Loreta Mačiulienė, LRT televizijos laida „Panorama“, LRT.lt
Šiemet pirmą kartą sovietų armijos išvedimas iškilmingai paminėtas Kaune, mieste, kuris buvo itin militarizuotas, didžiulėse miesto teritorijose – Šančiuose, Panemunėje, Žaliakalnyje – buvo dislokuoti kariniai daliniai. Būtent iš Kauno geležinkelio ir išriedėjo ešelonas su paskutiniu sovietų kariniu daliniu.
Vidurdienį Kaune nuo Soboro savivaldybės link nusidriekė šventinė eisena. Prie Vytauto Didžiojo paminklo tylos minute pagerbti kovotojai už Lietuvos laisvę. Kauno įgulos Garbės kuopos kariai iššovė tris salves: už Lietuvos valstybę, nepriklausomybę ir visus Tėvynės gynėjus. Lietuvos karinių oro pajėgų vadas prisimena, kaip anuomet jau besikurianti Lietuvos kariuomenė nepasidavė provokacijoms ir įrodė, kad moka veikti sudėtingomis sąlygomis.
„Įtampa tvyrojo ore, konflikto galimybė buvo tikrai labai arti, tai aš džiaugiuosi, kad pavyko išvengti didesnių konfliktų, sukibirkščiavimų ir viską pavyko padaryti taip, kaip buvo suplanuota“, – pasakoja Lietuvos karinių oro pajėgų vadas gen. mjr. Edvardas Mažeikis.
Iki okupacinės armijos išvedimo masinį sovietinių karinių bilietų grąžinimą į Maskvą padėjęs organizuoti Stanilsovas Buškevičius sako, kad visi lengviau atsikvėpė tik sovietų kareiviams palikus Lietuvą.
„1990 metų kovo 11 dieną buvo paskelbta nepriklausomybė, bet tu nesijauti laisvas, kol okupacinė kariuomenė dar yra čia – tavo žemėje. Kai geležinkeliu ir kitais kanalais jie išvyko, tai buvo tikrai malonu“, – sako Kauno vicemeras S. Buškevičius.
Šeštadienį iškilmingos rikiuotės ir minėjimai bus surengti ir kituose šalies miestuose, kuriuose buvo dislokuoti sovietų daliniai.