Sudervės kapinėse esančiame kolumbariume ilsisi vilnietės Birutės vyras. Kremuoti palaikus ir urną laidoti kolumbariume Birutė ryžosi sužinojusi, kad vietos laidoti į žemę nebeliko.
„Ne, negalima, jeigu būtų čia laisva vieta, tai aišku“, – sako Birutė.
O tam, kad vyrą palaidotų kolumbariume, Birutei teko sumokėti nemažus pinigus. Mat kolumbariumas įrengtas savivaldybei priklausančiose kapinėse, tačiau už privataus verslo pinigus. Dėl to laidoti čia artimuosius žmonėms kainuoja nepigiai.
O štai viena tokia niša privačiame kolumbariume kainuoja apie tūkstantį eurų. Dar kažkiek žmogus turi pakloti už tai, kad gauna lentą, ir joje išraižytas raides.
„Paskui papildomą lentynėlę užsakiau dar. Kadangi tuo metu nebuvo tos, buvo paprasta. Turėtų būti nemokama, aišku nemokama“, – kalba Birutė.
Pinigai nemenki, o štai vieta, kaip piktinasi vilniečiai, parinkta bet kaip.
„Iš žmonių pasityčiojimas toks kolumbariumas. Tai nepagarba tam mirusiam žmogui, van tas ventiliatorius stovi, nu Jėzus Marija, kaip baisu.“
Kapines prižiūrinčių įmonių atstovai sako, kad norinčiųjų kremuoti artimųjų palaikus kasmet daugėja. Pavyzdžiui, prieš aštuonerius metus Vilniuje norinčiųjų kremuoti mirusiuosius buvo…
„Apie penkiolika procentų kremuojamų asmenų. Šiai dienai tikrai apie keturiasdešimt procentų yra kremuojama“, – teigia „Ecoservice“ Kapinių priežiūros ir administravimo vadovas Darius Jakutonis.
Aplinkos ministerija parengė, o Vyriausybė pritarė Kapinių tvarkymo taisyklių pakeitimams, kad gyventojai nemokėtų už nišas savivaldybėse įrengtuose kolumbariumuose. Ir jau nuo lapkričio pirmosios ši taisyklė bus privaloma. Mat šiuo metu, kaip sako ministerijos atstovai, kai kuriose savivaldybėse mokestis už nišą kolumbariume siekia nuo trijų šimtų iki pusantro tūkstančio eurų.
„Na yra kažkas, kas turi būti nemokamo šioje šalyje. Už mirtį gal nereikėtų mokėti, čia tas atvejis, kai prašome, kad savivaldybės prisidėtų“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
„Daugumai Lietuvos gyventojų tai yra per didelė finansinė našta. Mes manome, kad savivaldybė, užtikrindama kapavietę, lygiai taip pat turi užtikrinti ir vietą kolumbariume. Jeigu artimieji nori laidoti kremavimo būdu“, – tvirtina Aplinkos ministerijos atstovė Aistė Žilinskienė.
O štai savivaldybės dėl tokio Vyriausybės sprendimo džiaugsmu netrykšta. Marijampolės savivaldybė teigia, kad jie ketino statyti kolumbariumus, jau ir projektai ruošiami. Tačiau po tokio Vyriausybės sprendimo jo atsisakys.
„Iškyla tikrai nemažai klausimų, kadangi gyventojams vietos bus nemokamos, tos nišos, tai be abejo, yra didelė našta. Atsižvelgiant į dabartines kainas. Būtent savivaldybių biudžetams. Statyti patiems ir vystyti tuos kolumbariumus“, – sako administracijos direktorius Karolis Podolskis.
Marijampoliečiai dalijasi į dvi grupes, vieniems kolumbariumo reikia bet kokia kaina, kiti jo nenori net ir nemokamai:
„Aš gyvenu daugiabutyje, nenoriu po mirties gyventi daugiaaukštyje.“
„Nes duobės iškasimas brangus. Prižiūrėt brangu. Aišku, kas seni, nenori degintis, bet… šiaip jau tikrai reikalingas.“
Vyriausybė pritarė ir kitiems pokyčiams – pavyzdžiui, vienoje kapavietėje urnos turės būti laidojamos šalia viena kitos, ir jokiais būdais – ne viena ant kitos, kaip kartais buvo laidojamos, pavyzdžiui, bendrose kapavietėse. Mat urnos greitai nesuyra.