su keturiais varomaisiais ratais sukūrė Vokietijos Otto Bocko sveikatos centro inžinieriai. Jis turi hibridinį variklį ir pritaikytas važiuoti nelygiu paviršiumi, tad neįgalieji prireikus gali drąsiai sukti iš kelio. Vežimėlyje esantis GPS įrenginys praneša paciento buvimo vietą. Mobiliuoju ryšiu į nuotolinį centrą siunčiami ir svarbiausi jo sveikatos būklės duomenys.

10. „TomTom Go 910“

Kaina: 799 JAV dol.Išsamiau: www.tomtom.com

„Vartotojui draugišku“ pasiskelbęs navigacijos įrenginys dabar turi 10 cm įstrižainės sensorinį ekraną ir šūsnį naujų galimybių: 20 GB kietąjį diską, į kurį jau įrašyti visos JAV teritorijos, Kanados ir Europos žemėlapiai, be to, jame tilps tūkstančiai MP3 failų, kad kelionėje būtų smagiau. Įrenginys turi garsiakalbį, tad galėsite klausytis muzikos per jį ar prijungę prie automobilio garso sistemos per kabelį ar „Bluetooth“. Svarbiausia, kad „TomTom Go 910“ naudoja naująjį „SiRF“ GPS imtuvą, kuris greičiau susiranda palydovus ir sparčiau pateikia koordinates.

REKLAMA

Lietuviškos GPS mados

UAB „Fedingas“ direktoriaus Viktoro Peteraičio pasiteiravome, ar GPS įrenginiai iš šio „Forbes“ sąrašo pasirodys Lietuvoje ir jeigu taip, tai kada. „Mes atstovaujame „Garmin“, apie kitų gamintojų produktus man būtų sunku kalbėti“, – sakė pašnekovas, atkreipęs dėmesį, kad Nr. 2 iš „Forbes“ sąrašo – GPS imtuvą „Garmin Edge 305“ – mūsų vartotojai gali įsigyti jau dabar. Tiesa, pasak direktoriaus, jo paklausa neypatinga, nes tai yra gana specializuotas įrenginys, skirtas treniruotis dviratininkams. „Jis iš esmės yra virtualus treneris, suteikia galimybę lenktyniauti pačiam su savimi“, – sakė „Fedingo“ vadovas. „Garmin Edge 305“ kainuoja 950 Lt.

Pasak direktoriaus, Lietuvą pasieks ir Nr. 3 – „Garmin Nuvi 360“, bet kada konkrečiai, pasakyti negalėjo. „Šią vasarą tikrai turėsime“, – sakė jis.

O kokie GPS imtuvai yra populiariausi? „Fedinge“ labiausiai perkami tolimesnėms kelionėms skirti „Garmin Street Pilot 330“, „Garmin Nuvi 350“. Tai naudojimui automobilyje skirti navigatoriai. O iš nešiojamųjų, pasak direktoriaus, populiariausi „Garmin“ 60-osios serijos gaminiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų