Kinijos valdžia vėl imasi smarkiau kovoti su mafijos grupuotėmis – triadomis. Iki šiol ta kova didesnių rezultatų nedavė, mafija kaip gyvavo, taip ir gyvuoja.
Laisvėje dar milijonai
Didžiausią smūgį triadoms sudavė 1949 metų revoliucija, po kurios į valdžią Kinijoje atėjo komunistai. Mao Dzedongo įsakymu mafijos klanų lyderiai buvo tiesiog šaudomi.
Vietoj tėvų vadovauti gaujoms tuoj pat stodavo jų sūnūs – ir jų buvo nesigailima. Tad kuriam laikui vyriausybė buvo beveik visiškai išnaikinusi mafijos gaujas.
Vis dėlto sušvelninus socialinę ir ekonominę kontrolę, kiek atsileidus komunizmo gniaužtams, triados vėl pradėjo aktyvią veiklą.
Šiandien triadų narių vien Kinijoje priskaičiuojama apie 1,2 mln. Triadoms priklausantys nusikaltėliai kontroliuoja visą nelegalią Kinijos rinką: narkotikų gamybą ir eksportą, viešnamių veiklą, ginklų kontrabandą.
Šiomis dienomis Kinijoje vėl užsimota prieš mafiją, nes ji jau gresia socialiniam stabilumui. Per dvi savaites įvairiose provincijose areštuota per 2000 gangsterių ir sunaikinta per 300 nusikalstamų grupuočių.
Kinijos spauda praneša, kad tarp areštuotojų – triados, kontroliavusios daržovių prekybą Chunanio provincijoje, galva Guo Biu. Jis vadovavo maždaug 130 žmonių gaujai, kuri kontroliavo srities turgus, manipuliavo kainomis, reketavo daržovių prekybininkus ir net augintojus.
Nanpinio mieste policija smogė iš karto keturioms gaujoms, kurios vadė azartinių žaidimų biznį, taip pat reketuodavo vietinius verslininkus. Čia buvo areštuoti 49 įtariamieji.
Šaknys – nedarbas
Šį kartą teisėsauga daugiau triuškina ne šešėliniu bizniu užsiimančias grupuotes, o tas, kurios jau kišasi į valstybės ekonomiką. Jos bando reguliuoti pačias pelningiausias ekonomikos sritis, tokias kaip kalnakasyba, transportas, statyba, pramogų industrija. Blogiausia tai, kad mafijos klanai turi tvirtą užnugarį, nes daugelis pareigūnų yra jų papirkti.
„Policija pirmiausia turi išgaudyti korumpuotus pareigūnus savo gretose, o tada imtis mafijos grupuočių, – sako Kinijos liaudies universiteto profesorius Dai Penas. – Antraip ta kova su nusikaltėliais neduos jokios naudos.“ Profesoriaus nuomone, organizuotas nusikalstamumas turi ir socialines šaknis. Dažnai gangsteriais tampa vos mokyklas baigę jaunuoliai, nesugebėję rasti oficialaus darbo. Todėl išnaikinti triadas tik baudžiamosiomis priemonėmis nepavyks.
Anot Dai Peno, pirmiausia reikia mažinti nedarbą, o ne griežtinti bausmes, kurios Kinijoje ir taip labai griežtos. Organizuotos gaujos vadeiva vien tik už vadovavimą tokiai gaujai gali būti nuteistas kalėti 15 metų. Jei gauja yra nužudžiusi žmonių, jos narių laukia mirties bausmė.
Mafijos ritualai
Tapti mafijos nariais norinčiųjų niekada netrūko. Kandidatai būna atrenkami itin griežtai. Norima, kad triados nariais taptų patys nuožmiausi ir ištvermingiausi. Išmėginimo užduotimi dažniausiai tampa žmogžudystė – pavyzdžiui, nužudyti iš mafijos kyšio nepaėmusį policininką. Po tokio nusikaltimo verbuojamasis su triada susiejamas visam laikui ir jam nelieka kelio atgal.
Tradicinis triadų narių ginklas – kiniška mėsos kapoklė. Ja priešams ar išdavikams nukertamos galūnės ir kaip iššūkis nusiunčiamos konkuruojančių gaujų vadeivoms.
Dar vienas žinomas ritualas – šiurkščiai nusikaltusiam gaujos nariui peiliu durti net šimtą kartų. Bet ne mirtinai – sužeistasis palaidojamas gyvas ir nukraujuoja po žeme.
Už grotų – „krikštamotė“
Triadose veikia ne tik vyrai. Prieš pora metų Čongčingo miesto teismas 18 metų laisvės atėmimo bausme nubaudė šios savivaldybės mafijos „krikštamotę“ – tuo metu 46 metų Sie Caiping. Be to, jai skirta maždaug 300 000 litų atitinkanti bauda. Nelegalaus lošimų verslo imperiją valdžiusi moteris išgarsėjo ne tik Kinijoje, bet ir visame pasaulyje, kai spauda parašė, jog ji savo malonumui vienu metu išlaikė net 16 jaunų meilužių.
Legendos apie ją imtos kurti ne tiek dėl niekaip nepasotinamo sekso, kiek dėl ekstravagantiško žiaurumo, neapykantos policijai ir sugebėjimo savo rankose laikyti įtakingą Kinijos mafijos grupuotę. Sie Caiping taip nekentė policijos, jog kartą savo asmens sargybiniams įsakė sumušti pareigūną vien už tai, kad šis tiesiog norėjo paklausti, kaip jai sekasi. Kitas policininkas buvo mirtinai sumuštas ir išmestas užmiesčio laukuose, kai mafijos „krikštamotė“ išsiaiškino, jog jis slapta renka žinias apie ją.
Kartu su ja buvo nuteistas ir 21 jos vadovaujamos gaujos narys. Tarp jų – ir jai padėję policininkai (net ir Čongčingo policijos vadovo pavaduotojas).
Pergyvens ir komunistus
Kaip ir dabar, taip ir prieš 2 metus, nuteisus vienos savivaldybės mafijos galvą, imtasi ir kitų gaujų. Buvo suimta per pusantro tūkstančio mafiozų. Tarp sulaikytųjų – 50 Komunistų partijos narių, daugiau kaip 200 korumpuotų policininkų ir net trys su mafija siejami milijardieriai.
Tuomet Kinijos valdžia uždraudė interneto svetaines, kuriose reklamuojami ar skelbiami kompiuteriniai žaidimai, šlovinantys mafijos gaujas. Kultūros ministerija tąkart pareiškė, kad tokie žaidimai skatina cinizmą, azartinius lošimus ir smurtą, taigi kenkia tradicinei kinų kultūrai.
Dabar jau galima pripažinti, kad tas puolimas prieš mafiją ir prieš 2 metus nebuvo toks sėkmingas, kaip kad norėta. Kinijoje sakoma, kad mafija pergyveno imperatorius, pergyvens ir komunistus. Negana to, ji jau paplito ir visame pasaulyje. Pavyzdžiui, kinų mafija jau seniai yra Rusijos ir JAV kriminalinio pasaulio dalis. Į Rusiją iš Kinijos per sieną vežama dešimtys tūkstančių nelegalių imigrantų. Rusijos rytuose kinų nusikaltėliai kontroliuoja ir medienos eksportą.
Jungtinėse Valstijose kinų mafija kontroliuoja narkotikų verslą, padirbinėja dolerius, tiekia merginas viešnamiams. Bet skirtingai nei vaizduojama populiariuose Holivudo filmuose, triados beveik niekada nekovoja su kitų tautų banditų grupuotėmis – italų, japonų ar arabų mafija. Santykius triados dažniausiai aiškinasi tik tarpusavyje.
Tik faktai
Triada – bendras pavadinimas kinų nusikalstamoms organizacijoms, dažniausiai veikiančioms pačioje Kinijoje ar Honkonge ir kraštuose, kuriuose gyvena gausios kinų bendruomenės.
Kaip ir daugumos organizuotų nusikaltėlių struktūrų, pagrindinės triadų veiklos sritys yra narkotikų prekyba, reketas, paskolos už dideles palūkanas, nelegalūs azartiniai lošimai, prostitucija, automobilių vagystės, tabako produktų kontrabanda ir panašiai. Šiuo metu didelę triadų pelno dalį sudaro ir nelegalių intelektualinės nuosavybės (muzikos kūrinių, filmų, kompiuterinių programų) kopijų pardavinėjimas.
Triadų ištakos siekia apie 200 metus prieš Kristų. Būtent tuomet mažos piratų gaujos ir vergų prekyba besiverčiančios grupuotės nusprendė susijungti į tris dideles bendrijas. Tą trejybę simbolizuoja kaukolė, kobra ir drakonas.