Jau pačios pirmosios Šventojo Rašto eilutės prabyla apie augalus, iš viso jų minimi net keli šimtai. Kauno botanikos sodas dalį jų surinko į vieną vietą ir kviečia pasinerti į paslaptingą pasaulį, sužinoti, ką žmonės valgė, kuo gydėsi, o kas turėjo ypatingą simbolinę reikšmę. Vienas paslaptingiausių augalų figmedis, sugebantis pats savaime apsidulkinti. Jis aprašomas jau pirmojoje Adomo ir Ievos nuodėmės istorijoje:
„Blogio ir gėrio pažinimo medis, nuo kurio vaisių skinti buvo draudžiama, jie susigundė ir nuskynė, Tada pasijuto nuogi ir tam nuogumui pridengti jie panaudojo figmedžio lapus Figmedis yra pirmasis augalas paminėtas Biblijoje“, – sako botanikos sodo oranžerijos kuratorė Renata Čanovienė.
Jį pirmąjį išvydo ir Nojus išlipęs iš laivo po tvano. Biblijoje itin gausu palyginimų su augalais. O bene dažniausiai minimas alyvmedis.
„Visi žinome Jėzų Kristų, bet ne visi žinome, kad Kristus nėra pavardė – tai iš graikų kalbos reiškia pateptasis. Tais laikais vietoj raudono kilimo ar kažkokių atskyrimo ženklų tepdavo labai kvapniu alyvuogių aliejumi kunigus, pranašus, valdovus“, – teigia VDU Katalikų teologijos fakulteto dekanas Benas Ulevičius.
Žydų kultūroje ypatingą reikšmę užima ir granatmedis kaip teisingumo simbolis. Yra ir oranžerijos stogą remiantis datulinis finikas, nokinantis datules. Bet Šventajame rašte daugiau dėmesio skiriama ne saldiesiems jo vaisiams.
„Jis buvo kultivuojamas net 5000 m. pr. Kr. Tai vienas seniausių žinomų augalų. Jis ypatingas tuo Biblijoje, kad naudojami lapai – jie naudojami per Verbų sekmadieniu, taip mes vadiname, o daugelyje šalių vadinama Palmių sekmadieniu“, – pasakoja R. Čanovienė.
O Biblijoje dažnai minimą mirtą nuo seno mėgo ir lietuviai, žaliuojanti mirta jaunamartėms dažnai atstodavo rūtas.
„O antikos laikais – graikai ir romėnai itin vertino mirtą, laikė grožio ir meilės simboliu. Todėl nuotakos puošdavosi jų vainikais. Jis naudojamas ir kulinarijoj, su citrina, su aliejumi mišinukas mėsai gardinti“, – kalba R. Čanovienė.
O mira – viena iš dovanų, kurią trys karaliai atnešė gimusiam kūdikėliui Jėzui. Ji buvo itin brangi, vertė prilygo net auksui. Daugiausia naudojama smilkalams.
„Mirų eterinis aliejus pasižymi antiseptinėm savybėm ir kaip kvėpavimą gerinanti, prie koronaviruso labai tinkanti priemonė“, – sako R. Čanovienė.
O graikinius riešutus Babilono žyniai net draudė valgyti paprastiems žmonėms. Iš viso botanikos sode pristatomos kelios dešimtys įvairiausių šventraštyje aprašomų augalų.