• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Anksti ryte susirinkę prie vietinės Kuala Tahan mokyklos būriavosi uniformuoti mokiniai, jų tėvai gėrė kondensuotu pienu balintą kavą ar arbatą, o mes laukėme vietinio autobuso į Džerantutą, iš kurio planavom važiuoti link Cameron Highlands – arbatos plantacijų kalvų.

REKLAMA
REKLAMA

Aplinka. Žmonės. Nuotaikos.

Toldami nuo Taman Negara džiunglių pakelėse matėm neaprėpiamus plotus tvarkingai susodintų aliejinių palmių, kurių plantacijų pelnas Malaizijoje greičiausiai panaikino bambukines lūšnas, bet padarė neatitaisomą žalą laukinei gamtai ir jos gyventojams. Malaizija iš visų lankytų valstybių turbūt labiausia išsivysčiusi ir turtingiausiai gyvenanti, tačiau ir labiausia prisidėjusi prie gamtos žalojimo regione. Nors daug kur Malaizijoje žmonės rūšiuoja šiukšles, tačiau niekas neprotestuoja prieš vis dar intensyviai kertamus džiunglių plotus.

REKLAMA

Kaip ir kitose regiono valstybėse čia medienos pramonėje karaliauja didžioji kaimynė Kinija, plukdanti medieną upėmis iki jūrų uostų ir iš ten gabenanti į savo valstybę. Visoje Malaizijoje laukai apsodinti palmėmis, iš kurių vaisių spaudžiamas aliejus, naudojamas maisto pramonėje. Pavyzdžiui tokios gigantės kaip Nestle savo produktų gamybai naudoja palmių aliejų, kuris gaunamas iš būtent tokių šalių kaip Malaizija iškirstų džiunglių plotų, paverstų aliejinių palmių plantacijų. Blogiausia tai, kad šie iškirsti plotai Malaizijoje, Indonezijoje, aplinkinėse valstybėse labai stipriai prisidėjo prie tokių gyvūnų kaip orangutangai, Malaizijos tigrai, Sumatros raganosiai buveinių sumažinimo ir kai kurias džiunglių paukščių ir žinduolių rūšis netgi įrašė į pasaulio nykstančių gyvūnų sąrašą.

REKLAMA
REKLAMA

Cameron Highlands, (Malaizija) (nuotr. „Keturios kuprinės“) (nuotr. Gamintojo)Cameron Highlands, (Malaizija) (nuotr. „Keturios kuprinės“) (nuotr. Gamintojo)

Kinijos įtaką  šiai valstybei itin ryškiai pastebėjome Džerantute, kur miestelis pilnas ne tik gyvenančių kinų, bet ir jų parduotuvių ir restoranų. Ant kiekvienos medžio apdirbimo įmonės, automobilių ar statybinių medžiagų parduotuvės užrašai buvo kinų, anglų ir arabų kalbomis. Anglų – palikimas nuo kolonistų, kinų – verslo ryšiai ir prekybiniai dabarties saitai, arabų – dėl valstybėje gyvenančios musulmonų daugumos, kurie turbūt kalba ir arabų kalba. Malaizijoje dauguma gyventojų yra musulmonai, bet yra induistų ir vis didėjantis skaičius kinų, lankančių budistų šventoves, tačiau vis dar paskęstančių daugumos miniose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis prasilenkdami su medieną gabenančiais sunkvežimiais riedėjom kalnų keliais link Tanah Rata. Dairydamiesi pro langus matėm besikeičiančius aliejinių palmių plantacijų plotus ir juose dirbančius žmones. Užkilę kiek aukščiau vėl išvydome drėgnuosius pusiaujo miškus, tačiau gaila, bet neilgam, nes vos už poros kilometrų vėl matėm žmogaus „okupuotus“ plotus – braškių, gėlių, arbatos, daržovių plantacijas. Priartėjom prie turistinio kalnų miestelio Tanah Rata, išpuoselėto ir tvarkingo turistų rojaus. Apsigyvenom pigiausią nakvynę siūliusiam hostelyje su didele gėlėm apsodinta medine terasa ir jaukia aplinka – Daniel Lodge, kur vėl sutikom Vietname pažintą ukrainietį Anton. Ilgai neužsibuvę susiplanavom žygį po apylinkes. Nusipirkę ganėtinai painų žemėlapį iš ryto patraukėm link krioklių, arbatos plantacijų ir miškais apaugusių kalnų. Tik pradėję eiti supratom, kad žemėlapyje parodytos trasos toli gražu ne visos atidarytos ir kelios, vedančios link žymiųjų arbatos plantacijų, eina asfaltuotomis gatvėmis ar pagrindiniais keliais. Nusprendę, kad asfaltą paliksime kitiems, kaip ir arbatą patraukėm miško keliukais, vedančiais link krioklių ir kiek natūralesnės gamtos.

REKLAMA

Cameron Highlands, (Malaizija) (nuotr. „Keturios kuprinės“) (nuotr. Gamintojo)Cameron Highlands, (Malaizija) (nuotr. „Keturios kuprinės“) (nuotr. Gamintojo)

Dar nežinojom, kas mūsų laukia. Lipom į kalnus, greičiau aukštas kalvas, pradžioje visai padoriais takeliais sustodami pasigrožėti keistais augalais ir apžiūrėti tolyje plytintį augalijos pasaulį. Miškas - vietomis džiungline tankme primenantis Taman Negaros džiungles, vietomis savą mišką Marcinkonyse. Nuvirtę medžiai, žalios kiliminės samanos ir sidabrinės kerpės ant aukštų lapuočių pasirodė taip lietuviška ir sava. Takeliai statėjo ir siaurėjo – prisiminėm keturkojį vaikščiojimą ir kabarodamiesi rankomis ir kojomis kilom aukštyn vis dažniau sustodami atsipūsti ir apsidairyti aplink. Šiaip ne taip užlipę ant kalno tikėjomės išvysti viską atperkantį vaizdą į tolį, tačiau vietoj to pamatėm tik aplink plytinčią tankmę. J Su sąlyga, kad vaizzzdelio negavom prisėdom užkrimsti ir morališkai pasiruošti lipimui žemyn dar statesniu šlaitu. OoooOoOoo lipimas žemyn vertas paminėjimo – iš medžių šaknų susidarę laiptai, purvo nuošliaužų išplauti grioviai ir nestabilūs akmenys lipimą sulėtino ne vieną kartą, tačiau ir padarė daug įdomesnį. Nulipę nuo kalno buvom apdovanoti – radom saldžių braškių plantaciją, kuri buvo jau gerokai apskabyta, bet vieną kitą raudoną uogą radom ir mes.

REKLAMA

Maistas

Turistiniam miestely vietų, kur pavalgyti daugiau nei daug – itališkų picų, hamburgerių, indiškų užeigų ir gatvės maisto prekystalių. Susiviliojom indišku maistu – Naan duona, kepta kubilo , bet ne Kubiliaus formos krosnyje, su įvairiais padažais ir raudonai oranžine vištiena. Kitą kartą valgėm traškią duonelę su mėtų, avinžirnių ir dar kažkokiu padažu. Visai nepopuliarioj vietoj, kur valgo tik vietiniai, valgėm skaniausius kada ragautus ročius per visą kelionę. Desertus gamindavomės patys iš kondensuoto pieno ir sausainių prie iš Myanmaro atsivežtos dūmų skonio arbatos.  Kiek primiršę šviežių vaisių kokteilius desperatiškai ieškojom lasi – jogurto ir sulčių gėrimo, tačiau ne dažnai radę tenkindavomės sultimis ar vandeniu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Patarimai

Jeigu važiuojate iš Perhetian salų, daug pigiau yra pirma traukti link Cameron Highlands, o tik iš ten į Taman Negarą. Tanah Rata – turistinis miestelis, todėl, jei norit sutaupyti, trekui reikalingų produktų nusipirkit pakeliui.  Visoj Malaizijoj kaip ir kai kuriose kitose Pietryčių Azijos valstybėse yra geriamo vandens automatai, kur vos už kelis centus gali prisipilti vandens į savo tarą. Gaunasi maždaug tris keturis kartus pigiau nei pirkti butelius parduotuvėje.

REKLAMA

Pinigai (1 USD – 2,97 Malaizijos ringitų)

Nakvynė: lova bendrame kambaryje hostelyje Daniel's Lodge– 10 Malaizijos ringitųTransportas:

Autobuso bilietas Kuala Tahan – Džerantutas – 7 Malaizijos ringitai

Autobuso bilietas Džerantutas – Tanah Rata - 60 Malaizijos ringitų

Apylinkių vaikščiojimo takų žemėlapis– 4 Malaizijos ringitaiMaistas:

Vanduo iš aparato (reikalinga sava tara) 1 l – 0,20 Malaizijos ringitų

Vietinis burgeris – 2,5 Malaizijos ringitų

Indiška duona Naan su padažais – 3 Malaizijos ringitai

Sausainiai 1 kg – 7,5 Malaizijos ringitų

Duonos pakuotė – 2,7 – 3,1 Malaizijos ringitų

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų