Kazachstanas – viena iš turtingiausių naudingomis iškasenomis, ypač nafta valstybių, kurios žemės kloduose aptinkama praktiškai visa Mendelejevo lentelė. Žinant tai, nemažai nuostabos sukėlė kazachų apsisprendimas parodos tema pasirinkti ateities energiją.
„Mūsų šalis nusprendusi taupyti naudingąsias iškasenas ateities kartoms. Pagal dabartinius paskaičiavimus ir atsižvelgiant, kaip jos taupiai naudojamos, turimų energetinių resursų turėtų užtekti 150-200 metų. Todėl Kazachstane pagrindinis dėmesys šiandien nukreiptas į žaliąją, ateities energiją“, - Kazachstano ekonominę politiką pristatė ambasadorius B.Muchamedžanovas.
Diplomato teigimu, ateities energija – tai visą pasaulį dominanti tema. Tai - ne tik alternatyvūs energijos šaltiniai, tokie kaip saulės, vėjo, geoterminiai, bet ir tradiciniai. Tai – ir paieškos, kaip sumažinti anglies dvideginio išmetimą į atmosfera, aplinkos taršą, mineralinių bei angliavandenių resursų išgavimas. Kazachstanas – vienintelė valstybė iš NVS, priėmusi koncepciją pereiti prie žaliosios ekonomikos, atsinaujinančių išteklių energijos.
Parodos organizatoriai tikisi, kad parodoje, vyksiančioje 2017 metais nuo birželio 10 d. iki rugsėjo 10 d., dalyvaus per 120 valstybių, ne mažiau 10 tarptautinių organizacijų, apie 10 tarptautinių kompanijų – inovatyviųjų technologijų lyderių. Parodą aplankys per 5 milijonai žiūrovų. „Milijoniniam miestui, o būtent tiek gyventojų yra Astanoje, tai ganėtinai daug. Todėl jau dabar imta plėsti infrastruktūrą“, - pažymėjo B.Muchamedžanovas.
Pradėtas statyti naujas oro uostas, planuojama atidaryti apie 40 naujų avialinijų, tiesiamas naujas geležinkelis, bus pastatyta apie 70 viešbučių. Pačiame parodos miestelyje, užimsiančiame apie 200 hektarų, iki 2016 metų pabaigos bus pastatyti 38 objektai.
Visi tarptautinei parodai statomi objektai – tiek infrastruktūra, tiek EXPO-2017 miestelis turėtų atsipirkti. Ambasadoriaus teigimu, būtent šia kryptimi, kur prasidėjusios statybos, buvo numatyta plėsti šalies sostinę, tad ateityje viešbučiai pavirs gyvenamaisiais namais, A klasės ofisais, mokslo laboratorijomis ir lekcijų salėmis.
Manoma, kad dalis parodos teritorijos galėtų būti skirta ir jaunimo pramogų zonai įrengti.
B.Muchamedžanovo manymu, dalyvauti parodoje EXPO-2017 turėtų būti suinteresuotos Lietuvos logistikos, perdirbimo pramonės kompanijos, verslininkai, ieškantys kontaktų energetikos, ypač naftos produktų srityje, besigilinantys į vandenvalos, oro, grunto taršos mažinimo problemas. „Kazachstanas savo reikmėms pasigamina tik apie 40 procentų šalyje naudojamų produktų, o kita dalis rinkos – laisva. Tad yra didelė galimybė tuščią dalį užpildyti ir lietuviškomis investicijomis. Juk pienas – tai irgi energija, nes jam pagaminti būtini energetiniai ištekliai“, - Kazachstano ambasadorius B.Muchamedžanovas kvietė dalyvauti jo šalyje po kelių metų vyksiančioje pasaulinėje parodoje, kurioje verslas turės galimybės ne tik parodyti savo pasiekimus, bet ir užmegzti ryšius su kitų šalių partneriais.