Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl vieno kambario butai darosi paklausesni, yra gėrėjanti šalies ekonominė situacija bei augantis skaičius žmonių, kurie naujus vieno kambario butus įsigyja kaip investiciją į ateitį, t.y. nusipirkę išnuomoja.
„Mūsų portalo duomenimis, 2012 metų pradžioje buvo parduodamas tik 151 iki 35 kv. m vieno kambario butas, o dabar – 362. Per šį laikotarpį paaugo ir parduodamų naujos statybos vieno kambario butų dalis bendroje nekilnojamojo turto rinkoje. Prieš ketverius metus ji sudarė 7,3 proc., o praėjusių metų pabaigoje siekė 22 proc.“, – teigia Ieva Basokė, nekilnojamojo turto skelbimų portalo Domoplius.lt projekto vadovė.
Per penkerius metus augo ne tik vieno kambario butų pasiūla, tačiau ir jų kaina. Vidutinė vieno kambario buto senos statybos name kaina šoktelėjo 25 proc. ir šiuo metu siekia 33,4 tūkst. eurų, o naujos statybos buto kaina padidėjo 14 proc. ir šiandien siekia 53,5 tūkst. eurų.
Perka jaunos šeimos ir senjorai
Nekilnojamojo turto brokeriai pastebi, kad vieno kambario butų paklausos augimui įtakos turi ir mažos banko palūkanų normos. Dėl šios priežasties vieno kambario butus mielai įsigyja jaunos šeimos, taip pat studentai.
„Šiandien jauni žmonės įvertina, kas jiems labiau apsimoka: būstą ilgą laiką nuomotis ar, pasitaupius pradiniam įnašui, pirkti. Paskaičiavę, jog bankui mokamos paskolos įmokos dažnai yra mažesnės už nuomos kainą, daugelis ryžtasi būstą pirkti. Juolab kad pradinis įnašas bankui būna mažesnis nei perkant dviejų ar trijų kambarių butą“, – tvirtina Ona Ringaitytė, „DNB būstas“ brokerė.
Jos teigimu, nemažą dalį vieno kambario būsto pirkėjų sudaro ir garbaus amžiaus senjorai. Nebegalėdami išlaikyti kelis kambarius turinčių didelio ploto butų, jie pradeda dairytis kompaktiškesnio būsto, kurio išlaikymas pigesnis.
Pagal nuomą pirmauja Vilnius
Sostinėje auga ir vieno kambario butų nuomos paklausa. Remiantis Domoplius.lt duomenimis, Vilniuje šiuo metu nuomojama net 81 proc. iš visų vieno kambario butų Lietuvoje, t.y 216 iš 264 butų.
„Vieno kambario butų nuoma populiariausia tarp studentų, kurie nenori gyventi bendrabučiuose ir ieško privatumo, tačiau pagrindiniais nuomininkais visgi tampa jau dirbantys, stabilias pajamas gaunantys asmenys arba jaunos poros, kurios nori pradėti gyvenimą kartu. Tiesa, vieno kambario butas joms tampa galvos skausmu, kai sulaukiama šeimos pagausėjimo. Tada tenka ieškoti erdvesnio buto, dažniausiai – dviejų kambarių“, – teigia I. Basokė.