• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos politinės tradicijos vis dar artimos rusiškoms – realiausia kandidatė į prezidento postą Dalia Grybauskaitė nenori būti visiškai viešas asmuo. Ši tema buvo nagrinėta balandžio 20 d. TV3 laidoje „Balsas.lt televizija“.

Lietuvos politinės tradicijos vis dar artimos rusiškoms – realiausia kandidatė į prezidento postą Dalia Grybauskaitė nenori būti visiškai viešas asmuo. Ši tema buvo nagrinėta balandžio 20 d. TV3 laidoje „Balsas.lt televizija“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vakarietiškos demokratijos šalyse pretendentus į šalies vadovo postą žiniasklaida išrengia nuogai. Kartais net tiesiogine prasme.

REKLAMA

Beveik viskas žinoma apie dabartinio JAV prezidento Baracko Obamos vaikystę, jaunystę, tėvus ir artimuosius. Buvęs Amerikos prezidentas Billas Clintonas, Vietnamo karo metu vengęs tarnybos kariuomenėje, prisipažino, kad jaunystėje rūkė marihuaną. Tiesa, kaip pats sakė, į plaučius netraukė.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos rinkėjus kandidatai mažiau lepina atvirumu. Mūsų šalyje apie ketinimus kelti kandidatūrą varžovai paskelbia palyginti vėlai – kitaip nei pretendentai į JAV prezidento postą.

Lietuvos populiarumo apklausų lyderė D. Grybauskaitė reitinguose ėmė pirmauti aiškiai nedeklaravusi savo politinių pažiūrų, neatskleidusi pozicijų dėl aktualiausių šaliai klausimų. Apie jos komandą taip pat mažai žinoma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pažiūros aiškėja tik dabar

Eurokomisarei D. Grybauskaitei pareiškus, kad ketina siekti Lietuvos prezidento posto, ėmė aiškėti ir jos politinės pozicijos.

Balandžio 16 dieną, duodama interviu portalui „Balsas.lt“, ji patvirtino, kad Lietuvoje yra oligarchų, o aiškiausias pavyzdys – LEO LT projektas. Kandidatė gana aiškiai kalbėjo ir apie Valstybės saugumo departamento iki šiol nuo Seimo ir visuomenės slepiamas pažymas – viskas, kas gali būti paviešinta, turi būti paviešinta.

REKLAMA

Kalbėdama apie teismų reformą, D. Grybauskaitė pripažino, kad nėra pasiruošusi nurodyti tinkamiausio modelio, bet žadėjo tuo užsiimti iškart, jei tik bus išrinkta. Pasak jos, svarbiausia nesivelti į teisininkų grupuočių tarpusavio kovas. Kaip žinome, įtakos siekiantys Temidės tarnai būriuojasi apie Aukščiausiojo Teismo vadovą Algirdą Greičių ir Vyriausiojo administracinio teismo pirmininką Virgilijų Valančių.

REKLAMA

D. Grybauskaitė aiškiai leido suprasti, kad pritaria mokesčių didinimo, taupymo ir diržų veržimo veiksmams, kurių imasi premjero Andriaus Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė.

„Balsas.lt“ paklausė ir apie gerąją naujieną, kurią ji, kaip kandidatė, norėtų paskelbti finansų krizės krečiamai Lietuvai. D. Grybauskaitės geroji naujiena būtų tokia: „Svarbu, kad suvokta, jog nebegalima elgtis taip, kaip vis dar siūlo kai kurie politikai, aiškinantys, kad ir toliau reikia skolintis, gyventi ne pagal kišenę ir laikytis nuostatų, kurios visame pasaulyje sukėlė sunkmetį.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Asmuo, kurio biografija formali

Politinė D. Grybauskaitės platforma aiškėja, bet noras slapukauti kitais klausimais daro jai meškos paslaugą. Demokratinėse šalyse prezidentais, premjerais ar kitais lyderiais siekiantys tapti asmenys pasakoja ne vien apie savo politines pažiūras. Biografijose daug vietos skiriama šeimai, noriai kalbama apie savo kilmę. Kai kurių šalių vadovai neslepia savo išdaigų. Pavyzdžiui, Isabel Peron,  Argentinos prezidentės pareigas ėjusi 1974−1976 metais, nevengė aptarinėti fakto, kad jaunystėje šoko naktiniame klube.

REKLAMA

Ką mes žinome apie D. Grybauskaitę? Apie asmeninį jos gyvenimą nežinome beveik nieko. Tik tiek, kad yra vienturtė, užaugo Vilniuje, mokėsi Salomėjos Nėries vidurinėje mokykloje, studijavo Leningrade, netekėjusi, vaikų neturi, yra pelniusi Rytų kovų juodąjį diržą. Esant tokiai skurdžiai informacijai, tampa įdomios bet kokios gyvenimo detales.

REKLAMA

Portalo „Balsas.lt“ žurnalistus D. Grybauskaitė patikino, kad studijų metais jai neteko bendrauti su Lietuvos politiniam gyvenimui reikšmingu, tačiau viešumo vengiančiu Albinu Januška. Sutapimas – abu tais pačiais metais baigė Leningrado A. Ždanovo universitetą.

Svetainei „Balsas.lt“ pasakodama apie save, D. Grybauskitė pakartojo iš esmės jau žinomus duomenis. Dar pridūrė, kad jaunystė ir studijos buvo sunkus metas, teko daug fiziškai dirbti, mažai miegoti. „Balsas.lt televizijos“ korespondentei koridoriuje pabandžius užduoti iš anksto nepateiktų klausimų, D. Grybauskaitė atsakymo išvengė. O klausimai liko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstybė bėjėgė patikrinti

„Balsas.lt“ D. Grybauskaitei priminė, kad administraciniuose teismuose įstrigo liustracijos proceso bylos, ir paklausė, ar kandidatė nebijo liustracijos? Atsakydama ji apgailestavo, kad liustracija dar nebaigta ir kad reikėtų tai padaryti.

Liustracijos komisijos pirmininkas Algimantas Urmonas patvirtino, kad jo vadovaujama įstaiga sulaukia klausimų apie kandidatę. „Man skambina žmonės ir klausia apie D. Grybauskaitę. Vieni domisi jos šeima, rusiška kilme, kad jos tėvas yra buvęs KGB Personalo skyriaus vadas. Nėra laiko dabar tai patikrinti. Tačiau jeigu žmonės skambina, vadinasi, kas nors yra,“ – aiškino jis.

REKLAMA

Į šią komisiją jau kreipėsi tikrų ar tariamų dėmių kandidatės biografijoje radę Kovo 11-osios Nepriklausomybės akto signatarai.

Saulius Lapienis, aktyvus Atgimimo laikų Žaliųjų judėjimo dalyvis, tais laikais dirbęs Mokslų akademijoje, pasakojo, kad žinių apie D. Grybauskaitę yra mažai: „Iš pažįstamų žinau, kad ji gyveno su tėvais, buvo vienturtė. Kaimynai pasakojo, kad mama labai mylėjo dukrą, tai natūralu – juk vienturtė.“ Pasak S. Lapienio, vieni šaltiniai teigia, kad  D. Grybauskaitės tėvas buvo vairuotojas, kiti – kad teatro scenos darbininkas.

REKLAMA

Išsamios informacijos apie tėvus D. Grybauskaitė visuomenei dar nėra pateikusi.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas gūžčiojo pečiais ir sakė, kad tiek D. Grybauskaitė, tiek bet kuris kitas kandidatas gali teigti apie save ką nori. Jei nėra specialių skundų ir užklausų, VRK net neturi pagrindo kreiptis į specialiąsias tarnybas ir mėginti tikrinti, tad belieka tikėti. 

REKLAMA
REKLAMA

„Galbūt iš tiesų D. Grybauskaitės tėvai, kaip ji yra prasitarusi, buvo paprasti žmonės. Mama kilusi nuo Biržų, tėvas – iš Kėdainių rajono. „Vaikų pasaulio“ pardavėja ir tos pačios parduotuvės vairuotojas sovietiniais metais kažkaip stebuklingai buvo gavę butą prestižiniame name pačioje sostinės širdyje – Vilniaus gatvėje“, – sakė Z. Vaigauskas, pakartodamas skurdžius faktus, kuriuos D. Grybauskaitė yra pateikusi žiniasklaidai.

Ir tada dirbo Lietuvai?

Eurokomisarė turi savą požiūrį į patriotizmą, kuris iš dalies paaiškina jos sėkmingą darbą buvusio Lietuvos kompartijos lyderio Algirdo Mykolo Brazausko vadovaujamoje Vyriausybėje. „Patriotas yra ne tik tas, kuris stovi gatvėje“, – pasakodama apie savo veiklą Sąjūdžio metais portalui „Balsas.lt“ sakė kandidatė.

D. Grybauskaitė pripažino, kad Atgimimo sujudintą Lietuvą matė pro Vilniaus aukštosios partinės mokyklos, kurioje tebedėstė politinę ekonomiją, langus, tačiau nelaiko tai klaida ir nemato reikalo atgailauti. Į klausimą, ar ten dirbo Lietuvai, atsakė teigiamai.

Lietuvoje kai kas kandidatę į šalies vadovo postą lygina su JAV prezidentu B. Obama. Tik B. Obamos kilmė išnarstyta iki kaulelio. Visuomenė žino jo motinos asmeninio gyvenimo istoriją, žino apie Kenijoje gyvenančią senelę, įbrolį, kuriuo vis pasidomi Didžiosios Britanijos policija. JAV prezidento pavyzdys pavyzdys rodo, kad aiškiai atsakyti klausimai apie kilmę ir šeimą demokratinėje šalyje negali sukliudyti siekti politinės karjeros.

REKLAMA

LSSR laikų šešėlis

D. Grybauskaitės pasirinkta viešųjų ryšių taktika kol kas duoda pagrindo gretinti ją ne su B. Obama, o su kitais žinomais politikais. Jos požiūris į patriotizmą primena tą, kurį nuolat eskaluoja A. M. Brazauskas ir kiti LSSR laikų veikėjai. Eurokomisarės nenoras liesti tam tikrų savo biografijos temų primena Viktoro Uspaskicho vengimą kalbėti apie neva turimą aukštojo mokslo diplomą, nenorą ar negalėjimą nurodyti bent vieno kurso draugo pavardės.

Tai kažkur jau matyta – aukšti reitingai ir įslaptintas gyvenimas nuolat kartojasi oficialiosios biografijos fone. Kai Rusijoje prieš dešimt metų į valdžią buvo iškeltas Vladimiras Putinas, spauda, televizija ir internetas lūžo nuo klausimo, kas jis.

D. Grybauskaitės ir daugumos Lietuvos piliečių šilti santykiai kol kas verčia manyti, kad lietuviai labiau panašūs į rusus, o ne į amerikiečius.

Vaizdžiai kalbant, maiše gaunamos katės kailio spalva ir nagų ilgis mažai ką domina, nors būtent nuo katės priklausys pelių skaičius ūkyje ir grietinės puodynių turinys. Maišas vertinamas ir dėl to, kad yra užrištas juodu karatė diržu.

TIK FAKTAI

Kadenciją baigęs JAV prezidentas Georgeʼas W. Bushas iki vedybų buvo taurelės mėgėjas. 1976 metais, vairuodamas girtas, jis įkliuvo policijai ir buvo sulaikytas. Sumokėjo 150 dolerių baudą ir iki 1978-ųjų prarado vairuotojo pažymėjimą.

REKLAMA

Kadenciją baigusio JAV viceprezidento Dicko Cheney duktė Mary Chaney yra lesbietė. 2007-ųjų gegužę ji pagimdė sūnų, šeštąjį D. Cheney anūką. Tada jau 15 metų M. Cheney partnerė buvo Heather Poe. Viceprezidentas su dukra palaiko gerus ryšius.

Johno Majoro, Didžiosios Britanijos premjero 1990−1997 metais, tėvas buvo artistas ir nelabai sėkmingas smulkus verslininkas. Mokykloje jis tesimokė iki 16 metų. Kitus mokslus krimto susirašinėjimo būdu. Tapęs premjeru, negalėjo tiksliai prisiminti, kada ir ko mokėsi. Savo profesiją jis apibūdino kaip „banko darbuotojas“.

1992-aisiais JAV prezidentu tapus Billui Clintonui, šalies generalinis prokuroras iškart sudarė nepriklausomą komisiją, tiriančią galimus ankstesnius B. Clintono finansinius nusižengimus. Kennetho Starro vadovaujama komisija galiausiai prisikasė prie B. Clintono ir Monicos Lewinsky santykių. Komisijos darbas JAV mokesčių mokėtojams kainavo kelias dešimtis milijonų dolerių.  

Nesvarbūs klausimai?

„Balsas.lt televizija“ iš D. Grybauskaitės rinkimų štabo gavo žinią, kad į šiuos klausimus nebus atsakoma.

Rinkėjai labai mažai žino apie jūsų kilmę, tėvus. Kokie jų vardai, ar jie gyvi? Jei taip, kaip ir kur gyvena? Ką veikė anksčiau, kuo ir kur dirbo? Kas buvo jūsų seneliai?

REKLAMA

Ar tikrai dirbote Lietuvos mokslų akademijoje atsakingąja sekretore 1983-iaisiais? Ar dirbote Eduardo Vilko vadovaujamame Ekonomikos institute moksline sekretore 1990−1991 metais?

Kiek laiko studijavote Džordžtauno universitete? Ar ten susipažinote su dabartiniu ES vadovu Jose Manueliu Barroso?

Kur buvote, ką veikėte, jautėte ir mąstėte Atgimimo laikotarpiu? Pavyzdžiui, 1991-ųjų sausio 13-ąją? Ar dalyvavote Baltijos kelyje? Jei ne, gal kokiais kitais būdais prisidėjote prie nepriklausomybės atkūrimo?

Kas paskatino užsiimti nelabai mergaitišku sportu – kovos menais? Kokio amžiaus būdama pradėjote sportuoti? Per kiek laiko pavyko įgyti juodąjį diržą ir kur? Kokią karatė rūšį praktikavote, o gal tebepraktikuojate?

Kodėl, būdama aukšto rango pareigūnė, teisinėmis priemonėmis nereikalavote paneigimo ir žalos atlyginimo, kai buvo paskleista melaginga žinia, jog esate lesbietė?

Jei tapsite prezidente, pagal protokolą jus saugoti turės ne tik vyrai, bet ir moterys. Kaip įsivaizduojate savo apsaugininkes?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų