Scenarijus toks: sprogimas įvyksta Kauno Sobore. O iš šventovės esą veržiasi dūmai ir klykdami bėga šimtai žmonių. Tada repetuojama, kas būtų, jei aplink pasklinda aimanos ir kraujas. Sužeisti beveik 400 gyventojų, į nelaimės vietą skuba gausybė medikų.
Laimė, tai yra ne realus įvykis. Tai po dvejų metų pertraukos vėl vykstančios greitosios medicinos pagalbos žaidynės. Jau 14-osios. Tokia masinė nelaimė žaidynėse inscenizuota pirmą kartą.
„Nepaisant to, kad gydyti mes daugiau mažiau mokam, tačiau pradėjom strigti su transportavimu, nukentėjusių daug, juos reikėjo paskirstyti laiku, teisingai, tai toj vietoj matom, kur reikėtų tobulėt“, – kalba Kauno miesto greitosios vadovas Nerijus Mikelionis.
„Situacija pareikalauja daug pajėgų, tiek medikų, tiek kitų spec. tarnybų, tinkamai reaguoti, kad išgelbėti kuo daugiau gyvybių, tai mes tikrai ruošiamės, mokomės“, – sako Kauno rajono greitosios vadovė Nelita Gudžiūnaitė-Bybartienė.
Kita situacija. Naktinis klubas – pasak legendos, užpuolikas jame surengė tikras skerdynes.
„Buvom klube ir kažkoks žmogus mus užpuolė, subadė, visi žmonės išsisklaidė, niekas nepadėjo, laukiam greitosios, kad padėtų“, – pasakoja nukentėjusioji Gabija.
„Vieniem rankos, kitiem kojos, man kirkšnis“, – kalba nukentėjusioji Renata.
Medikai atvirauja, nors turėję ir sudėtingų atvejų realybėje, kai teko vykti į dideles avarijas, bet varžybose trukdo jaudulys.
„Apšvietimo stoka, triukšmas didžiulis, ir gan sunkūs sužeistieji, galūnių amputacijos, dideli kraujavimai“, – pasakoja medikė iš Šakių Irena Jurkšienė.
„Darbe kitaip būtų, daugiau streso yra“, – sako medikas iš Jonavos Laimonas Zabarauskas.
Deja, daugelis įstaigų nesutiko, kad medikų rungtys vyktų jų viduje. O pratyboms savo naktinį klubą atvėręs vadovas sako, turi, ko pasimokyti, mat ir realybėje pas klientus aptinka peilių.
„Niekada nėra tokių incidentų buvę, nes darom prevenciją, prie durų dirba apsauga, pažiūri, kad draudžiamų dalykų nesineštų, viską patikrinam ir po to susileidžiam, pats personalas apmokytas, kaip elgtis“, – sako naktinio klubo „Lizdas“ vadovas Simas Pakeltis.
Laisvės alėjoje vykstančios pratybos sulaukė ir praeivių dėmesio:
„Labai panašu, kad kažkam bėda atsitiko, tai sustojau pasiklausti.“
„Įdomu ir naudinga visiems, kad susipažintų ir vaikai, ir tie, kuriems reiks pagalbos, jaustųsi saugesnis.“
Medikams teko gelbėti ir nusižudyti ketinantį pacientą. Pagrindinį vaidmenį suvaidino Seimo narys psichiatras Linas Slušnys.
„Medikams greitojoj pagalboj daug lengviau matyti žaizdą, tikrą gyvą situaciją, gal kraujuoja, sutvarstysiu žaizdą, būtų paprastas, o ten klausimas – kaip nepaleisti“, – kalba L. Slušnys.
Komandos savo įgūdžius demonstruoja beveik dešimtyje skirtingų rungčių. Tiesiog ant grindinio gaivina mirštančius žmones ir gelbsti sąmonę prarandančius pacientus, apsinuodijusius neaiškiomis medžiagomis.
„Realybė su gyvais žmonėmis būna kitokia, tai labai džiugu, kad prieš atvykdami į varžybas medikai ruošiasi, jie mokosi metus ir dar daugiau, komandos treniruojasi“, – teigia žaidynių vyr. teisėja Evelina Pukenytė.
Dviejų dienų žaidynėse dalyvauja apie 30 komandų iš skirtingų Lietuvos miestų.