Šimtai kazachų ketvirtadienį išėjo į gatves protestuodami prieš tai, kad vyriausybė nededa pakankamai pastangų sovietinės eros paveldui naikinti ir nesistengia stiprinti nacionalinės kazachų tapatybės.
Protestas surengtas kaip tik tuomet, kai Kazachstane auga nepasitenkinimas vyriausybe, kuri nesugeba susitvarkyti su ekonomine krize, kuri šalį užklupo dar 2007 metais. Kazachstano ekonomika yra itin priklausoma nuo prekybos nafta.
Kaip ir kitos Centrinės Azijos dalys, Kazachstanas ilgą laiką buvo dominuojamas Rusijos. Visų pirma čia šeimininkavo carai, o po to Kazachstanas tapo Sovietų Sąjungos dalimi.
Nepriklausomybę šalis atgavo 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Dabar šalis yra didžiausia regiono ekonomika ir naftos gamintoja. Tačiau Kazachstanas vis dar yra valdomas sovietinio stiliaus valdžios.
Ketvirtadienio protestas yra viena iš retų pilietinio nepaklusnumo akcijų. Pasipriešinimas režimui Kazachstane beveik netoleruojamas. Kaip tik ketvirtadienį Kazachstane minimos 1986 metais Maskvos išprovokuotų riaušių metinės. Tuomet neramumai kilo, kai Maskva į aukščiausią Kazachstano postą norėjo prakišti etninį rusą.
„Tai – kazachų žemė!“ – šaukė į centrinę finansinės sostinės Almatos aikštę susirinkę protestuotojai. Jie teigia, kad dieną prieš tai policija sulaikė dešimtis žmonių, norėjusių Almatoje surengti panašią demonstraciją. Ketvirtadienį protestuotojus taip pat prižiūrėjo gausios policijos pajėgos.
Etniniai kazachai sudaro apie du trečdalius visų Kazachstano gyventojų. Rusai savo ruožtu yra didžiausia etninė mažuma.
Rusų kalba vis dar lieka oficialia šalies kalba, nors namuose dažniausiai kalbama gimtąja kazachų kalba.
Vyriausybė skatina šalyje, kurioje gyvena apie 16 mln. žmonių, etninės ir religinės lygybės idėją. Valdžia teigia, kad tai yra raktas į stabilumą.