• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per pastarąjį dešimtmetį pastebimos tokios tendencijos: visuomenė sparčiai sensta, o ligos – jaunėja. Pas medikus lankosi vis jaunesni širdies, akių, nervų, kepenų ir kitų ligų varginami pacientai. Kardiologai skelbia: ateroskleroze serga net mokyklinio amžiaus vaikai. Vaikų,  leidžiančių laisvalaikį ne gamtoje ar sporto aikštelėje, o prie kompiuterio, stuburas - kaip šešiasdešimtmečių.

REKLAMA
REKLAMA

Šiandien, spalio 20 d. minima Pasaulinė osteoporozės diena. Ši liga yra antra pagal sergančiųjų gausumą po širdies kraujagyslių ligų. Taip nėra, kaip manyta, kad osteoporozė vien moterų ir senų žmonių liga - ja suserga vienas iš penkių vyrų, gali sirgti net vaikai: pastaruoju metu vaikams dažnai nustatomas osteoporozės pranašas – osteopenija, kada kaulo tankis tik truputį sumažėjęs, bet jau neatitinka normos.

REKLAMA

Kaip atpažinti ligą? Iš pradžių nieko nejauti, vėliau vaizdelis – nekoks

Osteoporozė, tai sisteminė liga, pažeidžianti kaulinį audinį. Ligos eigoje mūsų skeleto kaulai tampa neįtikėtinmai trapūs ir gali lūžti, patyrę net menkiausią apkrovą. Įsivaizduokite, žmogus suklupo lygioje vietoje, per stipriai truktelėjo sunkias duris arba numetė ant žemės didžiulę knygą. Šie rodos menki epizodai sergančiajam osteoporoze gali baigtis lūžiais.

REKLAMA
REKLAMA

Liga iš pradžių nepasireiškia niekaip, yra tiesiog nepastebima. Gali praeiti apie dešimt metų nuo ligos pradžios, o žmogus ir toliau gyvena neįtardamas, kokie pasikeitimai vyksta jo organizme. Kaulinės masės mažėjimas nesukelia skausmų, nebent kartais pamaudžia nugaros apačią. Ir tik tada, kai del pačių menkiausių priežasčių pradeda lūžti kaulai, žmogus, galų gale, susimąsto, kad kažkas čia negerai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl lūžių ligoniai dažnai prikaustomi prie lovos. Kaulai ne tik dažnai lūžta, bet ir blogai suauga. Pavojingiausi yra šlaunikaulio lūžiai, pasak statistikos, vienas iš penkių pacientų, patyrusių šią traumą, miršta. Tokie lūžiai ilgam atima galimybę judėti, o dėl nejudrumo osteoporozė progresuoja greičiau.

REKLAMA

Priešingai nei sveiki kaulai, sergant osteoporoze kaulinis audinys yra žymiai greičiau nei susidaro naujas, dėl to sumažėja bendra skeleto masė. Kai kaulinio audinio masė sumažėja ketvirtadaliu, prasideda stipriai išreikšta osteoporozė, kuriai būdinga stuburo deformacija ir vis didėjantis skausmas nugaroje judant, daugybiniai stambių ir smulkių kaulų lūžiai. Ligonio ūgis sumažėja, kartais jis „susispaudžia“ net 10-15 cm.

REKLAMA

Rizikos veiksniai. Ko pakeisti negalime ir kas mūsų rankose?

Kadangi ligos pradžios nuspėti negalime, ji pasireiškia tik savo komplikacijomis – lūžiais, dėl kai kurių dalykų tiesiog turime būti budresni. Negalime pakeisti lyties (moterys osteoporoze serga du kartus dažniau nei vyrai), paveldėtos kaulų struktūros ar polinkio sirgti šia liga (jei pirmos eilės giminėms yra buvę osteoporozinių lūžių, šios ligos išsivystymo tikimybė daug didesnė), daryti įtaką menopauzės laikui (jos metu padidėja ligos komplikacijų tikimybė), tačiau yra kiti osteoporozės rizikos veiksniai, kurie priklauso nuo mūsų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas tai? Tarptautinio osteoporozės fondo duomenimis, kaulų retėjimą skatina rūkymas, vitamino B trūkumas, piktnaudžiavimas alkoholiu, kava, įvairios ligos ir būklės, tam tikrų vaistų (pvz., sintetinių kortikosteroidų) vartojimas.

Kuo anksčiau žmogus pradeda rūkyti, tuo didesnė tikimybė susirgti osteoporoze. Šis žalingas įprotis ypač kenkia merginoms.

REKLAMA

Faktai: Įkvepiamuose dūmuose yra sunkiojo metalo kadmio, skatinančio kaulinės masės netekimą. Net labai mažas kadmio kiekis dūmuose gali sukelti 30% kalcio neteikimą iš kaulų.

Įrodyta, kad cigarečių rūkymas (moterims) slopina estrogeną ir sukelia procesų, neigiamai veikiančių normalų estrogeno funkcionavimą, o tai taip pat sukelia osteoporozę. Atsiranda dažni „kaulų laužymai", padidėja atsitiktinių lūžių grėsmė.

REKLAMA

Vyrams vienas iš didesnių rizikos faktorių, galintis skatinti ligos progresavimą, yra alkoholis.

Faktai: Alkoholio poveikis kaulams panašus kaip steroidinių hormonų kortikosteroidų, t.y. skatina kaulo ardymą ir trukdo kaulo atkūrimą. Sergantiems lėtiniu alkoholizmu po lūžių kaulai gyja ilgiau nei nevartojantiems alkoholio žmonėms. Anot vienų mokslininkų, kaulų retėjimas pastebimas ir tiems žmonėms, kurie išgeria mažiau nei vieną alkoholio dozę per dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kava ir šokoladas. Australų mokslininkų atliktas tyrimas įrodė, kad žmonės, kasdien vartojantys šokoladą bei kitus kofeino turinčius produktus, dažniau serga osteoporoze. Jų kaulų tankis vidutiniškai 3,1 proc. mažesnis nei tų, kurie tokius produktus vartoja ne kasdien. Taigi, šokoladas gerai, jei su saiku.

REKLAMA

Dėmesio dietų gerbėjoms! Jei kūno masės indeksas mažesnis nei 17,5, (kitais šaltiniais 19) osteoporozės išsivystymo tikimybė didesnė.

Jaunimas pieno negeria ir sėdi prie „PC“

Dar visai neseniai buvo sakoma, kad osteoporozė, tai senatvinė liga. Ir iš tiesų, su šios ligos pasekmėmis susiduria vyresni nei 60 metų žmonės, tačiau ligos ištakos prasideda gerokai seniau: dar paauglystėje, tuo metu kai žmogus sparčiai auga ir formuojasi kaulinis audinys. Apie 30-uosius žmogaus metus kaulai pradeda silpnėti ir nykti.

REKLAMA

Ko reikia, kad kaulai būtų tvirti? Kadangi kaulai formuojasi ir visos jų pagrindinės medžiagos kaupiasi iki 20–30 metų, rūpintis jais reikia pradėti jau vaikystėje. Pagrindiniai dalykai: kalcis, vitaminas D ir judėjimas.

Ne kartą esame girdėję šūkį: „Kalcis pagrindinė statybinė kaulų medžiaga!“ Pasak medikų, 11-18 metų jaunuoliai per dieną turėtų gauti apie 800 miligramų kalcio, suaugęs žmogus – apie 1200-1500 miligramų. Nemaža dalis būtino kiekio (600 mlgr) yra pvz., 100 g kieto sūrio, o likusią dalį galima nesunkiai „prisigraibyti“, išgėrus stiklinę pieno ar kefyro su juoda duona, suvalgius kopūstų salotų ar užkandus apelsino, džiovintų vaisių. Beje, liesuose pieno produktuose kalcio yra beveik tiek pat, kiek ir riebiuose, o netoleruojantys laktozės gali rinktis pieną be laktozės, jogurtą, fermentinius sūrius arba kitus kalciu turtingus maisto produktus: migdolus, kopūstus, brokolius, soją.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, jeigu organizmui trūksta kalcio, jis pasisavinamas iš kaulų, galų gale žmogus gali tapti invalidu. O kiek vartojame kalcio turinčių produktų? Žinome, kad jo daugiausia turi pieno produktai: pienas, sūris, jogurtas, varškė. Nuo 2004 metų veikia programa „Pienas vaikams“, kurios tikslas ugdyti teisingos ir sveikos vaikų mitybos įpročius, skatinti didesnį pieno ir jo produktų vartojimą. Ji remiama Europos Sąjungos ir nacionalinio biudžieto lėšomis. Programa suteikia galimybę gauti šiuos produktus nemokamai arba gerokai mažesne kaina. Deja, vaikai pieną geria nenoriai, mokyklų valgyklose tokie produktai nėra populiarūs, arba dėl savų priežasčių ugdymo įstaigos nedalyvauja šioje programoje. Kita problemos pusė: pieno produktų kokybė.

Kad organizmas įsisavintų kalcį, reikalingas ir vitaminas D, padedantis kalciui išlikti kauluose. Vitamino D yra riebioje žuvyje, kepenyse, kiaušiniuose ir kt., tačiau daugiausia gaunama odą veikiant saulės spinduliams. Dabar saulės nedaug, bet pakanka 20 min. pabūti lauke šviesiuoju paros metu, kad vitaminas D imtų gamintis organizme. Jei natūraliai šių medžiagų gaunama nepakankamai, rekomenduojama vartoti kalcio ir vitamino D maisto papildų.

REKLAMA

Kaulų augimą ir tvirtėjimą skatina judėjimas. Deja, fizinis aktyvumas jau tampa didele problema tarp vaikų: nekalbant apie tai, kad jie ištisai sėdi namie prie kompiuterio, ir į mokyklą juos tėvai vežioja automobiliu. PSO vaikams rekomenduoja mažiausiai 30 min. vidutinio intensyvumo fizinį krūvį kasdien. Tai čia mažiausiai! Statistika: Tarptautinės moksleivių gyvensenos ypatumų tyrimo programos duomenimis, tarp 11 – 15 m. Lietuvos mergaičių 55 proc. sportuoja po pamokų tik kartą per savaitę ar rečiau, o tarp berniukų – 29,2 proc. Apie 40 proc. vyrų ir moterų (20-64 m.) visiškai neužsiima aktyvia fizine veikla.

Beje, nepamirškime, suaugusiam reikia aktyvaus judėjimo sveikatos išsaugojimui, vaikui reikia aktyvaus judėjimo sveikatos kūrimui.

Konsultavo gyd. reabilitologas kineziterapeutas Alexas Andreičiukas

Šaltiniai:

Tarptautinis osteoporozės fondas: „Three Steps to Unbreakable Bones on World Osteoporosis Day“:

Dieter Breithecker „Kinder brauchen Bewegungzur gesunde und selbstbewussten Entwicklung"

Airijos osteoparozės draugija, gyd. Jonas Kastys

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų