Kiaulių augintojų asociacijos vadovas Algis Baravykas BNS sakė, kad penktadienį premjerui bus bandoma paaiškinti, jog dabartinė kompensavimo sistema yra kurioziška.
„Kalbėsime apie nuostolių kompensavimą papuolantiems į afrikinio kiaulių maro zoną. Situacija dabar yra tragikomiška, nes kompensacijos mokamos tik už paskerstas kiaules. Į pavojaus zoną, pavyzdžiui, patenka ferma, auginanti mažus paršelius ir juos parduodanti - 7 kilogramų paršelių niekas neskerdžia, o kompensacijų už juos gauti negalima“, - BNS sakė A.Baravykas.
Pasak jo, „Merkio agrofirma“ parduoda iki 7 kilogramų svorio paršelius, tačiau paskelbus ypatingąją padėtį dėl afrikinio kiaulių maro, to įmonė padaryti nebegali. Ji negali ir skersti paršelių, nes jų neįmanoma realizuoti - gyvuliai dar netinkami mėsai.
„7 kilogramų paršiukų niekas nepriima, mėsa nepanaudojama. Šiuo metu įmonė turi 6 tūkst. perteklinių paršelių, nes neturi kur jų išvežti. Tai reiktų tokiu atveju padaryti paprastai - jeigu nusprendžiame naikinti, tai naikinam ir už tai kompensuojam, o ne kompensacijas mokam tik už paskerstas kiaules“, - aiškino augintojų atstovas.
Baltarusijoje, netoli nuo Lietuvos ir Lenkijos sienų, užkratas pirmą kartą rastas pernai vasarą, o Lietuvoje nušautuose šernuose jis aptiktas vasario pradžioje.
Tuomet Lietuva paskelbė nepaprastąją padėtį Alytaus, Lazdijų, Varėnos, Šalčininkų, Trakų rajonų ir Druskininkų savivaldybėse - iš šių rajonų uždrausta išvežti kiaules ir kiaulienos produktus, o gyventojams bei įmonėms liepiama gyvulius skersti. Už papjautas kiaules bus išmokėtos kompensacijos.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.