Kultūros darbuotojams kylančias problemas ketinama išklausyti Lietuvos kultūros kongrese, kuris bus rengiamas gegužės pradžioje.
Kaip antradienį pranešė Kultūros ministerija (KM), šeštadienį Seime kultūros ministras Remigijus Vilkaitis, kongresą organizuojančios viešosios įstaigos Lietuvos kultūros politikos institutas, kūrybinių sąjungų, jaunimo ir visuomeninių organizacijų atstovai bei Seimo nariai aptarė kongreso organizacinius klausimus.
Nuspręsta rengti baigiamąjį Kongreso posėdį gegužės 9-ąją Vilniaus kongresų rūmuose. Kongresas, anot KM, turės parengti rezoliuciją apie dabartinę Lietuvos kultūros padėtį su išvadomis ir konkrečiais siūlymais.
„Kultūros darbuotojų ir visų kitų bėdos, be abejonės, bus atspindėtos ir baigiamajame kongreso dokumente, jos bus gvildenamos ir prieš baigiamąjį kongreso posėdį vyksiančių konferencijų metu“, - antradienį BNS tvirtino kultūros ministro atstovas spaudai Mindaugas Valiukevičius.
Kultūros ministro teigimu, viena opiausių nūdienos problemų - lėšų, skirtų kultūrai švaistymas. „Šiandien kūrėjas tapo nereikšmingu prašytoju. Esam atskirti nuo nacionalinių interesų. Nereikalingi žaidėjai svetimoje aikštėje, kur žaidžiama „vamzdžiais“. Kviečiu visus renginio organizatorius stengtis surasti aiškią formulę, kuri išreikštų vieningą visų kultūros sričių poziciją. Kviečiu visus pasisakyti aiškiai ir kategoriškai, nenutylint problemų“, - pranešime cituojamas R.Vilkaitis.
Kūrėjai nenutylėjo savo problemų ir praėjusią savaitę Vyriausybėje vykusio „Dialogo su Lietuva“ metu, tačiau ministras tuomet nerado laiko jų išklausyti.
„Kiek žinau, ministro darbotvarkė buvo labai įtempta, todėl jis negalėjo dalyvauti socialiniame dialoge“, - sakė M.Valiukevičius.
Anot atstovo spaudai, kultūrininkų problemos valdžiai yra žinomos, su jais esą bendraujama.
„Bendravimas vyksta, ir jis yra visiškai betarpiškas. Sausio viduryje vyko keli ministerijos susitikimai su socialiniais partneriais - kultūros darbuotojų profsąjungų atstovais, visos jų bėdos žinomos ir ministras stengiasi palengvinti jų dalią“, - kalbėjo R. Vilkaičio atstovas spaudai.
Sausio pabaigoje Vyriausybės rūmuose vykusiame socialiniame dialoge „Dialogas su Lietuva“, kur įvairių interesų grupių atstovai klausinėjo ministrų apie savo srities padėtį, pasisakė ir kūrėjai.
Kultūros atstovai kritikavo, kaip valdžia į juos neatsižvelgia, nelaiko jų darbo rimtu dalyku, stengiasi apkarpyti jų finansavimą, „virš proto ribų“ kelia jiems mokesčius - elgiasi su kultūros sektoriumi „kaip karo stoviu“.