Ar žinojote, kad vargonų vamzdžius galima gaminti ne tik iš tokių įprastų medžiagų, kaip medis ar metalas, bet ir iš bambuko bei popieriaus?
Kad didžiausi pasaulyje vargonų vamzdžiai yra aukštesni nei šešių aukštų namas? Kad tokių vamzdžių garsas primena virš pastato kybančio sraigtasparnio skleidžiamą garsą? Kad garsiausio pasaulyje registro garsas net šešis kartus viršija traukinio švilpuko skleidžiamą garsą. Kad mažiausi vamzdžiai pasaulyje vos siekia šiaudelio ilgį?
Nacionalinė vargonininkų asociacija, įgyvendindama savo švietėjiškus tikslus, tęsia projektą „Vargonai Lietuvos ateičiai“, kuris yra skirtas plačiau supažindinti visuomenę su Muzikos Instrumentų Karaliumi. Klausytojai yra kviečiami į artimiausias didelio pasisekimo sulaukusias demonstracijas „Pažinkite Instrumentų Karalių“, kurios įvyks 2009 m. gegužės 24 d., sekmadienį
Kaišiadorių Kristaus Atsimainymo Katedroje, 13 val. (po šv. Mišių) ir Kauno šv. Arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje, 16 val.
Demonstracijas ves vargonininkai dr. Vidas Pinkevičius ir Paulius Grigonis.
Pasak projekto organizatorių, projektu „Vargonai Lietuvos ateičiai“ siekiama supažindinti visuomenę, dvasininkus, ypač jaunimą, su vamzdiniais vargonais, o ypatingai su tais instrumentais, kurie yra jų gyvenamojoje teritorijoje, bažnyčioje; paskatinti susidomėjimą vertingais istoriniais vargonais, muzika; atkreipti bendruomenės, vietos verslininkų, dėmesį į prastoje ar avarinėje būklėje esančius instrumentus, paskatinti juos remti vargonų restauravimą; paskatinti bendruomenę, jei jų bažnyčioje dar nėra vamzdinių vargonų, juos įsigyti, vietos verslininkus paremti šias iniciatyvas.
Renginių metu jaunimui suprantama kalba bus pristatomi vamzdiniai vargonai, aiškinamas jų veikimo principas, instrumentas apžiūrimas natūroje. Demonstracijos eigoje kiekvieną pasakojimą lydės specialiai parinkti kūriniai. Klausytojai turės retą progą iš arti apžiūrėti vargonų vamzdžius ir netgi jais sugroti visiems žinomas melodijas. Renginio kulminacija taps visame pasaulyje garsi legendinė J.S.Bacho tokata ir fuga d-moll, kuris neabejotinai yra pats populiariausias visų laikų vargonų kūrinys.
Anot V.Pinkevičiaus, šis projektas yra tiesiog būtinas vargonų meno išsaugojimui Lietuvoje, nes šiandien esanti situacija Lietuvos vargonų ir jų meno srityje yra gana sudėtinga.
„Apie krizę vargonų srityje liudija daugelis ženklų, iš kurių patys ryškiausi yra šie: mažuose Lietuvos miesteliuose ir miestuose stovi daugybė puikių istorinių instrumentų, kurie daugeliu atvejų tiesiog dūlėja ir nyksta dėl tinkamos restauracijos ir priežiūros stokos“, - pasakoja V.Pinkevičius.
Pasak P.Grigonio, bažnyčių vargonininkai yra viena iš labiausiai pažeidžiamų socialinių grupių.
„Jie dažniausiai dirba be darbo sutarčių, socialinių garantijų, atostogų, pensijų ar stažo. Dėl to natūraliai mažėja jaunų žmonių, norinčių rinktis šią profesiją. Viena svarbiausių esamos situacijos priežasčių yra švietimo trūkumas“, - pasakoja P.Grigonis.
„Tikime, kad šis projektas padės atgaivinti galbūt kai kur apmirusį kultūrinį gyvenimą, šviesti visuomenę, supažindins su jų gyvenamojoje teritorijoje esančiu vertingu instrumentu, o gal net paskatins ir pradėti groti. Ne paslaptis, kad dažnai vargonų būklė bažnyčiose būna apverktinos būklės, todėl šiuo projektu skatinama neapleisti šio vertingo instrumento“, - mintimis dalijasi atlikėjai.
Projektas Vargonai Lietuvos ateičiai yra skirtas paminėti Tarptautinius vargonų metus (2008-2009).
Dr. Vidas Pinkevičius studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, o 2001-2003 m. – Rytų Mičigano universitete (JAV), kur įgijo Humanitarinių mokslų magistro diplomą. 2006 m. baigė Nebraskos-Linkolno universitetą (JAV), kur įgijo Muzikos menų daktaro laipsnį. V.Pinkevičius šiuo metu dėsto Nacionalinėje M.K.Čiurlionio menų mokykloje, yra aktyvus vargonų ir improvizacijos meno propaguotojas, Nacionalinės vargonininkų asociacijos prezidentas ir Vilniaus universiteto vargonininkas.
Dr. Vidas Pinkevičius
P.Grigonis nuo vaikystės yra vargonų meno entuziastas. Jis baigė Kauno chorinio dainavimo mokyklos „Varpelis“ chorinio dainavimo klasę. Nors būdamas teisininkas, vargonuoti mokosi pas V.Pinkevičių. 2008 m. II-ajame J.Žuko jaunųjų vargonininkų konkurse laimėjo III-ąją vietą. P.Grigonis yra Nacionalinės vargonininkų asociacijos viceprezidentas ir aktyviai prisideda prie vargonų meno populiarininmo Lietuvoje.