O kaip maitina? Koks ten maistas? Ar skanu?“, – šiuos ir panašius klausimus, matyt, yra girdėjęs kiekvienas, nors kartą pabuvojęs kitoje šalyje. Ir kiekvieną kartą išgirdus šį klausimą būna nepaprastai sunku keliais žodžiais apibūdinti vienos ar kitos šalies virtuvę.
Chalkidikės gyventojai, kaip, beje, ir visi graikai, mėgsta skaniai ir sočiai pavalgyti. Tą galima pajusti lankantis ir mažose tavernose, ir prabangiuose restoranuose.
Kur bekeliautumėte, Chalkidikėje rasite pačią įvairiausią virtuvę. Čia galima pavalgyti mėsos patiekalų, paragauti balandėlių, tiesa, susuktų ne į kopūsto, bet į vynuogės lapą, pasimėgauti jūros gėrybėmis.
Didelę krašto virtuvės dalį sudaro šviežios daržovės. Apskritai, šviežius produktus, ką tik iš vandenyno dugno ištrauktas jūros gėrybes graikai linkę pirkti turguje, o ne milžiniškuose prekybos centruose. Daugumos tavernų šeimininkai produktus irgi perka turguje, užsisakinėja tiesiai iš vietos ūkininkų ar augina patys.
Didelę įtaką Chalkidikės virtuvei padarė XX a. pradžioje į šią Graikijos dalį plūstelėję pabėgėliai iš Mažosios Azijos, todėl keliautojai čia visada gali rasti rytietiškos ar turkiškos virtuvės patiekalų.
Beje, vietos gamybos vynas (o kartais net ir namų gamybos degtinė ) yra tiesiog privaloma pietų ar vakarienės dalis.
Laimės receptas
Nevarginsiu skaitytojų ilgais pasakojimais, apie tai, ką valgo ir ką geria Chalkidikės gyventojai. Tiesiog pateiksiu kelis šioje Graikijos dalyje gaminamų patiekalų receptus. O pirmiausiai skaitytojų dėmesiui – „Laimės receptas“, kurį sukūrė ir užrašė šešerių metų Chalkidikės gyventoja Konstantina F.Papadopoulou.
Reikalingi produktai:
2 arbatiniai šaukšteliai meilės,
2 šaukštai bučinių,
1/2 arbatinio šaukštelio prieraišumo,
130 gr. stiprių apkabinimų,
150 gr. linksmumo,
druska ir pipirai.
Viską reikia sumaišyti. Sumaišyto produkto galima šiek tiek paragauti, bet geriausia jį būtų įdėti į šaldytuvą pusvalandžiui ir po to mėgautis!
Tai, žinoma, buvo pokštas. O dabar jau visai rimtai. Jogurtinę sriubą „Sourvas“ Chalkidikės gyventojai verda ir valgo karštomis vasaros dienomis. Graikai yra įsitikinę, kad ši sriuba puikiai reguliuoja kūno temperatūrą.
Šešioms porcijoms sriubos reikės:
2 l vandens,
160 gr. ryžių,
krapų,
mėtų,
1 vidutinio dydžio svogūno,
150 gr. sviesto,
jogurto be jokių priedų,
druskos ir pipirų.
Užvirinkite vandenį ir sudėkite ryžius. Kai ryžiai išvirs, įpilkite šiek tiek šalto vandens, kad jogurto (jis turi būti pilamas gerai išmaišius) nesutrauktų. Svieste pakepinkite susmulkintą svogūną, įdėkite mėtų ir viską supilkite į ryžių ir jogurto mišinį.
Įberkite į sriubą žiupsnelį krapų ir šiek tiek mėtų. Skanaus!
Grybai „Politika“
Šešioms porcijoms šio patiekalo reikės:
600 gr. šviežių grybų,
2 morkų,
2 raudonųjų svogūnų,
3 mažų cukinijų,
3 vidutinio dydžio bulvių,
3 porų,
50 gr. krapų
1-2 česnako skiltelių,
sulčių, išspaustų iš vienos citrinos,
50 gr. miltų,
druskos ir pipirų,
150 gr. alyvuogių aliejaus.
Nuplaukite daržoves ir supjaustykite dideliais gabalais.
Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir pakepinkite svogūnus, morkas, porus, bulves, česnaką, grybus ir cukinijas, be perstojo viską maišydami.
Apibarstykite daržoves miltais, įdėkite druskos, pipirų ir įpilkite citrinos sulčių bei karšto vandens. Tegu viskas trumpai paverda.
Virimo laikas priklauso nuo to, kokio dydžio gabaliukais supjaustėte daržoves.
Prieš patiekiant, patiekalą apibarstykite žaliais smulkintais krapais.
Skanaus!
Uogienė „Vyšnios sirupe“
Šiam patiekalui, kad juo galėtų pasimėgauti šeši smaližiai, jums reikės:
1,5 kg vyšnių,
1,5 kg cukraus,
1 stiklinės vandens,
sulčių iš 1/2 citrinos,
1 vanilės lazdelės,
1-2 arbatinių šaukštelių gliukozės.
Nuplaukite vyšnias ir išimkite iš jų kauliukus. Vyšnias sudėkite į dubenį, užpilkite cukrumi ir pusvalandžiui palikite.
Po pusvalandžio įpilkite vandens ir pradėkite kaitinti ant silpnos ugnies. Pamažu kaitinimo temperatūrą didinkite ir tuo pat metu vis nugriebkite dubens viršuje besiformuojančias putas.
Kai skystis kaitinamame dubenyje pradės tirštėti, įdėkite vanilės, gliukozės ir įpilkite citrinos sulčių. Kai sirupas sutirštės, dubenį nukelkite nuo viryklės ir leiskite ataušti.
Vėliau viską išpilstykite į stiklainius ir gerai užsukite. Taip uogienė ilgiau išsilaikys.
Jei norite, kad vyšnios atrodytų šviežios, pirmiausia pagaminkite sirupą, o vyšnias į jį įdėkite vėliau.
P.S. Visus šiuos receptus sukūrė viešbučius vienijančio tinklo „P.A.P corp.“ Chalkidikės virtuvės meistrai.