Pasak aplinkos ministro Simono Gentvilo, toks sumanymas ministerijai kilo siekiant parodyti prisitaikymo prie klimato kaitos bei automobilių išskiriamo anglies dvideginio neutralizavimo pavyzdį.
„Galima apsodinti aplinką medžiais, bet ne visur intensyviai užstatytose vietose įmanoma, tai kitas pasaulinėje praktikoje taikomas būdas – žalinti pastatų fasadus, padengiant augmenija“, – komentare BNS teigė S. Gentvilas.
Turto bankas šią savaitę Centriniame viešųjų pirkimų portale paskelbė rinkos konsultaciją dėl pastato rytinio fasado apželdinimo projekto.
Turto banko vadovas Mindaugas Sinkevičius BNS teigė, jog šis projektas yra bandomasis – ateityje augmenija gali būti padengta ir daugiau valstybės pastatų fasadų.
„Turto bankas siekia išsiaiškinti ir vietinės rinkos gylį bei kompetenciją – kokios būtų galimybes daryti daugiau tokių projektų. Taip pat svarbi bus ir pilotinio projekto kaina, augalų priežiūros kaštai ir kitos dedamosios, kurios leis įvertinti galimybes tokią praktiką plėsti, o gal net priimti kaip standartą modernizuojant kitus valstybės pastatus“, – komentare BNS teigė M. Sinkevičius.
Pasak jo, ministerijos pastatą dengsiantys augalai paaiškės projektuojant apželdinimą bei įvertinus jų priežiūros kainą, o projekto vertė bus aiški surengus projektuotojo ir rangovo konkursą.
Rengiantis projektui Turto bankas bei Aplinkos ministerija konsultavosi su Vilniaus universiteto (VU) Botanikos sodo Kairėnuose darbuotojais – čia prieš kelerius metus vertikaliai buvo apželdintas administracijos ir laboratorijos pastatas.
Pasak Botanikos sodo Augalų kolekcijų skyriaus vadovo Dariaus Ryliškio, yra bent keturi pastatų vertikalaus apželdinimo būdai, kurie lemia skirtingus priežiūros kaštus bei priklauso nuo augalų rūšių ir jų tvirtinimo.
„Pasirinkimas yra nemažas, kaip galima padaryti vertikalų želdinimą, bet yra klimatas ir priežiūros kaštai. (...) Kai kurie sprendimai nėra labai brangūs, bet viskas susideda į priežiūros kaštus“, – BNS sakė D. Ryliškis.
Pasak jo, Botanikos sodo pastato apželdinimo būdas, kai augalai auga ant nuo pastatų atitrauktų substratu užpildytų išorinių konstrukcijų, yra unikalus regione bei reikalauja dažnos priežiūros.
„Bent jau prieš kelis metus Berlyne apie tokį variantą dar niekas nebuvo girdėjęs. Tai buvo vienintelis toks būdas visame regione – Centrinėje ir Šiaurės Europoje. Apie jį niekas nežinojo“, – teigė D. Ryliškis.
„Tokių variantų interjere yra, eksterjere – ne, nes tai yra truputį per brangus malonumas“, – sakė Botanikos sodo darbuotojas.
Turto banko vadovas negalėjo atsakyti, kada Aplinkos ministerijos pastatas bus apželdintas: „Viskas priklausys nuo to, kaip greitai pavyks rasti projektuotoją ir įgyvendintoją. Šiandien dar sunku prognozuoti tikslų projekto įgyvendinimo terminą“.
M. Sinkevičius teigė, jog vertikalaus Aplinkos ministerijos apželdinimo projekto konkursas jau buvo surengtas anksčiau, tačiau nepavyko rasti, kas galėtų suteikti tokią paslaugą.