Seimas pradėjo svarstyti įstatymų pataisas, kurias priėmus būtų sudaryta galimybė piliečiams nuspręsti, ar turėti asmens tapatybės kortelę, ar pasą, ar turėti abu dokumentus.
Ketvirtadienį Seimas po pateikimo pritarė tokiems vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio pateiktiems Asmens tapatybės kortelės, Paso įstatymų pakeitimo projektams.
Toliau šiuos projektus svarstys Seimo komitetai. Preliminari svarstymo Seimo posėdyje data - lapkričio 5 d.
Pagal dabartinį teisinį reguliavimą kiekvienas pilietis turi turėti asmens tapatybės kortelę, o tie, kurie ketina vykti į užsienio valstybes, kurios asmens tapatybės kortelės nepripažįsta kaip kelionės dokumento, privalo gauti ir pasą.
Toks reikalavimas sukėlė gyventojų nepasitenkinimą, nes jiems reikia mokėti valstybės rinkliavą už dviejų asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimą ar keitimą. 80 litų kainuoja asmens tapatybės kortelės išdavimas ar keitimas, 100 litų - paso išdavimas ir keitimas.
Teikiamais įstatymų projektais taip pat siūloma nustatyti, kad pilietis nuo 16 metų privalo turėti asmens tapatybės kortelę, jeigu jis neturi galiojančio paso.
Taip pat siūloma patikslinti, kad piliečiui, praradusiam asmens tapatybės kortelę, tačiau turinčiam galiojantį pasą arba teisės aktų nustatyta tvarka pateikusiam dokumentus dėl paso išdavimo ar keitimo, nauja asmens tapatybės kortelė neišduodama, jeigu pilietis nepageidauja jos gauti. Be to, nustatomas naujas asmens tapatybės kortelės negaliojimo pagrindas, t. y. ji negalioja piliečiui išdavus pasą su pakeistais asmens duomenimis.
Šiuo metu pagal Asmens tapatybės kortelės įstatymą, asmens tapatybės kortelė yra pagrindinis Lietuvos Respublikos piliečio asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantis dokumentas, skirtas naudoti Lietuvoje. Asmens tapatybės kortelė taip pat gali būti naudojama vykti į užsienio valstybes, su kuriomis sudarytos atitinkamos tarptautinės sutartys ar susitarimai. Piliečiai, kuriems sukako 16 metų, per vieną mėnesį privalo kreiptis į įgaliotą instituciją dėl asmens tapatybės kortelės išdavimo.
Paso įstatyme nustatyta, kad pasas yra Lietuvos Respublikos piliečio asmens dokumentas, patvirtinantis jo asmens tapatybę ir pilietybę ir skirtas vykti į užsienio valstybes. Pasas gali būti naudojamas ir Lietuvos Respublikoje.