• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su didesniu argentiniečių išradingumu ir mažesniu britų užsispyrimu Folklando salų konfliktas gali būti išspręstas. Taip teigia argentiniečių kilmės Kembridžo universiteto dėstytojas Guillermo Makinas, skaitęs paskaitą Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute.

Su didesniu argentiniečių išradingumu ir mažesniu britų užsispyrimu Folklando salų konfliktas gali būti išspręstas. Taip teigia argentiniečių kilmės Kembridžo universiteto dėstytojas Guillermo Makinas, skaitęs paskaitą Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiek tiek istorijos

Folklando salas 1520 metais atrado Ferdinando Magelanas. Daugybę metų salos nebuvo apgyvendintos ir tapdavo tik piratų, žvejų ar kitų atsitiktinai užklydusių žmonių prieglobsčiu. Kaip pasakojo G. Makinas, įvairiuose „pasikėsinimuose“ į Folklando kontrolę galima paprasčiausiai pasimesti. Pirmąją gyvenvietę Folklande vos 1763 metais įkūrė prancūzai. Po kelerių metų juos išstūmė ispanai, tačiau galiausiai salose įsiviešpatavo britai. 1816 metais Argentinai tapus nepriklausoma valstybe, salos perėjo į jos kontrolę. Tačiau 1833 metais, pasinaudojusi Argentinoje kilusiu kariniu konfliktu, Jungtinė Karalystė grįžo į Folklandą. Argentiniečių gyvenvietės buvo sugriautos, įvestos karinės pajėgos.

REKLAMA

Tačiau didelio dėmesio šis, iš pirmo požiūrio nežymus, konfliktas susilaukė tik 1982 metais, kai Argentinos karinė chunta, vadovaujama generolo Leopoldo Galtierio, įvykdė salų intervenciją, siekdama galų gale jas atsikovoti. Britų karinės pajėgos reagavo greitai – prasidėjo Folklando karas, kuris labai greitai baigėsi neprofesionalių argentiniečių karininkų kapituliavimu. Jungtinė Karalystė uždraudė salose ir aplink jas bet kokiais tikslais lankytis Argentinos piliečiams.

REKLAMA
REKLAMA

Sudarytos iš dviejų pagrindinių salų, Folklando salos nuo 1982 metų ne kartą yra atsidūrusios dėmesio centre. Nuolatiniai Didžiosios Britanijos ir Argentinos ginčai nenutyla, o pastaruoju metu panašėja, kad situacija gali tapti vis aštresnė. Folklando salos, kurios Argentinoje yra vadinamos Malvinų salomis, oficialiai yra Didžiosios Britanijos užjūrio teritorija, bet Argentina jau daug metų į šias salas turi savo pretenzijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabartinė situacija

Pasak G. Makino, kova dėl Folklando salų visada buvo bet kurio Argentinos vadovo prioritetų sąraše. Jau daug metų Argentinos vadovai jaučia savotišką pareigą kasmet šiuo klausimu kreiptis į Londoną, ypač po to, kai Argentina buvo suvienyta ir tapo gerai organizuota valstybe. Todėl G. Makinas teigia, kad konfliktas dėl Folklando salų yra „senas kaip kalnai“, o argentiniečiai yra įsitikinę, kad galiausiai konfliktas bet kuriuo atveju bus išspręstas: „Vyrauja įsitikinamas, kad tai yra tik laiko klausimas.“

REKLAMA

Šiuo metu Folklando salos nebeturi jokios reikšmingos strateginės ar geopolitinės reikšmės. Britams apskritai būtų žymiai naudingiau atsisakyti salų ir tokiu būdu normalizuoti santykius su Lotynų Amerikos valstybėmis. Jungtinės Tautos jau labai ilgai ragina Didžiąją Britaniją sėstis su Argentina prie derybų stalo, tačiau britai visus pasiūlymus ignoruoja.

REKLAMA

Folklandų salos (nuotr. blogspot.com)Folklando salos (nuotr. Blogspot.com)

G. Makinas teigia, kad šiuo metu salų populiaciją sudaro vos 1800–1900 žmonių, nepaisant oficialių pareiškimų apie 3000 Folklando gyventojų: „Tai labai jautrus klausimas, todėl tikrasis populiacijos dydis yra nuolatos slepiamas, jie visada meluoja.“ Šiems žmonėms yra suteikta Didžiosios Britanijos pilietybė. Kadangi dauguma šių žmonių yra kilę būtent iš Britanijos, jie pasižymi itin neigiamu nusiteikimu Argentinos atžvilgiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kembridžo profesorius teigia, kad vadinamieji Folklando salų lobistai pasižymi labai didele įtaka. Šie žmonės jau senokai sugebėjo paveikti žmonių grupę, kurią sudaro nostalgiją imperiniams britų laikams jaučiantys žmonės. Folklandiečiai pradėti vertinti kaip tie, kuriuos reikėtų apginti. Folklando salų lobistai formuoja britų žiniasklaidos požiūrį, kuris dominuoja Vakarų žiniasklaidoje. Šie žmonės, pasak G. Makino argentiniečius vadina „žiauriais“, tačiau patys į jokius kompromisus ar derybas nesileidžia.

REKLAMA

G. Makino manymu, labai svarbią konflikto dimensiją sudaro potencialios naftos atsargos, slypinčios prie Folklando salų. Tačiau dėl riboto prieinamumo prie salų, kurį sukūrė Argentina, jokios kompanijos nesiryžtų imtis darbų šioje srityje. Be to, kadangi jokia Lotynų Amerikos valstybė, iš kurių visos palaiko šiame konflikte Argentiną, nesiryžtų pirkti išgautos naftos, tolimesnio transportavimo kaštai gerokai viršytų galimą pelną.

REKLAMA

Galima išspręsti

C. Kirchner (nuotr. Elta)C. Kirchner (nuotr. Elta)

Pasak G. Makino, dabartinė Argentinos prezidentė Cristina Fernandez de Kirchner daro tai, kad turėtų daryti kiekvienas Argentinos vadovas. Kadangi Argentina atsikratė visų kitų politinių ir ekonominių problemų, dabar atėjo laikas Folklando salų klausimą iškelti į prioritetų viršūnę: „Argentina nuo 2002 metų stabiliai auga, ji sumokėjo savo skolas. Tai visa kita Argentina, kuri skiriasi nuo tos šalies, kuri buvo prieš keletą dešimtmečių. Ponia Kirchner turėtų būti labai prasta politike, jei dabar, kai Argentina atsikratė visų vidinių problemų, ji neskirtų daugiau dėmesio Folklando salų klausimui.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Profesoriaus manymu, konfliktas yra išsprendžiamas. Tik tam reikėtų kiek didesnės Argentinos fantazijos ir išradingumo bei kiek mažesnio britų užsispyrimo. Dėl riboto prieinamumo prie salų, joms išties būtų naudingiau prisijungti prie Argentinos, nes šiuo metu salos yra izoliuotos. Būtent šią situaciją Argentina siekia šiuo metu izoliuoti: „Argentina bando kuo labiau apsunkinti dabartinį status quo, kad Folklando salų išlaikymas britams būtų kuo brangesnis ir nepatogesnis.“ Pasak G. Makino, britai nebegali padaryti to paties, ką padarė 1982 metais, nes jie paprasčiausiai nebėra tokie galingi ir turtingi.

REKLAMA

Dabartinė situacija vis labiau panašėja į paprasčiausią principo klausimą. G. Makinas teigia, kad britai tiesiog nebeturėtų būti tokie užsispyrę: „Britai iki šiol mano, kad jie yra kažkokia aukštesnioji rasė.“ Pasak jo, argentiniečiai nesiruošia iškeldinti britų gyventojų ar atimti jų turtą. Nesiruošiama ir atimti folklandiečių savivaldą: „Argentina yra federacinė valstybė, kurioje visos valstijos turi savo savivaldą.“

REKLAMA

Argentiniečiai anaiptol neplanuoja klausimo spręsti konflikto keliu. Nesiruošiama imtis jokių karinių veiksmų. Tačiau apsunkinimo kelias bus išnaudojamas maksimaliai. Galiausiai, Folklando salos valdžios persona non grata paskelbtas G. Makinas ironizuoja, kad dėl salose vyraujančio nemalonaus oro ten bet kuriuo atveju apsilankyti nenorėtų.

Taip pat skaitykite:

Folklando salose bunda įtampa

Netoli Folklando salų atrasta daugiau naftos

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų