Prieš 83-ejus metus gegužę duris atvėrė Kauno sporto halė. Ir halę pakrikštijo skambi Lietuvos vyrų krepšinio pergalė – auksu Europos čempionate.
Šią gegužę jau paruoštos naujosios Kauno sporto halės kėdės žiūrovams, kurių tilps pustrečio tūkstančio. Halės rekonstrukcija jau baigta. Nors darbai užtruko dvigubai ilgiau nei planuota. Kaip pasakoja Kauno savivaldybės atstovai, pradėjus ardyti sienas – laukė nemalonūs siurprizai. Teko iš naujo statyti ir beveik 800 kvadratinių metrų pagalbines patalpas.
„Ir su pačia hale buvo ir metalas paveiktas korozijos buvo, papildomai ir tvirtinimo, ir virinimo reikėjo, ir pats mūras, teko vežtis iš artimo užsienio plytas, nes analogiškų niekur negamino“, – sako statybos valdymo skyriaus vedėjas Vigimantas Abramavičius.
Reikėjo pasiginčyti ir su rangovais dėl nekokybiškai paklotos grindų dangos, ir atsainiai taisyto broko.
„Ir atšoko, ir bandė remontuot, bet nepavyko. Tai mūsų netekino, tai pareikalavom, kad šitas grindis visu perimetru virš 1000 kv. m. išluptų ir iš naujo padarytų“, – kalba V. Abramavičus.
Paveldo sergėtojai pastabų halės rekonstrukcijai neturi. Vertingi elementai išsaugoti, halė atgauna pirmykštį vaizdą.
„Pagrindinė yra tūrinė konstrukcija ir architektūrinio pobūdžio vertingosios savybės, inžinerinio ir istorinio, saugomi fasadai, angų, durų kompozicija. Ką mes matysime po rekonstrukcijos, tai tokį fasadų vaizdą, kuris buvo suprojektuotas ir įgyvendintas tarpukariu, ir jis toks buvo iki 1962 metų rekonstrukcijos“, – teigia paveldosaugininkas Andrius Liakas.
Dabar beliko sutvarkyti aplinką ir objektą priduoti. Halė virsta multifunkcine erdve, kur vienu metu galės vykti net keli renginiai. Daugiausia – sporto.
„Nuo stalo teniso iki tinklinio, iki visų kitų poreikių, kad Kauno vaikai turėtų vieną vietą kur sportuot. Ši erdvė dalinsis į kelias erdves ir vienu metu galės būti vykdomi įvairūs užsiėmimai“, – sako sporto skyriaus vedėjas Tadas Vasiliauskas.
O visai šalia Dariaus ir Girėno stadione irgi darbų finišo tiesioji. Darbininkai pluša net išsijuosę – turi spėti iki vasaros vidurio.
„Montuojami šviestuvai, fasado apdailos darbai vykdomi, paruošta futbolo aikštė vejos įrenginėjimui, planuojama dar šį mėnesį ją įrenginėt“, – aiškina projekto vadovas Lauras Zakaras.
Jau įrengta virš 15-os tūkstančių sėdimų vietų, o stovinčių žiūrovų tilps dar 20 tūkstančių. Nors buvo daug nerimo, ar šio stadiono neištiks vilniškio likimas. Ypač dėl turkų kompanijos peripetijų, kai darbininkai vos pradėję darbus, bet negaudami algų – surengė streiką. Kilo ir kitų iššūkių.
„Rekonstruojant atramos, kurios buvo numatytos palikti ir ant tų pačių montuoti tribūnas, buvo padaryta ekspertizė ir nustatyta, kad tiek betonas, tiek armatūra nebetinka toliau naudoti, buvo nugriautos ir naujo pastatytos visos atramos“, – pasakoja V. Abramavičius.
Tad maždaug ketvirtadaliu išaugo ir stadiono sąmata – nuo 35 iki 43 milijonų.
Ąžuolyno, kuris, beje, irgi tvarkomas, pašonėje dygsta ištisas sporto miestelis – net 5 objektai. Jau užbaigti lauko teniso kortai, požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, o iškasta didžiulė dauba liudija apie dar vieną iškilsiantį statinį – lengvosios atletikos maniežą. Savivaldybė džiaugiasi, dar iki pabrangimų spėjusi paskelbti ir įvykdyti konkursus.
„Šiai dienai visi šitie objektai 50–70 proc. būtų brangesni, kadangi spėjom, tai rangovai spėjo susipirkti medžiagas pagrindines ir metalą, ir gelžbetonį ir dar geros kainos, tai savivaldybei vėliau pradėjus būtų buvę žymiai brangiau“, – tikina V. Abramavičius.
Skaičiuojama, kad bendra visų šių sporto objektų vertė – apie 100 milijonų eurų.