Visai neskausmingai kirtę sieną su kambodžietiška muzika, ant sienos apgauti siekusio pasieniečio kėslus sugliaudėm kaip riešutėlius ir be nuostolių įvažiavom į ketvirtą valstybę – atsidūrėme Kambodžos sostinėje Pnompenyje.
Aplinka. Žmonės. Nuotaikos.
Apsigyvenom rajone prie ežero, kur daug pigių hostelių. Kadaise ežeras buvęs didelis, dabar verčiamas žeme tam, kad jo vietoje galima būtų pastatyti viešbučių ir pramogų kompleksą, taigi visi pastatai, esantys ežero pakrantėse yra palaipsniui griaunami. Pats rajonėlis - turinti šarmo vieta – grafiti meistrų išdabintos sienos, senos mašinos ir arklių karietos duobėtose pilnose balų gatvėse.
Seam Reap (Kombodža)(nuotr.„Keturios kuprinės“) (nuotr. Gamintojo)
Dar tebestovintys namai gerokai apgriuvę ir kai kurie atrodo lyg maketai ar lėlių Barbių namai – per nugriautą sieną matosi virtuvė, kambariai, vonia ir kitos gyvenamos patalpos. J Kai kurios purvinos gatvelės, atsiremiančios į šalia telkšantį ežerą glaudžia regio muzikos barus, kur spalvotos sienos visai iškrentančios iš aplinkinės destrukcinės aplinkos, kursto jaukumo jausmus į šoną nustumdamos griaunamo rajono laikinumo būsenos liūdesį. Gatvėse visur kabo plakatai apie įspėjimus nepirkti visokių rūšių narkotikų, tačiau mums tik radus dar veikiantį hostelį šeimininkas pasiūlė įsigyti „žolytės“ ir nuramino, kad galim rūkyti ir kambaryje.
Mūsų hostelio kaimynai – Bob Marley bendraminčiai, pasinaudojo šeimininko pasiūlymu ir „žolytę“ traukė visur kur tik galėjo: kambariuose, lauke, terasoje, balkonėliuose. Atsidūrėm mažajam Azijos Amsterdame, kur šieno kvapas sklando ore ir papūtus vėjeliui tik stipriau kutena nosį. J Supratom, kad Kambodžoje turbūt dar paprasčiau gauti visokio tipo kvaišalų ir čia dar paprasčiau rasti juos vartojančių pasaulio gyventojų. Rastamanų rojus. Pasėdėję kadais buvusioje virtuvėje, išklotoje žydromis plytelėmis, dabar paverstoje terasa ant ežero kranto, nusprendėme traukti apsižvalgyti sostinėje.
Seam Reap (Kombodža)(nuotr.„Keturios kuprinės“) (nuotr. Gamintojo)
Miestas ganėtinai liūdnas, pilkas ir netvarkingas iš karto leidžiantis spręsti, kad patekome į neturtingą valstybę. Gražūs karaliaus rūmai, kelios šventyklos su parkeliais ir sutvarkyta upės pakrantė su visų valstybių vėliavomis bene vienintelės estetikos, grožio ir kultūros oazės mieste.
Seam Reap (Kombodža)(nuotr.„Keturios kuprinės“) (nuotr. Balsas.lt)
Nepaisant visai nejaukios aplinkos „kambodžiškiai“ labai „faini“ žmonės – svetingi, malonūs, mandagūs, paslaugūs, nuoširdūs ir neįkyrūs. Mums susėdus pakrantėje žaisti kortomis „tūkstančio“ greit prisistatė būrelis vietinių, kurie linksmai vaišino mus uogomis, jungėsi į mūsų žaidimą, stebėdami kortas, patarinėdami ir žaisdami tarpusavyje su mums nereikalingomis kaladės kortomis. Liūdna tai, kad turbūt skurdas ir geras charakteris daugelį iš jų paverčia turistų pinigų aukomis – stebėjome ne vieną pedofilijos ir prostitucijos atvejį, kai gerokai pagyvenę dėdės iš vakarų vedasi apsikabinę vaiką ar paauglį, jį švelniai glostydami... Nors hosteliuose apstu užrašų, kad pedofilija ir prostitucija yra nelegali veika ir draudžiama nepilnamečius atsivesti į kambarį, tokiam atvejui įvykus „žolininkas“ šeimininkas turbūt net nesuuostų. Narkotikų ir žmonių prekyba klestintis verslas, nes šių „prekių“ galima įsigyti visur – gatvėje, kavinėse, hosteliuose, reikia tik apie tai užsiminti vietiniui.
Maistas
Beklaidžiodami neapšviestomis Pnompenio gatvėmis užklydom į jaukų šeimos restoranėlį, kur ant grotelių kepė jūros gėrybes ir gardžiai kvepiančią „mėsikę“. Kas iš mūsų dėl mėsikės, kas dėl jūros gėrybių kvapo nusprendėm, kad norim valgyt ir reikia prisėsti – pažiūrėti kainas, kaip mes tai dažnai vadinam, savo apgavystei. Kadangi kainos visai įtikino ir biudžetas likusiai dienos daliai buvo itin didelis, nes už nakvynę bendrai sudėjus mokėjom keturis dolerius, tai sakom reikia bent save palepint, juk vis tiek nauja valstybė, stresas ir „ilga“ kelionė iki čia. Randam priežasčių, kai norim. Užsisakėm ir gardžiai ragavom keptų varlių šlaunelių, saldžiarūgštės jautienos, keptos ant grotelių, krevečių su sviestu ir česnaku, skaniai marinuotų šonkauliukų, ryžių ir daug daug daržovių, tarp kurių buvo mėtų, lemongraso, kitų žolių ir kepamo daržovinio banano. Viską pagardino pigus vietinis Angkor alus ir labai svetingi draugiški šeimininkai, kurie nuoširdžiai rūpinosi, kad mums patiktų, prisėdo prie mūsų stalo pasišnekėti, papsakojo apie save ir savo šalį. NEREALIAI. Sostinėje dideliame turguje ragavom ir labai skanius ant grotelių keptus kalmarus, geltoną sriubą, šviežių daržovių suktinukus, mūsų mėgstamus limpančius ryžius (sticky rice), aišku, neatsisakėm šviežių vaisių kokteilių ir vietinių ledų.
Pinigai (1 USD – 4085 Kambodžos rielų)
Transportas - bilietas iš Saigono į Pnompenį – 9 USD
Nakvynė – dvivietis kambarys sveciu namuose – 5 USD
Maistas:
Vandens 1,5 l butelys– 2000 Kambodžos rielų
Alaus 1 l ąsotis – 8000 Kambodžos rielų
Skanioji vakarienė (varlių šlaunelės, šonkauliukai, krevetės ir t.t.) keturiems – 9 USD
Ant grotelių keptas kalmaras – 15 000 Kambodžos rielų
Sriuba – 4000 Kambodžos rielų
Vaisių kokteilis – 3000 Kambodžos rielų