• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Keliaujame į Maltą: ką aplankyti džiaugsmo saloje Goze

Mažesnė, žalesnė ir šiek tiek kvepianti provincija – taip keliais žodžiais galima apibūdinti Gozo salą, lyginant ją su didžiausia iš šio salyno salų, Malta. Vaizdingos pakrantės, megalito šventyklos, didinga citadelė – tai tik keletas salos įžymybių, rašo kelionių tinklalapis kelioniumanija.lt.

REKLAMA
REKLAMA

Gozo sala – antroji pagal dydį Maltai priklausanti sala, nuo savo didžiosios sesės nutolusi 5 km. Manoma, jog pirmieji gyventojai, greičiausiai atvykę iš Sicilijos, saloje įsikūrė apie 5000 m. pr. Kr. Anot mitologijos, Gozo sala yra legendinė Kalipsės sala, paminėta ir Homero „Odisėjoje“.

REKLAMA

Išvertus iš kastilų kalbos, Gozo pavadinimas reiškia džiaugsmą. Tiesa, finikiečiai ir romėnai salą vadino Gaulus, kas išvertus į lietuvių kalbą reiškia „apvalus laivas“, matyt, dėl panašumo savo forma. Gozo sala yra palyginti nedidelė – jos ilgis 14 km, o plotis – 7 km. Aukščiausias uolėtosios salos taškas iškilęs 190 m virš jūros lygio.

REKLAMA
REKLAMA

Tarp Maltos ir Gozo salų (Cirkewwa ir Mgarr uostų) kas 45 minutes kursuoja keltai, kurie 5 km atstumą įveikia per 25 minutes. Saloje naudojamos dvi oficialios kalbos – maltiečių ir anglų.

 

Lankytinos vietos Gozo saloje

Viktorija (Rabatas)

Pačiame salos centre įsikūrusi Viktorija, dar vadinama Rabatu, yra pagrindinis Gozo miestas. Praktiškai iš bet kurios salos vietos matosi Viktorijos viduramžių citadelė, iškilusi ant kalvos. Ir atvirkščiai, nuo citadelės sienų atsiveria visos salos panorama. Viktorijos vardas miestui suteiktas tik XIX a. pabaigoje Anglijos karalienės Viktorijos garbei, tuo tarpu Rabato pavadinimas yra labiau įsisenėjęs. Rabatas, išvertus į lietuvių kalbą, reiškia „priemiestis“, kadangi miestas formavosi kaip Citadelės priemiestis. Citadelėje įsikūręs Archeologijos muziejus, čia taip pat galima aplankyti Senąjį kalėjimą, kuris buvo naudotas nuo viduramžių iki pat XX a. pr. Be to, citadelės Milite Bernardo gatvėje įsikūręs Folkloro muziejus, supažindinantis su senųjų salos gyventojų buitimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žydrasis langas

Tieqa Zerqa uola, arba „Žydrasis langas“, stūkso ties antra pagal dydį Maltos Gozo sala, netoli Sent Lorenso miestelio. Virš šio gamtos suformuoto „lango“ gulinti uola lygi tarsi stalo paviršius. Arkos aukštis – daugiau nei 22 metrai. Ši Maltos vietovė yra populiari nardytojų tarpe. Deja, arką sudaranti uola po truputį trupa ir manoma, jog po keliolikos metų jos gali nebelikti.

REKLAMA

 

Džgantija

Džgantija (Ggantija) – tai megalito ansamblis Gozo saloje, Xaghra miestelyje. Tai didžiulė neolito amžiaus konstrukcija, kurios pavadinimas maltiečių kalba reiškia „priklausanti milžinams“. Pasak legendos, šventyklas statė milžinai. Šventyklos buvo pastatytos maždaug 5500 m. pr. Kr., t.y. anksčiau negu Egipto piramidės. Kai kurie mokslininkai teigia, jog šis megalito ansamblis yra seniausias pasaulyje savarankiškai stovintis statinys. Spėjama, jog Džgantija buvo Motinos Deivės vaisingumo kulto vieta. Džgantija yra saugoma Unesco vietovė.

REKLAMA

 

Apžvalgos bokštai

Šv.Jono (Maltos) ordino riterių palikimas Gozo saloje – net keletas įspūdingų apžvalgos bokštų, pastatytų apsauginiais ir komunikaciniais tikslais salos pakrantėse. Istoriniai Gozo salos bokštai yra šie: Mgarr ix-Xini, Xlendi, Dwejra ir San Blas.

 

Vidinė jūra

Ties Dwejra esanti lagūna, praminta Vidine jūra (Inland Sea), susiformavo prieš milijonus metų. Šia seklią lagūną su jūra jungia 100 metrų ilgio tunelis-ola. Juo ramiu oru galima praplaukti link Viduržemio jūros.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Druskų laukai

Salos pakrantėse driekiasi druskų laukai, kuriuose išgaunama jūros druska. Druskų laukai – tai seklių pakrančių uolose iškirstos talpyklos, kuriose renkasi jūros vanduo. Vandenį po truputį garina saulė, palikdama tik baltas liekanas, kurios vėliau surenkamos ir apdorojamos. Ši druskos išgavimo technologija praktiškai yra nedaug pakitusi nuo romėnų laikų. Bene labiausiai lankomi druskų laukai yra Qbajjar, esantys netoli Marsalforno Gozo saloje.

REKLAMA

Kalipsės ola

Netoli Xaghros, ties Ramlos paplūdimiu esanti Kalipsės (Calypso) ola apipinta legendų. Anot Homero „Odisėjos“, šioje oloje gražioji nimfa Kalipsė septynerius metus buvo įkalinusi legendinį keliautoją Odisėją. Iš šios grotos atsiveria kvapą gniaužianti pakrantės panorama.

 

Garbo folkloro muziejus

Garbo folkloro muziejus – tai privatus muziejus, įkurtas XVIII a. istoriniame name Gozo saloje. Šiame muziejuje eksponuojamos įvairios senienos, susijusios su salos istorija.

REKLAMA

 

Wied il-Ghasri

Nedidelis uolėtas Wied il-Ghasri paplūdimys – tikras perliukas nardymo mėgėjams. Tai nuošali įlankėlė, primenanti fiordą. Netoli Marsalforno pakrantės esanti vietovė įsispraudusi tarp aukštų uolų, ją patogiausia pasiekti plaukiant laiveliu.

Ta Pinu bazilika

Ta Pinu – bene žymiausia Gozo salos šventykla ir piligrimų traukos vieta. Pasakojama, jog seniau bazilikos vietoje stovėjusi apšiurusi koplytėlė, kurioje viena moteris išgirdo Mergelės Marijos balsą. Nuo to laiko, šioje vietoje ne kartą yra įvykę stebuklų. Tuomet salos gyventojai nusprendė čia pastatyti didesnę bažnyčią, kuri galiausiai pašventinta 1931 m.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų