Yra keletas psichologinių tyrimų išvadų ir ekspertų nuomonių apie tai, ką jūsų kasdieniniai įpročiai gali apie jus atskleisti.
Svarbu pažymėti, kad ši informacija nėra būtinai teisinga bei neginčijama, todėl kai kurie pastebėjimai gali neatitikti jūsų asmenybės. Tačiau jie gali padėti mokytis geriau suprasti save ir kitus.
Jūsų apsipirkinėjimo įpročiai gali išduoti, ar atkreipiate dėmesį į mažas detales
Apsilankymas parduotuvėje kartu su kitu žmogumi apie jį gali pasakyti labai daug. Ar jie atidžiai perskaito kiekvienos dantų pastos rūšies sudėtį, kol randa tą, kuri jiems tiks geriausiai? O galbūt jie prekę išsirenka greitai, manydami, kad puikiai žino, kaip ji veikia?
Pirmąjį vartotojo tipą mokslininkai pavadino „išsiaiškinimo fanatiku“, o antrąjį – „išsiaiškinimo priešininku“.
2012 m. atlikti eksperimentai parodė, kad išsiaiškinimo fanatikai turi geresnius kognityvinius gebėjimus. Tai reiškia, kad jie kruopščiai išanalizuoja visą informaciją, norėdami apie produktus sužinoti kuo daugiau. O štai išsiaiškinimo priešininkai turi kiek mažiau išvystytus kognityvinius gebėjimus, todėl jie nemėgsta detalumo ir pirmenybę teikia bendresnei informacijai.
Tai, kaip pakabinate tualetinį popierių, gali atskleisti, ar esate užsispyręs
Santykių ekspertė Gilda Carle paklausė dviejų tūkstančių vyrų ir moterų, kaip jie kabina tualetinį popierių. Ji taip pat paprašė dalyvių užpildyti anketas apie tai, ar santykiuose jie yra užsispyrę.
Kaip G. Carle pasakojo „The Independent“, rezultatai atskleidė, kad tie, kurie tualetinį popierių vynioja iš viršaus yra labiau dominuojantys, o tie, kurie jį traukia iš rulono apačios, dažniau yra nuolankesni.
Tyrimo metu atsirado ir tokių asmenų, kurie nesvarbu, kur bebūtų, visada pakeičia rulono padėtį, kad šis vyniotųsi iš viršaus. Šie žmonės beveik visada buvo dominuojančios asmenybės.
Jūsų valgymo įpročiai gali išduoti jūsų požiūrį į gyvenimą
„The Huffington Post“ pakalbino ekspertus apie su maistu susijusį žmogaus elgesį ir sužinojo, kad valgymo įpročiai gali atskleisti daug informacijos apie žmogaus charakterį.
Pavyzdžiui tai, kad lėtai valgantys žmonės mėgsta vadovauti ir žino, kaip mėgautis gyvenimu. Greiti valgytojai dažniau būna ambicingi, atkakliau siekia tikslų, yra atviresni naujiems potyriams ir gana dažnai pasižymi nekantrumu.
Žmonės, kurie drįsta ragauti net pačius keisčiausius patiekalus, įprastai mėgsta išeiti iš komforto zonos, o štai maistui ypač išrankūs asmenys yra labiau linkę nervintis dėl įvairių savo gyvenimo aspektų.
Ir galiausiai tie, kurie atskiria maistą savo lėkštėje, kad skirtingi patiekalai nesiliestų, paprastai atkreipia daugiau dėmesio į detales ir yra drausmingesni.
Jūsų eisena gali parodyti, ar esate lengvai pažeidžiamas
Žmonės yra linkę vertinti vieni kitus pagal asmens eiseną. Pavyzdžiui, stebint laisvai vaikštantį žmogų, mums atrodo, kad jis turėtų būti ekstravertas bei nuotykių mėgėjas, o tie, kurie vaikšto susikaustę, gali pasirodyti labiau neurotiški.
Tačiau šios prielaidos dažnai būna klaidingos.
Tyrėjų nuomone, vienintelis dalykas, kurį galime atspėti iš žmogaus eisenos, yra tai, ar jie jaučiasi pažeidžiami. 2013 m. atlikto tyrimo metu mokslininkai paprašė kalinių įvertinti, kurie vaizdo įrašuose vaikštantys žmonės yra lengvai pažeidžiami.
Vykdant eksperimentus, psichopatijos požymių turintys kaliniai puikiai atspėjo, kurie modeliai praeityje buvo užgauliojami. Paklausti, kodėl jie taip mano, kaliniai atsakė, kad tai atsispindi jų eisenoje.
Jūsų kalbėjimas gali išduoti, ar jaučiate simpatiją
Psichologas Jamesas Pennebakeris praleido daugybę metų studijuodamas tokius anglų kalbos žodžius kaip žymimasis artikelis „the“ (liet. Tas, šis), „this“ (liet. Tai) ir „I“ (liet. Aš).
J. Pennebakeris atrado, kad šių žodžių vartojimas gali atskleisti žmogaus lytį, amžių, psichinės sveikatos būklę, o svarbiausia, ar kalbėtojas romantiškai domisi savo pašnekovu.
Psichologas kartu su savo kolegomis klausėsi greitų pasimatymų tarp vyrų ir moterų garso įrašų. Mokslininkai pastebėjo, kad tikimybė, jog pora nuspręs nueiti į pasimatymą, buvo didesnė, kai dviejų asmenų kalbėjimo stilius šnekant supanašėdavo ir jie pradėdavo vartoti panašius funkcinius žodžius.
Kaip pranešė „NPR“, taip nutinka ne todėl, kad pora nuo pat pradžių yra panašios asmenybės, nes tyrėjai pastebėjo šį fenomeną ir tarp labai skirtingų žmonių. Manoma, kad taip nutinka, nes šnekėdami su mums patinkančiu žmogumi, pakeičiame savo kalbėjimo būdą.
Jūsų elektroniniai laiškai gali atskleisti, ar esate ekstravertas, o galbūt narcizas
Atidžiai perskaitykite elektroninius laiškus, kuriuos gaunate, nes jie jums gali suteikti nemažai užuominų apie siuntėjo asmenybę.
Kaip teigia psichologas Tomas Chamorro-Premuzicas, ekstravertai yra labiau linkę kalbėti apie linksmus dalykus, pavyzdžiui, muziką ar vakarėlius, o žmonės, kurių emocinis intelektas nėra toks aukštas, dažniau naudoja emocingus ir negatyvius žodžius, tokius kaip „depresyvus“ ir „piktas“.
Tikriausiai nestebina, tačiau narcizai paprastai daugiausia šneka apie save, dėl to ypač dažnai vartoja žodžius „aš“ ir „mano“.
Jūsų punktualumas parodo, ar priklausote A ar B tipui
Tik todėl, kad jūsų draugas nuolat vėluoja, dar nereiškia, jog jis galvoja tik apie save. Vienas tyrimas įrodė, kad nuolat vėluojantys žmonės yra labiau atsipalaidavę, ir yra priskiriami B tipui.
Psichologė Linda Sapadin „The Atlantic“ pasakojo, kad ji pastebi keturis nuolat vėluojančių asmenybių tipus (žmogus gali būti ir visų keturių tipų mišinys).
Pirma, perfekcionistas, kuris nepalieka namų, kol visko nesutvarko. Antrasis tipas – krizinis kūrėjas, kuris paprastai jaučia malonumą, kai turi skubėti, kad spėtų atvykti pačiu laiku. Kovotojas maištauja prieš įtakingesnius asmenis ir visuomenės normas, o svajotojas per daug optimistiškai žiūri į tai, kiek darbų gali atlikti per tam tikrą laiko tarpą.
Jūsų nervinai tikai gali atskleisti, ar esate perfekcionistas
Psichologai teigia, kad atrado priežastį, kodėl kai kurie žmonės atlieka taip vadinamus stereotipinius judesius, tokius kaip nagų kramtymas, plaukų pešiojimas ir odos krapštymas.
Tyrimo, atlikto 2015 m., metu tyrėjai filmavo žmones įvairiose situacijose, kurios galėjo kelti stresą, suerzinti, nuraminti ar priversti nuobodžiauti. Tyrimo rezultatai parodė, kad asmenys, labiau linkę į perfekcionizmą, įvairius judesius atliko dažniau, o ypač kai situacija kėlė stresą, erzulį arba nuobodulį.
Kaip pranešė „Scientific American“, nuobodulys gali iššaukti stereotipinius judesius, nes jie galimai padeda perfekcionistams pasijausti geriau, darant bent kažką, o ne visiškai nieko.
Daugelis, stovėdami eilėse parduotuvėse, keliaudami į darbą ar net kalbėdami su draugais, dažnai tikrina savo mobilųjį telefoną.
Nauji tyrimai parodė, ką reiškia nuolatinis žiūrėjimas į telefono ekraną. 2015 m. mokslininkai tyrė priklausomybę nuo išmaniųjų telefonų ir klausė žmonių, ar jie sutinka su tokiais teiginiais kaip „Jaučiuosi susierzinęs, kai nematau savo telefono“ ir „Prie telefono praleidžiu daugiau laiko, negu derėtų“.
Mokslininkai nustatė, kad priklausomybę nuo telefono skatina emocinis nestabilumas.
Tyrimo metu taip pat buvo pastebėta, kad intravertai – paprastai nedrąsūs ir drovūs žmonės – yra mažiau linkę būti priklausomi nuo savo telefonų.
Tai, kaip tvarkote savo elektroninio pašto dėžutę, gali parodyti, ar mėgstate kontroliuoti
Priklausomai nuo to, ar stengiatės palaikyti tvarką, ar jums nerūpi, kad neperskaitytų laiškų skaičius išaugo iki 10 001, jūsų pašto dėžutė gali pasakyti labai daug apie jūsų charakterio bruožus.
Tie, kurie gavę laišką jį kuo greičiau perkelia į atitinkamą aplanką arba jį ištrina, turi didesnį kontrolės poreikį savo gyvenime.
Tie, kurie elektroninius laiškus išaugo – tai reiškia, kad juos perskaito, tačiau neištrina – dažniau yra perfekcionistai, kurie mano, kad anksčiau ar vėliau sutvarkys savo pašto dėžutę.
Ir galiausiai, tie kurie neskaito, bet kartu ir neištrina laiškų, galimai patiria per daug streso. Tiesa, tokie žmonės taip pat gali būti protingi, nes supranta, kad šių laiškų skaitymas neturi didelės įtakos jų gyvenimui.
Jūsų asmenukės gali parodyti, ar esate atviras naujiems potyriams
Žmonės, žiūrėdami į jūsų asmenukes, daro daug prielaidų apie jūsų asmenybę.
2015 m. atlikto tyrimo metu vieno Kinijos universiteto studentai žiūrėjo į asmenukes, patalpintas viename Kinijos socialiniame tinkle. Dauguma studentų manė, kad žmonės, kurie nuotraukose suspaudžia savo lūpas, yra ekstravertai ir pasižymi atvirumu, o tie, kurie dažniausiai pozuoja vieni, yra nervingi. Tačiau šie spėjimai neatitinka tikrovės.
Vienintelis teisingas studentų pastebėjimas buvo tai, kad asmenukėje rodomos pozityvios emocijos paprastai yra ženklas, kad žmogus yra atviras naujoms patirtims.
Tyrėjai taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad draugiškesni žmonės dažniau fotografuoja save laikydami kamerą žemiau veido, sąžiningesni žmonės savo asmenukėse nemėgsta rodyti savo namų aplinkos, nuotykių mėgėjų nuotraukos dažniausiai yra linksmos, o neurotikai yra linkę papūsti savo lūpas.