-------------
Trečiadienį Jonavos rajone, Šilų kaime, „Beržų komplekso“ ūkyje užfiksuotas klasikinio kiaulių maro atvejis. Fermoje laikytos 15 tūkst. 919 kiaulių jau pradėtos utilizuoti.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus, vyriausiojo valstybinio veterinarijos inspektoriaus dr. Jono Miliaus teigimu, dėl šio atvejo laikinai uždraustas kiaulių importas ir eksportas iš Lietuvos. Kol kas maro išplitimas į kitas fermas nenustatytas, o visa Lietuvoje parduodama mėsa, inspekcijos tvirtinimu, saugi vartoti.
Tirs tyčinio užkrėtimo versiją
Priežastys, dėl ko išplito kiaulių maras, neaiškios, tačiau neatmetama ir tyčinio užkrėtimo versija.
„Neatmetame ir tyčinių dalykų versijos, ir tuo klausimu kreipėmės į Generalinę prokuratūrą aiškintis“, – sakė J. Milius.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius teigė kol kas negalintis įvardinti nuostolių, kuriuos patirs augintojai dėl viruso. Šiuo metu specialiai sudarytos komisijos tą skaičiuoja. Kai šis darbas bus padarytas, tarnyba kreipsis į Europos Komisiją dėl nuostolių padengimo.
Lietuvoje klasikinio kiaulių maro liga paskutinį kartą registruota 2009 metais. Pasak J. Miliaus, nepakankamos kiaulių ūkio savininkų kontrolės priemonės gali sudaryti milžiniškų ekonominių nuostolių kiaulių ūkiams. Gyvulių gaišimas nuo šios ligos yra 80–100 proc.
Ūkiai gali bankrutuoti
Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas apytiksliai skaičiavo, kad nuostoliai dėl kiaulių maro proveržio gali siekti apie 5-6 mln. litų.
Pašnekovas neatmetė tikimybės, kad dėl šio atvejo dalis kiaulių ūkių ir taip balansavę ant išlikimo ribos gali išvis bankrutuoti.
„Tie ūkiai, kurie dar turi kažkiek sukaupę pinigų iš geresnių metų, gal dar pratemps kurį laiką. Tačiau tiems, kurie neturi pinigų, o tokių tikrai yra, bus sudėtinga. Grėsmė bankrutuoti kai kuriems ūkiams buvo ir prieš kiaulių marą, tačiau pridėjus dar ir šį veiksnį bei neigiamas kainų korekcijas turėsime aplinkybes vedančias link bankroto“, - neslėpė A. Baravykas.
Klausiamas apie priežastis, dėl ko virusas galėjo pasklisti, pašnekovas teigė, kad tai neabejotinai bus susiję su transportu, žmogumi, pašaru ar įranga.
„Virusas kažkokiu būdu turi nukeliauti iki ūkio. Paprastai kalbant jis savaime neatskrenda, o yra pernešamas per kontaktą su transportu, žmogumi, pašaru ar įranga. Oficiali informacija turi būti paskelbta iki rytojaus vakaro, tada jau bus žinoma, ar maras neišplito į kitus ūkius ir kaip ilgai bus taikomas laikinasis importo ir eksporto draudimas“, - aiškino A. Baravykas.
Kiaulių augintojų asociacijos atstovas abejojo tikimybe, kad virusą galėjo kas nors paskleisti piktavališkai, nes, anot jo, tai padaryti būtų pakankamai sudėtinga.
„To negalėtų atlikti paprastas žmogus, nes viruso Gariūnuose nenusipirksi. Reikia žinoti, iš kur jį gauti. Aš, pavyzdžiui, nors ir mokiausi šios srities mokslų, neįsivaizduoju, kur galėčiau gauti kiaulių maro virusą“, - teigė A. Baravykas.
Anot pašnekovo, kiaulių maro atvejis kirs ir per mėsos kainas – pirkėjams mėsa pigs, tačiau kiaulių augintojai patirs didelių nuostolių.
„Prekybos tinkluose veikia labai griežta kapitalistinė konkurencija. Jeigu matoma, kad kažkas yra silpnas, reikia jį suvalgyti. Tokiomis sąlygomis mes dirbame, ir šiandieną mes jau gauname signalus, kad kaina už gyvą svorį nuo 4,60 Lt/kg mažinama iki 4 Lt.“, - dėstė pašnekovas. Jis šią situaciją lygino su pasiūlymu dirbti už triskart mažesnį atlyginimą vien dėl to, kad jūs neturite už ką nusipirkti valgyti.
Klasikinio kaulių maro židinyje kiaulės naikinamos ir utilizuojamos, jų mėsa nenaudojama mėsos produktų gamybai.
Lietuvoje klasikinio kiaulių maro liga paskutinį kartą registruota 2009 metais Panevėžio apskrityje danų firmai „Saerimner“ priklausančioje veislinių kiaulių fermoje „Pasodėlė“. Tuo metu taip pat laikinai buvo uždraustas kiaulių išvežimas iš Lietuvos teritorijos.