Nuo šių metų pradžios benzino (tiek 92, tiek ir 95 markės) kaina Rusijoje šoktelėjo daugiau nei 70 proc. Valdžia, savaime suprantama, skelbia, kad benzino gamyba šalyje nuolat auga, tačiau realybėje, mažmeninėje rinkoje susiduriama su kuro deficitu, skelbia „Reuters“šaltiniai.
Jų teigimu, prieš pradedant iš anksto planuotus remonto darbus Rusijoje buvo formuojamos „neliečiamos benzino atsargos“, kurios balandžio pabaigoje turėjo pasiekti 2 mln. tonų. Tačiau dabar, kuomet naftos perdirbimo gamyklas sustabdė profilaktiniams darbams, šis kuras taip mažmeninės rinkos ir nepasiekė.
Ekspertų manymu, „atsargos buvo tik popieriuje“, rašoma „Reuters“. Naujienų agentūros duomenimis, prekyba benzinu biržoje, priklausomai nuo markės, smuko 22-32 proc.
Kita keliama versija – didžiosios Rusijos naftos gavybos ir perdirbimo bendrovės šalyje sąmoningai stabdo prekybą benzinu, kad dirbtinai padidintų kainą.
Tokiu būdu naftininkai galimai tikisi kompensuoti staigų biudžeto išmokų sumažėjimą. 2018-aisiais Rusijos valdžia įvedė taisyklę, pagal kurią prekiautojai naftos produktais gali tikėtis kompensacijos, jeigu vidaus benzino kaina yra žemesnė už benzino eksporto kainą, tačiau jeigu situacija atvirkštinė – jau pačios bendrovės į biudžetą moka padidintus mokesčius.
Vien pernai iš Rusijos biudžeto naftos pramonės bendrovėms buvo išmokėta 2,2 trln. rublių (apie 22,6 mlrd. eurų) „kompensacijų“, o šiais metais vien per gegužę – dar 100 mlrd. rublių (apie 1 mlrd. eurų).